Bugun...

Nilüfer'deki son vaziyet... - 16 Mart 2019

 Tarih: 16-03-2019 08:57:00  -   Güncelleme: 16-03-2019 08:59:00
Furkan KAHRAMAN

31 Mart'a sayılı günler kala CHP'nin kalesi, AK Parti'nin hedefi olan Nilüfer için adaylar birer gün ara ile projelerini kamuoyu ile paylaştı.

Önce Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li adayı Necati Şahin, Podyum Davet'te konuştu.

Ardından da Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Turgay Erdem, Crowne Plaza'da paylaştı projelerini.

Adayların projelerinin ayrıntılarını sayfalarımızda görmeniz mümkün.

Ancak bir mukayese yapmak gerekirse, Turgay Erdem'in hayli avantajlı olduğunu söylemek gerek.

Zira, Necati Şahin'in gerçekleştirdiği toplantıda yaşanan 'motivasyon eksikliği'ni basın mensupları olarak yakından görme şansı bulduk.

Tüm ateşleme konuşmalarına rağmen partili davetiler coşkulu bir ambiyans oluşturmaktan uzak kaldı. Haliyle de AK Parti'nin Nilüfer'deki iddiasının boyutu da ortaya çıktı.

Öte yandan Şahin'in, rakibi Turgay Erdem yerine konuşmasında daha çok Büyükşehir Adayı Bozbey'i eleştirmesi de dikkat çekti.

Turgay Erdem'in toplantısı ise sakin bir havada başladı. Projelerin tanıtıldığı videonun ardından sahneye gelen Turgay Erdem, "Bina değil insan odaklı bir kent tasarlayacaklarını" söyledi.

Ardından da sözü Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey'e bıraktı.

Bozbey'in, rakibi Alinur Aktaş'ın 'Anlatacak projesi yok' eleştirisine ithafen söylediği 'Gönül istemeyince göz görmezmiş' sözü manidardı.

Nilüfer'de yaptıkları üzerine kısa bir konuşma yapan Bozbey'in, son olarak da "Eleştiride elbette herkes özgür ancak birbirimizin yüzüne bakabileceğimiz bir sınırı olmalı" sözleri dikkat çekiciydi.

Rekabetin boyutu tüm Bursa'da büyük olsa da Nilüfer ve Yıldırım'da tablo ortada. Nilüfer'de CHP'nin, Yıldırım'da da AK Parti'nin kazanma ihtimali çok yüksek.

Bakalım, sonuçlar bizi doğrulayacak mı?

****

LÖSANTE'ye ne zaman ruhsat verilecek?

Türkiye'nin en büyük STK'larından olan Lösemili Çocuklar Vakfı'nın (LÖSEV) tamamen bağışlarla ve sivil insiyatiflerle inşa edilen hastanesi LÖSANTE, halen ruhsat alamadı.

Ülkenin lösemiyle mücadele konusunda en önemli merkezi olma kapasitesine sahip olan LÖSANTE, istenilen tüm şartları yerine getirmesine karşın Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinleri alamıyor.

Hastanenin tam donanıma sahip olan %80'i boş bekliyor, hasta yatışına, ışın tedavisine izin verilmiyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) ruhsatlı olan radyoterapi cihazları yönetmeliklere uyduğu halde kullanılamyor.

400 yataklı hastanenin yalnızca 75'inin kullanımına müsaade ediliyor. Yoğun bakım servisleri, ameliyathaneler, yenidoğan yoğun bakımı, kalp damar cerrahisi yoğun bakımı tam teşekküllü olmasına rağmen bekliyor, kadro tahsisi yapılmıyor.

LÖSANTE ruhsatı bekliyor. Ruhsat için Sağlık Bakanlığı'nın keyfini bekliyor!

Peki, söz konusu ruhsatı vermeyen Sağlık Bakanlığı, neden bu konuda bir gerekçe göstermiyor?

Daha önce de kurban vekaletinin LÖSEV'e verilmemesi için yapılan mücadeleleri, kapı kapı para toplanarak LÖSEV'in adının karalanmaya çalışıldığı olayları gördük.

Sağlık şakaya gelecek, keyfiyete maruz bırakılacak bir olgu değildir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavi edilebilmesi için bu kadar çaba harcayan bu kurumun önüne taş koymak vicdanlara sığacak bir yaklaşım değildir.

Bu tür sosyal sorumluluk duygusunu artıran projelerin önüne engel olmak da 'sosyal devlet' tanımıyla tamamen çelişen bir eylemdir.

Pek değerli Bursa Milletvekillerini, bu konuyla ilgilenmeye davet ediyorum!

 

****

 

Terörizmin her türlüsü...

Yeni Zelanda'da Cuma namazı kılmak üzere camiye toplanan insanların üzerine ateş açılması sonucu en az 49 kişi hayatını kaybetti.

Saldırganın Brenton Tarrant isminde bir Avustralyalı olduğu açıklandı. Bir Neo-Nazi olan Tarrant'ın yayınladığı manifestoda Türkiye'yi de tehdit ettiği saptandı.

Katliamın canlı yayında yayınlanması olayın vahametini bir kat daha artırdı.

Terörizm, dünya çapında gün geçtikçe yükseliyor.

Son zamanlarda dini motiflerin ardına saklanarak vahşi katliamlar gerçekleştiriliyor. Bu sayede de insanların içine kaynağı belirsiz bir korku yerleştiriliyor. Ana fikir net: 'Kimse güvende değil.'

Dili, dini, ırkı olmayan terörün bir an evvel yeryüzünden silinmesi dileğiyle...

 

 

 

 

  Bu yazı 3000 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI