Bugun...
SON DAKİKA

İttifaklar kime yaradı? - 12 Şubat 2019

 Tarih: 12-02-2019 08:34:00
Furkan KAHRAMAN


31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti ise Millet İttifakı paydasında birleşmişler, seçime ortak adaylarla girme kararı almışlardı.
MHP; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde belediye başkan adayı çıkarmamış, AK Parti'yi desteklemişti. Bunun karşılığında belirlenen ilçelerde aday göstermişti.
Buna karşılık AK Parti ise Manisa, Adana, Mersin'de aday çıkarmayarak bu illeri MHP'ye bıraktı.
Millet İttifakı'nda ise CHP ve İYİ Parti, deyim yerindeyse fifti-fifti anlaştı. İstanbul, Ankara, İzmir,Bursa, Antalya, Adana, Eskişehir gibi büyükşehirlerde CHP aday çıkarırken; Trabzon, Sakarya, Kocaeli, Isparta, Denizli, Balıkesir gibi AK Parti-MHP'nin kuvvetli CHP'nin ise görece daha zayıf olduğu illerde aday çıkardı.
İlçelerde ise uzun pazarlıklar sonucunda anlaşma sağlanmış, İYİ Parti büyükşehirlerde (Bursa hariç) daha az sayıda aday çıkarmıştı.


Gelelim bunun 31 Mart Yerel Seçimleri'ne parti bazında etkisine...
Oluşturulan ittifaklar sonucunda partiler belirli bölgelerde aday göstermeme kararı aldılar ancak bu süreçten olası bir oy kaybında en çok etkilenecek parti AK Parti olacak gibi görünüyor.
Her ne kadar aynı ittifakın mensubu olsalar da Mersin, Manisa, Adana, Osmaniye gibi AK Parti'nin yüksek oy aldığı yerler MHP'ye oy vereceği için AK Parti'nin oyu dolaylı da olsa düşme eğilimine girecek.
CHP ve İYİ Parti için bu ihtimal çok büyük bir kriz oluşturacak boyutta değil. Zira İYİ Parti henüz ikinci seçimine gireceği için ülkenin en azından bir bölümünde 'taban' oluşturma gayretine girecek.
CHP ise ülkenin İç Anadolu ve Güneydoğu'yu kapsayan bir kısmında 'olmadığı' için bu durumu kendisine sorun etmeyecektir.
Ancak 24 Haziran'da yüzde 42,6'lık bir orana sahip olan AK Parti'nin 31 Mart'ta yaşayacağı olası bir oy kaybı, parti içerisinde kapsamlı bir değerlendirmeye sebep olabilir...

****

Saadet, DP, BBP ve DSP sürpriz yapar mı?

Bursa'da iki partili seçimin en azından adayları memnun etmediği bir gerçek.
Öyle ki muhalefet cephesinde beklediği karşılığı bulamayan isimler çareyi başka partilerde siyaset yapmakta buldu.
Örneğin, önceden İYİ Parti'nin Gemlik Adayı olduğu söylenen Adnan Bıyıklı, Saadet Partisi'nin Gemlik Belediye Başkan Adayı oldu.
CHP tarafından Orhangazi'den aday gösterilen ancak adaylığı geri çekilen Çetin Çoklar, Demokrat Parti'den aday gösterildi.
Yine CHP'den Yıldırım Aday Adayı olan ancak muradına eremeyen Bahattin Kuşoğlu ise şansını DSP'de deneyecek.
Son seçimde MHP'den aday olan Ayhan Özbek ise Büyük Birlik Partisi'nin Yıldırım Belediye Başkan Adayı oldu.
Adaylar içerisinde yaşanan bu küskünlük, seçmende tepki olarak yansıyacak mı bunun cevabını seçim gecesi hep birlikte göreceğiz...

****

AK Parti sahaya iniyor

Aday belirleme sürecini tamamlayan, tanıtım toplantısını gerçekleştiren, manifestosunu açıklayan AK Parti'de Kızılcahamam Kampı'nda projeler masaya yatırıldı ve son şekli verildi.
AK Partili adaylar bugünden itibaren seçim çalışmaları için sahaya iniyor.
Belediye meclis üyelikleri konusunda da soru işaretlerini ortadan kaldıran AK Parti, bütün gücünü propaganda faaliyetlerine ayıracak.
Bu da Bursa için hazırlanan projelerin görücüye çıkma vaktinin geldiği anlamını taşıyor... 

 

  Bu yazı 2894 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI