Bugun...
SON DAKİKA

Başkan Aktaş'ın 'adalet' çağrısı - 1 Mayıs 2019

 Tarih: 01-05-2019 08:29:00  -   Güncelleme: 01-05-2019 08:51:00
Furkan KAHRAMAN

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün sabah Merinos'ta önce Turkish Airlines Science Expo'nun tanıtım toplantısı için buluştu, ardından da gündemdeki son siyasi gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Nisanın sonu itibarıyla seçim atmosferinin geride kaldığını defaatle tekrar eden Başkan Aktaş, "Partiler bu seçimde toplu olarak hareket etti. Nefes kesen bir seçim süreci yaşayacağımız belliydi. Herkes projesini paylaştı, seçmen kararını verdi süreç geride kaldı" sözleriyle seçim sath-ı mailine dair ufak bir özet geçti basın mensuplarına.

Temel amaçlarının kurumları işlevsel hale getirmek olduğunu söyleyen Aktaş, belediye kadrosuna yapılacak takviyelerin cüzi miktarda olacağını vurguladı. Şehir dışından birilerinin getirilmesi fikrine çok sıcak bakmadığı anlaşılan Aktaş, "Bursa'da ciddi bir beyin gücü var ve biz de bunu kullanacağız" dedi.

Ankara Kızılcahamam'da geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen AK Parti İstişare ve Değerlendirme toplantısından izlenimlerini aktaran Aktaş, "Ankara'daki toplantının gözbebeği bizdik. Herkes görüşmek, öneri almak istedi. Popülaritemiz arttı ama bundan böyle icraat zamanı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile seçimden önce sıkça konuştuklarını, seçimden sonra da bilhassa Ankara'da olmak üzere değerlendirmeler yaptıklarını kaydeden Aktaş, özellikle Maliye Bakanlığı'ndan şehirlere aktarılan pay konusunda Bursa'nın mağduriyet yaşadığını vurgulayarak "Yüksek paydada gelir elde etmemiz gerekirken yıllık 300 milyon TL'lik bir mağduriyet söz konusu. Bizim derdimiz adaletin sağlanması" dedi.

Seçim bildirgesinde yer alan projelerin sunumunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptıklarını, karşılığında da "Bursa'da yüksek yapı istemiyorum, şehrin yeşil kimliği yeniden ortaya çıkarılsın" yanıtını aldıklarını söyleyen Aktaş, yaptıkları görüşmelerde Atatürk Stadyumu'nun aşağısında kalan Atatürk Spor Salonu'nu istediklerini ve bu alanın da yıkılarak Millet Bahçesi'ne katılacağını dile getirdi.

T2 hattındaki düğüm çözülmeyi bekliyor, Doğanbey TOKİ ise şimdilik 'güzellik uykusunda'.

Unutmadan belirtelim, bugünden itibaren toplu taşımaya zam gelecek...

Seçim sonrası ortaya çıkan Türkiye haritası hepimizin malumu. Mevcut siyasi atmosferde AK Parti'nin elinde kalan en 'büyük' şehir Bursa. Aktaş'ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere Bursa, yeni dönemde AK Parti'nin belediyecilik hizmetlerini sergilemek için vitrin olacak.

Ancak ulaşım ve kentsel dönüşüm gibi iki büyük problem ile boğuşan şehirde ne gibi değişiklikler olacak, hep birlikte göreceğiz...

****

Bugün 1 Mayıs!

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü.

Her ne hikmetse bu memlekette kutlanmasından korkulan, kutlama yapılmasın diye meydanların yasaklandığı işçi bayramı...

Alın terinin gitgide değersizleştiği, emeğin çabanın iki dudağın arasından çıkıveren sözle berhava edildiği ve çoğu işçinin mesaideyken yaşayacağı işçi bayramı.

İşinden olanın tek güvencesi olan kıdem tazminatının ufak ufak ortadan kaldırıldığı ülkemizde, ekonomik belirsizliklerden ve dalgalanmalardan en çok etkilenen kesim olan işçi sınıfı, bu 1 Mayıs'ta da aynı problemi yaşıyor.

Alım gücü düşerken, çarenin 'tanzim'lerde arandığı bir süreçte sosyal haklar yavaşça menzilden uzaklaşırken bir bayram daha geçip gidiyor işte.

Her şeye rağmen kutlu olsun...

Yaşasın 1 Mayıs!

  Bu yazı 4690 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI