Bugun...

Boğaziçi'ndeki Hamza... - 29 Nisan 2019

 Tarih: 29-04-2019 08:23:00
Furkan KAHRAMAN

Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü'nün davetlisi olarak üniversiteye gelen ve orada bir konuşma gerçekleştiren Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis'in, Mustafa Kemal Atatürk hakkında birbirinden mesnetsiz ve gereksiz açıklamalarda bulunduğu video, sosyal medyada gündem oldu..

Konuşmasında Atatürk'ü kast ederek "Her yerde resminin bulunması beni ilgilendirmiyor" diyen Tzortzis, Atatürk ve arkadaşlarının İslam'ı yok etmeye çalıştığını, örtünmeyi ve ezanı yasakladığını, Arapçayı kaldırdığını iddia ediyor ve ekliyor: "Birisi Allah'ın kelamını saymayıp şeriatı kaldırıyorsa bu Allah'ın mı Şeytan'ın mı dostudur?"

Salon, bu sorunun ardından gülüşmeler ve alkışlamalarla dolunca Tzortzis ekliyor: "Bunu ben söylemedim, siz söylediniz."

Bütün bu tiyatro, Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşiyor.

Bu ülkenin kurucu liderine, bu memleketin önde gelen üniversitelerinden birinde 'Şeytan' deniliyor, bu durum alkışlarla karşılanıyor.

2014 yılında çekilen video, son günlerde gündemde yer almaya başlıyor.

İslam'ı savunmanın Yunan asıllı bir İngiliz yazara kalması mı, yoksa o lüzumsuzun geçmişini dahi yalan yanlış öğrendiği bir coğrafyaya gelip Şeriat çağrısı yapması mı daha vahim, bilemedim.

Ayrıca, topu konuklara atarak 'Ben demedim, siz dediniz' diyen Hamza, hakaretlerini bilimsel yollardan ifade ettiğini öne sürüyor. Üzücüdür ki, memleketin en değerli sayılan üniversitelerinde bunun gibi lüzumsuzlar cirit atıyor, adının önüne 'araştırmacı-yazar' titrini ekleyenler neyi araştırdığı belli olmadan hazımsızlığını döküveriyor ortaya...

Sonunda ne mi oluyor?

Bu tür hazımsızların yaptığı konuşmalar, bu memleketin evlatları tarafından çılgınca alkışlanıyor.

Aidiyet hissinin eksikliği mi, marjinal görünme çabası mı bilemem ama, başta da söylediğim gibi bu ülkenin kurucu liderine yapılan bu terbiyesizliğin alkışla karşılık bulması izah edilemez!

İfade özgürlüğü, hakaret özgürlüğüne dönüyor.

Zaten son zamanlarda karşılaştığımız en büyük sorun da bu değil mi?

 

  Bu yazı 4663 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI