Bugun...
SON DAKİKA

Kiminin 'yara'sı, kiminin 'kara'sı Bursa! - 19 Nisan 2019

 Tarih: 19-04-2019 08:32:00
Furkan KAHRAMAN

Bilindiği üzere,

31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li Büyükşehir Adayı Alinur Aktaş, yaklaşık %2,50'luk bir oran ile seçimi kazanmıştı.

Rakibi Millet İttifakı'nın CHP'li Adayı Mustafa Bozbey ise partisinin oy rekorunu kırmasına karşın seçilememişti.

Bu arada CHP'nin İYİ Parti desteği ile Osmangazi ve Yıldırım'da da oy oranını çok yükseltmesine rağmen kazanamadığını belirtelim.

İşte bu sonuçlardan hareketle, haber kanallarının Ankara temsilcileri ile seçimi değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bursa içimde bir yaradır. Orada eksiğimiz hatamız var" açıklamasını yapmış.

Öz eleştiri açısından gayet yerinde ve güzel bir açıklama.

Lakin, genel başkanın 'hata' olduğunu dile getirdiği bir şehrin il başkanı tavrından taviz vermeyip halen başarı elde ettiklerini öne sürerek övünüyorsa orada bir sıkıntı var demektir.

Kendi adayını yalnız bırakan bir teşkilatın seçimin ardından kendini başarılı addetmesi yeterince ironik iken, Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından ne gibi bir tavır takınacaklarını da merakla bekliyoruz.

31 Mart Yerel Seçimleri'nde CHP'nin İstanbul İl Başkanlığı kriz yönetimi, sandıklara sahip çıkma ve ıslak imzalı tutanak takibi konusunda büyük bir başarı elde edip adayını bir saniye yalnız bırakmazken,

Bursa İl Başkanlığı'nın adayını tek başına bırakıp, sandık ve tutanak konusunda bilgilendirme çalışması yapmayışı dikkat çekicidir.

İşte bu sebeple, Kılıçdaroğlu'nun içinde yara olan Bursa, bazılarına yüz karası oldu...

****

'Tek adamlığı yıktırmayacağız'

Gün geçmiyor ki muhteşem coğrafyamızda siyasi kimliklerden muhteşem açıklamalar gelmesin.

Dün, iktidara yakın bir televizyon kanalına bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, CHP'yi eleştirerek, "CHP'nin belediye alıp da hizmet etmek değil, demokrasiye geçeceğiz, tek adam rejimini yıkacağız diye iddia ediyorlar. Olur mu olur. Biz buna müsaade etmeyeceğiz" demiş.

Müsaade edilmeyecek olan şey ne?

Demokrasi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla ve şiddetle karşı çıktığı 'tek adam' vurgusu, ittifak ortağı tarafından bir anlamda tasdik edildiği anlamına mı geliyor?

Geçtiğimiz günlerde Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'nin Cumhur İttifakı'na ilişkin yaptığı iddia edilen benzetme de bugünkü açıklamaya eklenince,

Hayli ilginç beyanatlarla karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün!

Yaşanan bu durumu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un şu veciz sözleri çok net özetliyor: "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu."

****

Mazbataya kafa atanlar derneği

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı ve görevi devralarak resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Tüm Türkiye'nin büyük bir merakla beklediği bu macera da nihayete ermiş oldu.

İmamoğlu'nun adaylığı ve mazbata bekleyişi sürecinde yaptığı açıklamaları cımbızla yayınlayan ana akım haber kanalları ise, görev devir teslimini yayınlamaktan imtina etti.

Tabi, yaşanan bu gelişme üzerine sosyal medyanın gücünü ve kıymetini çok önceden keşfeden milletimiz, merakını sanal yollardan giderdi.

Burada asıl ilginç olan nokta ise, CNN Türk'ün haber bülteninde İmamoğlu'nun mazbata haberini duyururken kullandığı fotoğraftı.Çünkü söz konusu fotoğraf, İmamoğlu'na ait değildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mazbata törenine ait olan fotoğrafa, photoshop marifeti ile İmamoğlu'nun kafası eklenmişti.

Bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı montajı araştırmadan kullanan bu CNN Türk de  içinde bulunduğumuz dönemde ne tür 'kafa'lar yaşandığına dair çok kıymetli bir örnek olarak tarihteki yerini almış oldu...

  Bu yazı 4923 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI