Bugun...
SON DAKİKA

Bozbey'e seçimi ne kaybettirdi? - 5 Nisan 2019

 Tarih: 05-04-2019 08:51:00
Furkan KAHRAMAN

Zorlu, gergin ve sıkıntılı bir seçim süreci yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Adayların itirazları devam ediyor, dolayısı ile mazbata mesaisi de gecikiyor.

Bursa da itiraz edilen şehirlerden biri.

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Yıldırım Belediye Başkan Adayı Özgür Erdursun ve İYİ Parti'nin Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Şükrü Erdem, seçim sonuçlarına itiraz ettiğini deklare etti.

İtiraz, seçim gibi siyasi bir mekanizmada son derece gerekli bir aygıttır. Ancak, itirazdan önce işleri sıkı tutmak gerekir...

Nasıl mı?

Mevcut tabloya göre Bozbey, en büyük rakibi AK Parti Adayı Alinur Aktaş'ın 46.932 oy gerisinde seçimi tamamladı, dolayısıyla resmi olmayan sonuçlara göre de kaybetti.

Her  seçim anketinde %5-%6 oranında önde çıkan, seçim gecesinde dahi televizyon kanallarına yaptığı açıklamada 2 puan önde olduğunu söyleyen Bozbey, seçim gecesi sosyal medyada en çok eleştirilen isimlerden biri oldu. Elde edilen sonucun da oluşturduğu hayal kırıklığı ile sosyal medya kullanıcıları, Bozbey'i Muharrem İnce'ye benzeterek açıklama yapmayışını eleştirdi.

Ki, o akşam Bozbey açıklama da yapmıştı, İl Seçim Koordinasyon Merkezi'ne giderek hakkını da aramıştı.

Ancak, İstanbul'da gece boyu 11 basın toplantısı yapan, dakika dakika seçmeni ve basını bilgilendiren, kazandığını kendinden emin ve özenle seçilmiş cümlelerle ifade eden Ekrem İmamoğlu gerçeği olunca, Bozbey'in itiraz serüveni de cılız göründü seçmen gözüne.

Daha önce de belirttiğim gibi, CHP Bursa için gösterebileceği en kuvvetli aday ile yarışa girdi. Bir daha yakalamasının çok zor olduğu bir oran almasına karşın seçimi kaybetti. Bu oy oranındaki en yüksek pay şüphesiz Bozbey'indir.

Öte yandan burada başka bir parantezi de CHP İl Teşkilatı için açmak lazım.

Sahi, partisinin adayının yanında sadece Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Bursa'ya geldiğinde duran, seçim gecesi dahi kendi adayına sahip çıkmayı beceremeyen bir il yönetimi, nasıl bir başarı elde edebilir ki?

Yoksa Mustafa Bozbey, CHP içerisinde Muharrem İnce'ye destek veren ekipten olduğu için İl Yönetimi tarafından bu şekilde mi cezalandırıldı?

İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır'ın Bozbey'in yanında durduğu bir gecede, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş neredeydi?

2019 yılında, Türk siyasetinin köklü partisi olan CHP'nin Bursa İl Teşkilatı, sandık güvenliği konusunda halen zayıf ise hatayı uzaklarda aramamak gerek diye düşünüyorum. Aylar öncesinden tarihi belli olan bir seçim için iddialı olunan Bursa'da nasıl hazırlık yapılmaz, bilgilendirme konusunda eksik kalınır anlamak çok güç!

Ayrıca CHP'nin kıymetli Bursa milletvekillerini yaptıkları sosyal medya paylaşımları aracılığı ile İstanbul'daki seçim merkezlerinde İmamoğlu'nun oyuna sahip çıkarken görüyoruz.

Çok güzel, çok ulvi bir davranış.

Belki CHP'nin yönlendirmesinden dolayıdır ama yine de bazı vekilleri Bursa'da aynı gayreti gösterirken görsek fena olmaz mıydı?

Bursa'da, Osmangazi'de, Yıldırım'da ve Mustafakemalpaşa'da yapılan itirazlar ne durumda? Son gelişmelerden haberdar etme konusunda iki parti de neden bu kadar ketum davranıyor?

Sonuç değişse de değişmese de seçmenin verdiği karara gösterilen saygıyı ortaya koyar bu durum. Ancak anlaşılıyor ki CHP İl Teşkilatı, Kılıçdaroğlu'nun Bursa'yı kazanmak konusundaki iştahını anlayamamış ve 'az olsun bizim olsun' mantığını tercih etmiş...

Hüseyin Akkuş'un, "2017 Anayasa referandumunda Bursa'da 868 bin hayır oyu çıkmıştı. 31 Mart yerel seçiminde Büyükşehir Başkan Adayımız Mustafa Bozbey 850 bin oy aldı. Bu rakamlar, Bursa'da yaşayan ve parlamenter sistemden yana görüş belirten, çağdaş yaşamı önemseyen kitlenin neredeyse tamamı için CHP'nin adres olduğunun da göstergesidir" ifadelerini kullandığı seçim değerlendirmesi de yukarıda bahsettiğim hususa işaret ediyor.

Ana muhalefetin Bursa'da bu denli bir heyecanı bir daha yakalaması zor görünüyor, ancak şartlar ne olursa olsun başarıyı hedefleyen bir anlayışın yönetimde olması gerekiyor...

  Bu yazı 5595 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI