Bugun...
SON DAKİKA

Milli düşman İzlanda! - 11 Haziran 2019

 Tarih: 11-06-2019 09:14:00

Milli Takımımızın İzlanda ile bu akşam deplasmanda oynayacağı mücadele öncesinde havaalanında yaşadığı olaylar maça damga vurdu.

Önce futbolcularımız havaalanında bekletildi, uzun süren güvenlik kontrolünden geçirildi, daha sonra da takım kaptanı Emre Belözoğlu'nun gazetecilere demeç verdiği esnada kenardan yaklaşan bir İzlandalının kadraja bulaşık fırçası sokması büyük tepkiye neden oldu.

Bu arada fırçalı işsiz arkadaşın Belçikalı olduğunu belirtelim. Kendisi yaptığı açıklamada, "Belçika’ya gidecek uçağı beklerken denk geldi canım bir şaka yapmak istedi. Yaptığım bir suç değil ve Türk milli takımının gümrükte 3 saat beklemesiyle de bir alakam yok. bir de aynı şakayı Belçika milli takımından birine yapsaydım benimle birlikte şakaya katılırlardı" ifadelerini kullanmış.

Ankara konuyla yakından ilgilendi, İzlanda'ya nota verildi. Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'nun maçı stadyumda izlemeye karar verdiği açıklandı.

Tepkiler dört bir yandan çığ gibi büyüdü. Trabzon, Türkiye'de oynanacak maçın kendi şehrine verilmesini istedi. Haber ajansları da bu işten geride kalmadı, İzlanda'nın internette bir dönem satışa çıktığından tutun da nüfusun İstanbul'dan daha az olduğunu hatta eşcinsel evliliğin serbest olduğunu okuyucuları ile paylaştı.

Gündem değiştirme konusunda kimsenin eline su dökemeyeceği yalnız ve güzel ülkemiz, saatler içerisinde yeni uğraşını bulmuş oldu: Hain İzlanda!

Her kurumdan her kulüpten her sokaktan ve her sosyal medya hesabından konuya dair çıkarımlar yapıldı, eleştiriler ve küfürler uç uca eklendi ve çooook uzağımızdaki bir ülkeyi linç etme şartları başarı ile tamamlandı!

İzlanda'daki işgüzar personelin yaptığı densizliği kimsenin mazur göreceğini sanmıyorum. Yapılan düpedüz kendini bilmezliktir!

Ancak, memleket genelinde verilen bu tepkiyi de bir o kadar abartılı ve gereksiz buluyorum.

Olayın baş aktörlerinden Emre Belözoğlu'nun takındığı tavrın aslında hepimize örnek olması gerektiği kanaatindeyim.

Sportif açıdan bakıldığı zaman avantajı elinde bulunduran ve alacağı galibiyetle grubu lider tamamlama ihtimali yüksek olan taraf biziz... Ama dediğim gibi bu işin sadece sporla ilgili olan kısmı, ki normalde sadece bunu konuşuyor olmamız lazımdı.

Ayrıca, İzlanda tarafından yapılan açıklamada Milli Takım'ın Konya'dan hava yolu ile geldiğini, bu problemin havaalanının tanınmayışı sebebiyle olduğu söyleniyor.

Kaldı ki, geçmiş dönemlerde kulüp takımlarının da Avrupa'da bu türden gereksiz kontrollerle saatlerce bekletildiğini biliyoruz. Şimdi spor üzerinden bu milli hassasiyetler neden bu kadar gür sesle tekrarlanır oldu?

Anti parantez, İzlanda ile daha önce de eleme maçı oynayan, deplasmana giden Türkiye'nin neden şimdi böyle bir uygulama ile karşı karşıya kaldığını sormak daha mantıklı.

Bütün bu yaşananların aslında yedi düvele durmaksızın parmak sallayarak 'akıllı olun' mesajı vermeye çalıştığımız için olabileceği düşüncesini de şuraya iliştirmiş olayım.

Şimdi rövanş maçı için beklentinin 'kısas' olduğunu ve bin beterini onların yaşaması gerektiği söyleniyor ki bu daha da büyük bir yanlış olur. Bu işi kan davasına çevirmeye ne gerek var? Olabildiğine itidalli ve sakin kalmak varken, her fırsatta 'misafirperverlik' duygumuz ile övünürken, bu yapay savaş atmosferi niye?

Yapılan bu lüzumsuz hamleyi 'ti'ye almak bile daha sağlıklı bir tepki olur. Ya da şu 'balina tezahüratı'ndan bile vazgeçsek yeterli!

Milli duygu ve düşüncelerimizin en son 2006 yılındaki İsviçre maçında bu kadar tavan yaptığını, sonucun istediğimiz gibi olmadığının altını da çizmiş olalım.

Dilerim bu akşam Milli takımımız, baştan sona üstün bir oyun ile mücadeleden galip ayrılır, finallere de grup lideri olarak katılır.

Naçizane ricam, memlekette her şey siyasetle bu kadar girift haldeyken bırakın milli maç heyecanına artık politika bulaşmasın.

Futbol sadece futbol olarak kalmasa da Ay-yıldız tüm Türkiye'nin olmaya devam etsin.

 

  Bu yazı 4790 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI