Bugun...
SON DAKİKA

Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor… - 24 Haziran 2019

 Tarih: 24-06-2019 09:11:00
Erhancem ÖZTÜRK

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimler sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine itiraz eden AK Parti, İstanbulluları dün yenide sandığa götürdü.  Yaklaşık 13 bin oy farkla İstanbul seçimlerini kaybeden AK Parti dün ki İstanbul seçimlerinde ise tahminlerin çok üzerinde bir oy farkı ile kaybetti. 31 Mart’ta saatler süren sayım işleme dün ise yaklaşık 2 buçuk saatte netleşti. Sandıklar kapandıktan iki saat 15 dakika sonra kameraların karşısına geçerek ilk konuşmayı gerçekleştiren AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım rakibi CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu ifade ederek adeta hem veda etti hem de rakibi İmamoğlu’na başarılar diledi. ,

 

Seçim yasaklarının kalkması ile Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi bariz bir şekilde kazanacağı ortaya çıktı. Sonuçlar netleştiğinde de Ekrem İmamoğlu’nun rakibi Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’a yaklaşık 9 puan fark attığı ortaya çıktı. CHP’lilere göre İstanbul’da her şey çok güzel oldu. Seçim sonuçlarına baktığımız da İstanbul’un tamamında AK Parti’nin oyu düşerken CHP’nin oyu ise yükselmiş.  Türkiye’de “Mağdur” olmak bir kez daha sonuca olumlu yansıdı. Mağdur olan kazandı. 

 

Bundan sonra ne olur? Öncelikle Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alarak yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturması lazım. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin sonuçları açıklaması gerekiyor. Bu sürecin nasıl işleyeceğini hep birlikle göreceğiz. AK Parti’nin sonuçlara bu sefer itiraz edeceğini sanmıyorum. Zira YSK’nın halkı tatmin etmeyen iptal kararı sonrasında seçmen ciddi şekilde iktidara tepkisini gösterdi.

 

İstanbul’da yerel yönetimin Cumhuriyet Halk Partisi’nin eline geçmesi Türkiye için yeni bir siyasi dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Eğer CHP kendi içindeki ayrışmaları ve Ce-Ha-Pe-lileri temizlerse önümüzdeki ilk seçimde ciddi bir sıçrama yapacağı muhakkak. Yanı sıra parti içi muhalifler de bu süreçte köşe kapma hesabı yapacaktır. Teşekkür konuşması yapmak üzere 19.30 civarı kameraların karşısına geçen Ekrem İmamoğlu’nun yeni dönem mesajları çok net ve anlamlıydı; . Cumhur İttifakına rağmen 31 Mart yerel seçimlerinde ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinde güç kaybeden AK Parti’de bölünmeler başlayacaktır. Bu gün itibarı ile yeni parti kurma çalışmaları da hız kazanacaktır. Yeni dönemde neler olacak yakın zamanda hep birlikte göreceğiz.

  Bu yazı 7222 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI