Bugun...
SON DAKİKA

Dar gelirliye büyük hizmet: Vekilden simit hesabı! - 18 Nisan 2019

 Tarih: 18-04-2019 08:22:00
Furkan KAHRAMAN

Seçimi geride bıraktığımızı umut edeli yaklaşık 18 gün oldu.

'Mazbata' beklentimiz huzura henüz ermiş iken, sıra valizli itirazlar kumpanyasına geldi.

Devir teslim yapıldı, İstanbul bundan böyle resmen İmamoğlu'na emanet.

Seçim sürecinde ve sonrasındaki konuşmaları ile, tüm Türkiye'ye kriz yönetimi dersi veren ve gülümsemeyi yüzünden hiç eksik etmeyen Ekrem İmamoğlu kazandı. Hak eden, hak ettiğini geç de olsa aldı...

Dileğimiz odur ki bu dakikadan sonra birbirinden fantastik beyanlarla yeni gerginliklere sebebiyet verilmesin.

Öte yandan seçimin yapılışından bu yana geçen 18 günlük sürede işsizliğin arttığı açıklandı, tanzim satış çadırları kaldırıldı, soğan ve patates konusunda yeni bir ithalat projesi gündeme geldi.

Bakın burası çokomelli!, kıdem tazminatının da vatandaşın eline geçmeden devlet tarafından kullanılması için programlar hazırlandı.

Velhasıl, bizim cephede değişen bir şey yok.

Seçim itirazları doların ateşini çıkarsa da, vatandaşın boş cüzdanı sadece aksesuar olarak dursa da;

AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bir toplantıda "İşçinin asgari ücreti 2020 TL. Bunu bir kenara koyduk. Bir çay bir simit 2 TL. 5 kişilik bir aile sabah kahvaltısında bir çay bir simit ile 10 TL tüketmiş olur. Bu da günde 3 öğünde 30TL yapar. Bir ay 30 gün. Yemek masrafı günde 30 TL'den ayda 900 TL yapar. Asgari ücretten geriye 1120 TL cebinde kalır. İyi değil mi?" ifadelerini kullandı.

Sayın Akbaşoğlu'nun çay-simit ikilisini 2 TL olarak hesaplaması mı, yoksa koca aileye devamlı simit yedirerek doyurmaya çalışması mı daha tuhaf siz hesap edin.

Bir de her türlü ekonomik zorluğa karşın 'üç çocuk' vurgusu da atlanmamış... Şartlar ne olursa olsun, her evde üç çocuk olacak, olmalı diyor Sayın Akbaşoğlu...

Ancak, ülkede patates-soğan kıtlığının yaşandığı ve alım gücünün git gide düştüğü bir dönemde bu muhteşem hesabı yapan Akbaşoğlu'na biri durumu izah etmeli:

Asgari ücretlinin 2020 TL'lik maaşının zaten önemli bir kısmı kira-faturalar kombinasyonuna harcanıyor. Yüksek fiyatlardan dolayı pazardan alışveriş yapamayan ve marketten sebze-meyveyi tane hesabıyla alan necip vatandaş, simidi lüks bir ihtiyaç olarak görüyor.

Kaldı ki simidin bizatihi kendisi 2 TL, çay da ona keza... Yani hesap ilk cümlede şaştı, hepimize geçmiş olsun. Ha bir de yemek miktarını üç öğün hesaplayarak vatandaşa bir anlamda 'hovardalık' çağrısı yapıldığını da es geçmeyelim. Zira üç öğün yemek hafif bir elitlik, bir lüks göstergesi sonuçta!

Simidi akşam pazarından daha da ucuzlamış fiyatlarla alır isek, belki kendisinin yaptığı hesaba erişebileceğiz. Belki ayda-yılda bir üçgen peynir dahi alabilme şansı doğar dar gelirliye!

Tabi bir de şu gerçek var ki; asgari ücretli eğer boğazını tutup yemek yemezse, mezkur hesaba göre cebine fazladan 900 lira giriyor!

Temsilcimiz konumundaki kıymetli vekillerimize, aylık 22 bin TL'yi bulan maaşlarından hiç değilse bir ay feragat etmelerini ve simit dolu bir ay ile hayat gailesine devam etmelerini tavsiye ediyorum.

Neticede, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar değil mi?

Bir zamanlar bir türküde yiğidin kuru soğana muhtaç olduğu söyleniyordu, vallahi iyi günlermiş...

 

 

  Bu yazı 5755 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI