Bugun...
SON DAKİKA

Akdeniz denklemi! - 22 Haziran 2019

 Tarih: 22-06-2019 00:21:00  -   Güncelleme: 22-06-2019 00:27:00
Furkan KAHRAMAN

Türkiye, yarın gerçekleşecek İstanbul seçimlerini dört gözle beklerken sınırımızın güneyinde hayli ilginç gelişmeler oluyor.

ABD'nin Rum-Yunan organizasyonuna destek vererek bölgede hareketlendirdiği doğalgaz arama faaliyetlerine Türkiye geçtiğimiz gün 'Yavuz' isimli sondaj gemisi ile yanıt verdi.

KKTC ise 1974'ten beri kapalı duran ve bölgenin en büyük turizm merkezi hüviyetindeki 'Kapalı Maraş' (Varosha) bölgesinin kademeli olarak açılmasına karar verdi.

Avrupa ve ABD'nin satranç oyunları sonucunda Doğu Akdeniz'de belli bir bölge içerisine hapsedilme gayreti içinde olunan Türkiye'nin, bölgede gerçekleştirdiği ve Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatlarından olan 'Mavi Vatan' organizasyonu da Fransa başta olmak üzere Avrupa'dan tepki görmüştü.

İçinde bulunduğumuz coğrafya her daim ateş çemberi kimliğine sahip olduğundan ittifaklar da aktörler de kısa sürede değişkenlik gösterebiliyor.

Suriye'deki varlığı ile hem sıcak denize inme hedefini gerçekleştiren hem  de bir anlamda sınır komşumuz olan Rusya, iki farklı boru hattı  projesi ile Balkanlar ve Avrupa ülkelerini kendine yaklaştırmak istiyor.

Türkiye'den de geçmesi planlanan bu hatların Avrupa'daki en önemli adresi ise Almanya!

Uzun süredir ABD ile diplomatik bir satranç oyunu içerisinde bulunan Almanya'nın enerji konusundaki ihtiyacını Rusya ile çözmek istemesi sürpriz olmaz ancak ABD'nin bu duruma seyirci kalmasını beklemek de pek mümkün değil.

Çünkü Almanya'nın Rusya ile yakınlaşması önce AB'nin, sonra da ABD'nin Avrupa üzerindeki gücünü zayıflatacak en önemli gelişme olarak görülüyor.

Tabi bu noktada devreye giren Çin'in ABD egemenliğine son vermek için Akdeniz ve Türkiye'den geçmesini tasarladığı ticaret yolları projesini de es geçmemek gerek.

Çin'in bu projesi Rusya'nın işine gelirken, bölgedeki onlara yakın bir diğer aktör olan İran da son zamanlarda Suudlar ve ABD ile yaşadığı gerilim sonrasında bu ekibe daha da yaklaştı.

Yani, soğuk savaş sıcak denizlerde devam ediyor.

Türkiye'nin ise sınırında bitmeyen Suriye sorunu ve S-400 krizi ile sürekli desteklenen terör belası nedeniyle işi daha zor.

Zira iki büyük gücün yeniden karşı karşıya geldiği Doğu Akdeniz'de Türkiye; hem sınırlarını korumak hem de dengeli bir dış politika izlemek durumunda.

Görünürde ABD'nin müttefiki olan, pratikte ise tek başına kalan Türkiye bu süreçte kendine yeni işbirlikleri kovalıyor.

Doğu Akdeniz'de bulunan gaz rezervleri mücadelenin temelini oluşturuyor. Çünkü hangi kutup bu bölgedeki gazı yönetirse, gücü de eline almış olacak!

Gündemdeki gelişmeler, sürecin daha da çetrefilli hale geleceğini işaret ediyor.

Doğu Akdeniz'de değişen dengeler, bu yazın daha da sıcak geçeceğini söylüyor...

 

  Bu yazı 5400 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI