Bugun...
SON DAKİKA

Davutoğlu'nun partisi heyecan yaratır mı? - 27 Nisan 2019

 Tarih: 27-04-2019 00:21:00
Furkan KAHRAMAN

Türkiye, sözüm ona seçimi geride bıraktı. İtirazı, şikayeti, mazbatası derken elde edilen sonuçlardan memnuniyet duymayan AK Parti içerisindeki bazı isimler deyim yerindeyse 'isyan bayrağı' açmak üzere.

İktidara yakın cenahtaki köşe yazarlarını bir tarafa bırakırsak bu eleştirilerin en önemlileri Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç'tan geldi.

Uzunca bir süredir yeni bir siyasi oluşum içerisinde olduğu iddia edilen Davutoğlu, basınla paylaştığı görüşlerinde özetle AK Parti'nin çizgisinden çıktığını, ülkede liyakatin tarih olduğunu, ekonomi politikalarının yanlış yürütüldüğünü ve bu durumun vatandaş nezdinde AK Parti'ye karşı güvensizliğe neden olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, bir anlamda AK Parti'ye 'fabrika ayarlarına dönün' dedi...

AYM Eski Başkanı Haşim Kılıç ise, "Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz" sözleri ile iktidar partisini eleştirdi.

Belki, Kılıç açıklamalarını yalanlar, 'söylediklerinin maksatlı bir şekilde çarpıtıldığını' söyler, orasını bilemem.

Şu da bir gerçek ki,  nepotizm (adam kayırmacılık) Türkiye'de hiç bu kadar meşru olmamıştı. Kamu kurumlarında 'partili kontenjanı'ndan işe alınan çoğu kişinin olduğu herkesin malumu. Adam kayırmacılık memleketin yaşam felsefesi oldu artık.

Bu sebeptendir ki 23 Nisan'da hayalleri sorulan çocuklarımız Alman vatandaşı olma hedefi koyuyor kendine.

Bir memlekette liyakati öldürüp torpil mekanizmasını baş aktör haline getirirseniz, eğitimin kalitesini artırmak yerine yamalı bohça usulü yeni eklemeler yaparsanız, üniversiteden mezun olanların işsiz kalma süresi giderek artarsa bu çocuklar da kaçar gider.

Ama Davutoğlu'nun açıklamalarına dikkat kesilmek gerek. Zira etrafında Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün de olduğu söylenen ve kısa sürede teşkilatlanmaya başlanacağı dile getirilen yeni parti, Türkiye siyasetinde dengeleri değiştirecektir.

Bursa'da da teşkilatlanma çalışmalarına başladığı dile getirilen partide, AK Parti'den de sürpriz isimler yer aldığı iddia ediliyor.

Rahip Brunson olayı, doların uçması, ekonomik dalgalanma, meyve-sebze fiyatlarındaki yükseliş ve tanzim çadır tartışmaları, yerel seçimlerde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerin kaybı, İstanbul seçimi noktasında bitip tükenmek bilmeyen itirazlar silsilesi ve seçimin ısrarla yinelenmesi talebi ile son olarak Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde yapılan saldırı, AK Parti'nin hanesine son dönemlerde eksi olarak yazan gelişmeler.

Bu doğrultuda uzun süredir AK Parti'ye oy veren muhafazakar seçmen, olası bir seçimde tercihini MHP'den yana değil, Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiden yana kullanır. Bu da yüzde 6-7 bandında gerçekleşse dahi iktidarın değişmesine kadar gider.

İşte bu noktada akla gelen bazı konular var:

-İktidardan kopan oylar Cumhur İttifakı'nı dağıtır mı?

-Yeni parti, muhafazakar kimliğinden ötürü Saadet Partisi ile bir ittifak oluşturur mu?

-Yoksa tek başına seçime girerek 2002 Seçimleri'ndeki gibi Genç Parti etkisi mi yaratır?

Sorular muhtelif, cevaplar muallak.

Gelişmeleri hep birlikte bekleyip göreceğiz...

 

  Bu yazı 4879 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI