Bugun...
SON DAKİKA

İstanbul düğümü: Olmadı, baştan! - 9 Mayıs 2019

 Tarih: 09-05-2019 09:31:00
Furkan KAHRAMAN

Pazartesi günü, YSK beklenen kararını açıkladı ve İstanbul seçiminin yenilenmesine karar verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edileceği açıklandı, peşinden de İBB'nin sosyal medya hesapları İmamoğlu ile ilgili yapılan paylaşımları silerek kendisini takipten çıkardı.

Sorun çözüldü yani!

31 Mart'ın ardından bir türlü geride bırakamadığımız, bıkkınlık veren seçim atmosferi bambaşka bir noktaya taşındı böylece. İstanbul, 23 Haziran'da yeniden sandığa gidecek.

YSK'ya 'aldırılan' bu karara tepki çok fazla, haklılar. Zira demokrasi denen olgunun göz göre göre katledilmesine seyirci kalınması akla mantığa uygun bir davranış değil.

AK Parti cephesindeki memnuniyet arşa çıkmış durumda. Verilen beyanlardan da anlıyoruz ki, 'bu sefer kesin kazanırız' diyorlar, 'hiç bir şey olmasa da bir şeyler olur ve biz sandıktan birinci olarak çıkarız' diye inanıyorlar,

Görünen o ki yanılıyorlar.

Zira seçim öncesinde, sandık güvenliğinin üst düzeyde olduğuna yönelik beyanlar verirken, kaybedilen İstanbul sonrası usulsüzlük gerekçesi ile başvuru yapmak akla mantığa sığmaz. Üç pusulanın atıldığı zarfta tek seçim alanının yenilenmesi kabul edilemez.

Mevcut tabloya göre İstanbul'da ilçe seçimlerinin de yenilenmesi gerekiyor.

Ayrıca bu sefer karşılarında propaganda sürecinin ilk günlerinde tanınırlığı çok düşük olan  ancak geriden gelerek seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu yok.

Devlet kurumu eliyle hakkı gasp edilen, kazandığı seçimin sonucu beğenilmediğinden yeniden yarışmak zorunda bırakılan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı zorla engellenen bir Ekrem İmamoğlu var.

 

Tüm Türkiye'nin bildiği, sevdiği, inandığı ve yeni bir umut olan Ekrem İmamoğlu var.

'Biz sizin yaptığınız seçimi beğenmedik, gidin bir daha seçin' diye tekrar sandık başına yollanan İstanbul halkı var.

İş dünyasından, sanatçısına, sokaktaki vatandaşına varana kadar destek mesajları yağıyor İmamoğlu'na. AK Parti, yıllarca savunduğu 'milletin iradesine' kendi vurduğu darbe ile bu seçimi kendi adına daha da sıkıntıya soktu, bu gerçek.

Yıllarca parti ve devlet kademelerinde önemli görevler alan Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç'ın da konu hakkında yaptığı açıklamalar da gözden kaçırılmayacak kadar önemli.

 23 Haziran'da çıkacak sonuç ne olursa olsun büyük bir kırılma yaşanacağı kesin.

Seçim atmosferinin 31 Mart öncesinden daha fırtınalı geçeceği kesin. Yarış ortamının asimetrik rekabet koşulları altında yaşanacağı da...

Eğer, yeniden İmamoğlu kazanırsa 'girdiği her seçimden galip çıkan AK Parti' imajının ağır bir şekilde zedeleneceğini kestirmek güç değil, üstüne bunca vaveyla kopararak tekrar kaybetmek daha da sarsıcı olacaktır.

İmamoğlu için ise rüştünü tekrar ispat etmiş, her kesimden insanın destek verdiği birleştirici bir muhalif lider algısı kuvvetlenecektir. Şimdiye kadar her kriz yönetimi sınavından başarıyla çıkan İmamoğlu'nun bu süreci mükemmel yönettiğinin de altını çizmek gerek...

Seçimi AK Parti kazanır ise, bu sürecin ardından yara almayacağını söylemek mümkün değil. Çünkü kendi tabanından dahi, sürecin yönetilemediğine ve hata edildiğine dair eleştiriler var. Bu seçim kazanılsa dahi, sonraki seçimde işler daha da güçleşecek.

Yani iki senaryoda da güç kaybeden AK Parti oluyor.

Çünkü iktidar partisi, her uzun süreli muktedir gibi yıpranma ve yıpratma payını hesap etmeden, eldeki güç tükenmeden meşruiyetini sağlama almak istiyor.

Ancak meşru bir seçimi iptal ederek, yıllardır meydanlarda dile getirdiği 'milli irade'nin meşruiyetinin sorgulanmasına yol açıyor...

  Bu yazı 5837 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI