Bugun...

Bursa'da seçimin fotoğrafı... - 03 Nisan 2019

 Tarih: 03-04-2019 08:35:00
Furkan KAHRAMAN

31 Mart Yerel Seçimleri'ni halen tam manası ile geride bırakabilmiş değiliz.

Zira AK Parti'nin Ankara, İstanbul ve Iğdır'da, CHP'nin ise netleştiği kadarıyla Bursa'da itirazları oldu.

Tabi bu işin başka bir noktası.

Öncelikle seçimin kazananlarını ve kaybedenlerini söylemek gerek.

31 Mart Seçimleri'nin en büyük kazananı CHP ve MHP'dir.

Özellikle aday belirleme konusunda başarılı bir işe imza atan CHP ve ittifak ortağı olan AK Parti'nin kalesi sayılabilecek illeri dahi kazanan MHP, bu seçimde açık ara kazanan taraf oldular.

Kaybedenler kısmına ise Anadolu Ajansı'nı ve İYİ Parti'yi yazabiliriz.

Bütün bu gelişmelerin yanı sıra her ne kadar oyların çoğunluğunu almış olsa da elinde ilk beş büyükşehirden sadece Bursa'yı tutan AK Parti'ye bir tepki olduğu seçim sonuçları ile görülebiliyor. Şehirlerin çoğunluğunu kazanmasına karşın ilk kez Ankara ve İstanbul'u kaybeden AK Parti'nin buruk bir sevinç yaşadığını söylemek mümkün.

Öte yandan asıl işlevi haber vermek olan, vatandaşın vergisi ile yayın yapan Anadolu Ajansı'nın canhıraş bir biçimde sonuç açıklamama çabası mantık çerçevesinde izah edilecek bir durum değil.

Ayrıca, Bursa özelinde değerlendirecek olursak eğer Millet İttifakı'nın ortağı olarak 9 ilçede aday göstermesine rağmen herhangi birini kazanamayan İYİ Parti'nin de beklentinin altında kaldığını söylemek gerek.

Gerçi İYİ Parti özelinde Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Orhangazi'deki seçim sonuçlarına bakınca siyasi egonun ne denli zarar verici olduğunu da görebiliyoruz. Çünkü Millet İttifakı'nın sonradan netleşmesi sonucunda bazı ilçelerde CHP adaylarını geri çekmiş; çekilen adaylar da yıllarca hizmet ettiği partidense kendi çıkarlarını ön plana koyarak başka partiden aday olmuşlardı.

Geride kalan tabloya bakıldığında Orhangazi'de AK Parti'li Bekir Aydın'ın yüzde 39,67 ile seçimi kazandığını, en yakın rakibi İYİ Parti'li İsmail Yılmaz'ın %25,6 oy aldığını görüyoruz.

Ancak önce CHP'den Orhangazi adayı olarak gösterilen ancak partisi tarafından geri çekilince Demokrat Parti'den Aday olan Çetin Çoklar ise yüzde 22'lik bir oya sahip oldu.

Mustafakemalpaşa'da başa baş giden yarışın ardından AK Parti'li Mehmet Kanar %48,36 ile ipi göğüslerken, en yakın rakibi Şükrü Erdem %47,48 oy aldı.

CHP'nin Mustafakemalpaşa Adayı olarak açıkladığı ancak geri çektiği Orhan Alper ise %1,84 oy alarak seçimin kaderini belirlemiş oldu.

Son olarak, Karacabey'de İYİ Parti'den aday olacağı konuşulan ancak Demokrat Parti'den aday olan Ergün Koç, topladığı yüzde 21,2'lik oy ile ilçenin üçüncü en yüksek oyunu aldı. Karacabey'de AK Parti'li Ali Özkan'ın %40'la seçimi kazandığını, İYİ Parti'li Ayhan Tayfur'un ise yüzde 35,7'de kaldığını da belirtelim.

Sonuç olarak Demokrat Parti, ilçelerde küskün adaylar ile seçime girerek bir anlamda Bursa'nın kaderini belirleyen parti oldu. Üç ilçede sonucu doğrudan etkileyen Demokratlar, en büyük sürprize imza atan partilerden oldu.

Seçim öncesinde büyük söylemlerle yola çıkan Demokratik Sol Parti'nin ise miadını tamamlamış olduğunu gördük.

Resmi olmayan tablolar ışığında iki ilçenin el değiştirdiği ortaya çıkıyor. AK Parti'nin elinde olan ilçelerden Gemlik CHP'ye, Yenişehir ise Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı MHP'ye geçti.

Osmangazi'de Mustafa Dündar üçüncü dönemine başlangıç yaparken, Nilüfer'de Turgay Erdem büyük bir fark ile zafer elde etti. Gürsu, Kestel, İnegöl, Harmancık, Büyükorhan, Orhaneli ve Keles'te tablo değişmedi, AK Parti rahat bir sonuçla seçimi aldı.

Mudanya'da CHP'li Hayri Türkyılmaz ikinci dönemi için ilçe sakinlerinden rahat bir şekilde vize aldı.

Yıldırım'da ise AK Parti Adayı Oktay Yılmaz beklendiği gibi seçimi kazansa da, CHP Adayı Özgür Erdursun'un partisinin oylarını hayli yükselttiği gerçeği ortaya çıktı.

Tabi bu arada aynı durumun CHP'nin Osmangazi Adayı Erkan Aydın için de geçerli olduğunu söylemek gerek.

Büyük çekişmeye sahne olan, sonucu önceden kestirilemeyen Büyükşehir'de ise AK Parti'li Alinur Aktaş, yüzde 49 ile birinci olurken, rakibi CHP'li Mustafa Bozbey yüzde 46,7 oy aldı.

Bozbey'in aldığı bu oy oranının bir sürpriz olmaz ise Bursa'da alabileceği en yüksek oran olduğunu görmek için derin siyasi analizlere gerek yok. CHP, 20 senede Nilüfer'de oluşan Bozbey markası ile Bursa'daki rekorunu kırdı.

AK Parti'nin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Eskişehir, Antalya, Hatay, Mersin gibi şehirleri kaybettiği bir seçimin sonucunda elde kalan en büyük şehir olan Bursa, yeni dönemde merkezi hükümetin üzerine titrediği şehir olacaktır. Aktaş'ın seçim beyannamesinde açıkladığı projeler diğer belediyelere nispeten daha hızlı uygulamaya konacaktır...

 

  Bu yazı 4713 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI