Bugun...
SON DAKİKA

Ulaşım zammının yansımaları... - 3 Mayıs 2019

 Tarih: 03-05-2019 09:10:00
Furkan KAHRAMAN

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, salı günü düzenlediği basın toplantısında kendisine yönetilen "İstanbul'da öğrenci abonmanı 40 TL'ye düştü. Bursa'da da buna benzer bir çalışma olacak mı?" sorusuna, fiyatlarda yükseliş olacağını söyleyerek yanıt vermişti.

Yaklaşık 2,5 senedir ulaşımda zam yapılmadığını ve kendi dönemlerinde yüzde 17-18 oranında indirim yaptıklarını dile getiren Başkan Aktaş artan maliyetlerin yüzde 57'ye ulaştığını ve bu maliyetlerin büyük oranda vatandaşa yansımayacağını dile getirmişti.

Sonuçta, 1 Mayıs itibarıyla BursaRay’da 2,30 TL olan tam bilet 2,55 TL’ye, 1,35 TL olan öğrenci 1,45 TL’ye, 1,60 TL olan indirimli bilet ise 2,10 TL’ye yükseldi.

Şehir içi  seyahat kartlarındaki kısa hatlarda geçerli kullan-at tek binişlik biletler ise 5 TL olurken, 2 binişlik biletlerin fiyatı ise 8 TL olarak belirlendi.

160 binişe sahip öğrenci abonman kartının aylık ücreti de 90 liradan 100 liraya yükseldi.

Bursa'daki ulaşımın sıkıntılı olduğu hepimizin malumu, Başkan Aktaş da şehrin öncelikli sorunlarından biri olarak ulaşımı gördüğünü sıkça dile getiriyor zaten.

Hal böyleyken şehrin sıkıntılı ve pahalı olan ulaşımını daha da pahalılaştırmanın kimseye bir faydası olmaz.

Ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun öğrenci abonmanını aylık 50 TL'ye indirmeyi vaat ettiği İstanbul'da, bu rakamın AK Parti'li üyelerin önerisiyle 40 TL olduğunu da hatırlatalım.

Anti parantez, İzmir'de de yolcular toplu taşıma araçlarını sabah 06.00 07.00 ile akşam 19.00 20.00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak kullanacak.

Yani, İstanbul ve İzmir gibi metropol kentlerde vatandaşlar daha ucuz ulaşım imkanı bulurken, Bursa'da ulaşımın zamlanması tuzlu bir tarife olarak göze çarpıyor.

Türkiye'de en pahalı toplu taşıma ağına sahip olan Bursa'da ulaşım kalitesinin de üst düzeyde olduğunu söylemek zor. Ayrıca istasyonlarda bulunan validatörlerin de ücret iadesi konusunda hayli tutumlu olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yapılan fiyat artışının, sosyal medyada da büyük bir infial yarattığını söylemek mümkün.

Tepkilerini sosyal medya aracılığı ile dile getiren vatandaşlar, zammın fazlalığından ve ulaşımın yetersiz kalışından bahsediyor, aralarında boykot kararı bile alanların çıktığı iddia ediliyor.

Zam kararını ve yansımalarını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz...

 

  Bu yazı 5240 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI