Bugun...
SON DAKİKA

Yenilenen seçimlerde sonuçların anlattıkları... - 4 Haziran 2019

 Tarih: 04-06-2019 00:16:00

31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında seçimlerin yenilenmesine karar verilen Denizli'nin Honaz, Artvin'in Yusufeli, Kırıkkale'nin Keskin ve Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Kesmetepe ve Suvarlı beldelerinde halk yeniden sandık başına gitti.

Yenilenen seçimlerin sonucuna göre belediye başkanlıklarını Adıyaman'ın beldelerinde DSP, Yusufeli ve Keskin'de AK Parti, Honaz'da ise CHP adayı kazandı.

Elde edilen veriler ışığında da seçimin AK Parti'nin kazandığı yerlerde normal, Honaz'da ise sürpriz olduğunu söylemek mümkün.

Tabi, üç ilçedeki seçimin AK Parti lehine sağlıklı sinyaller vermediğini de...

Şöyle ki;

Artvin Yusufeli'de 31 Mart'ta AK Parti %43,2; CHP %43,1 ve MHP de %12 oy almıştı.

Pazar günkü seçimler öncesinde MHP adayının AK Parti lehine çekilmesine rağmen, Cumhur İttifakı'nın oy kaybı yaşadığı göze çarpıyor. İki partinin toplam oyunun %54 olduğu, CHP'nin ise yüzde 3'lük bir yükseliş gerçekleştirdiği ortaya çıkıyor.

Benzer bir durum Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde de geçerli.

31 Mart'ta İYİ Parti adayının kazandığı ancak kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesi ile iptal edilen seçimin ardından yeniden sandık başına giden halk tercihini AK Parti'den yana kullandı.

Burada da Cumhur İttifakı'nın beklenen oy oranının altında kaldığını, ancak Millet İttifakı'nın oyunu yükselttiğini görüyoruz. Öte yandan yenilenen seçimde tercihini değiştiren MHP seçmeninin üçte birinin İYİ Parti'ye yöneldiğini belirtelim.

Son olarak tekrar edilen seçimlerin en büyük sürprizine Denizli'nin Honaz ilçesi imza attı. 31 Mart'ta CHP adayının 8 oy farkla kazandığı, sonrasında tekrar edilen seçimin sonucunda yine CHP'nin adayı  bu kez 2300 oy farkla seçimi kazandı.

Katılım oranının hemen hemen aynı olduğu seçimde Millet İttifakı'nın oyu yüzde 49'dan yüzde 56'ya çıkarken, Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 49'dan yüzde 43'e düştü.

Honaz'ın büyükşehir ilçesi olduğunu, ve seçime giren partiler itibarı ile 23 Haziran'daki İstanbul seçimine en yakın veriyi sağlayabileceğini de belirtmiş olalım.

Keskin ve Yusufeli'de MHP'nin adayının çekilmesi sonrasında AK Parti'nin aldığı bir galibiyet söz konusu iken, Honaz'da MHP'nin ittifak kapsamında hiç aday çıkarmadığını ve sonucun AK Parti lehine şekillenmediğini görüyoruz.

Mevcut tabloda 23 Haziran'daki İstanbul seçiminin AK Parti'nin geleceğini şekillendireceği bir gerçek.

Üç ilçedeki seçim sonuçları ise seçmenin tepkisinin AK Parti aleyhine giderek arttığını gösteriyor.

Bu tablonun 23 Haziran gecesi nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz...

****

İyi bayramlar

Ha geldi ha gelecek derken Ramazan ayını da geride bıraktık, bayramın kıyılarına yanaştık.

Bu vesile ile önce trafik konusunda daha duyarlı olunmasını, bayramın zehir olmaması için kurallara uyulmasını rica ediyoruz.

Şekeriniz, kolonyanız bol olsun.

Herkese cümleten hayırlı bayramlar dilerim...

 

 

  Bu yazı 5178 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI