Bugun...
SON DAKİKA

Erdoğan'ın Bursa'ya gelmeyişini nasıl yorumlamalı? - 11 Ocak 2019

 Tarih: 11-01-2019 08:43:00
Furkan KAHRAMAN

24 Haziran seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi ile 'Cumhur İttifakı'nı kuran AK Parti, yerel seçimde de ittifakı sürdürüyor. 
Bu doğrultuda MHP İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere pek çok ilde büyükşehir adayı çıkarmayarak AK Parti'yi destekleme kararı aldı.
Aday belirleme çalışmalarının devam ettiği AK Parti'de ise netleşen isimler peyderpey kamuoyu ile paylaşılıyor. Hatta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerin adaylarını düzenlenen programlarda bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı.
Lakin, belli olan program doğrultusunda öğrendik ki 13 Ocak Pazar günü Merinos AKKM'de gerçekleşecek aday açıklamasına Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katılacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programında Kocaeli ve Sakarya varken Bursa'nın bulunmayışı şaşkınlık yarattı. Türkiye'nin dördüncü büyük ilinin adaylarının açıklanmasını Kurtulmuş'a bırakmasını iki şekilde yorumlamak mümkün: 
-Bursa'dan alınacak sonuçtan AK Parti emin, Erdoğan da enerjisini diğer illere harcamak niyetinde,
-AK Parti Bursa Teşkilatı'na karşı bir tepki var.

Elbette programlar belli plan dahilinde gerçekleştiriliyor, bir ajandaya göre hareket ediliyor. Ancak Bursa'ya yakın iki ile gidilmişken, buranın atlanması ilginç bir olay olarak göze çarpıyor...

**** 

İki adaydan centilmenlik yarışı

10 Ocak Gazeteciler Günü sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve CHP'nin Büyükşehir Adayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey düzenlenen programlarda basın mensupları ile bir araya geldi.
Birbirine çok yakın saatlerde gerçekleşen programlardan ilkinin sahibi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaklaşan seçimler öncesinde 'dersine çalıştığını' söyledi, plan ve projelerinin hazır olduğunu belirtti.
CHP'li aday Mustafa Bozbey de Bursa'nın gülümsemek istediğini dile getirerek "Bursa hizmetten yana oy kullanacak" dedi. Ayrıca iki taraf da birbirine basın aracılığı ile selam söylemeyi de ihmal etmedi.
İki aday da birbiri hakkında sorulan sorulara polemikten uzak yanıtlar vererek, seçim atmosferinin en azından Bursa'da gergin geçmeyeceğinin sinyallerini vermiş oldu...
****
Aday borsasında son durum

Aday belirleme sürecinde son düzlüğe girilirken, kulislere düşen listelere göre CHP-İYİ Parti arasında yaşanan Osmangazi krizi çözüme kavuşmak üzere. Osmangazi'de İYİ Parti'den Prof.Dr.Emin Balkan'ın aday olacağı söylentisi arttı. Buna karşılık Yıldırım'da CHP'nin adayının seçime gireceği konuşuluyor. 
AK Parti'de ise gündemde olan isimlerden hareketle sadece Mudanya'nın MHP'ye bırakıldığı iddiası ise ilginç bir hamle olarak göze çarptı. 
MHP'nin İznik, Yenişehir ve dağ ilçelerinden birini istediği söyleniyordu.
Son bir bilgi olarak sızdırılan bazı isimlerin AK Parti kanadında rahatsızlık yarattığını belirtelim. Detaylarını ilerleyen günlerde aktaracağız...

 

 

  Bu yazı 2966 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI