Bugun...

Osmangazi İYİ Parti'de olursa ne olur? - 12 Ocak 2019

 Tarih: 12-01-2019 00:10:00  -   Güncelleme: 12-01-2019 16:10:00
Furkan KAHRAMAN

Yerel seçim sürecinde ittifakların rekabeti devam ederken, bir yandan da aynı ittifak içindeki partilerin birbirleri ile rekabetine şahit olmaya başladık.

Seçim bölgeleri konusunda kıyasıya pazarlıklar yapılıyor, lobiler ve hatırlı kişiler araya konuluyor, listeler ve isimler her saniye değişkenlik gösteriyor.

Millet İttifakı kanadında bugüne kadar Nilüfer ve Mudanya ilçelerinde CHP'nin destekleneceği netleşirken Gemlik ve Orhangazi'de ise partiler kendi adaylarını çıkarmayı tercih etti.

Görünürde ittifakın ruhuna aykırı olan bu davranış, şimdilerde kendini Osmangazi özelinde gösteriyor.

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş'a yaptıkları ziyaret sonrası konuşan İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır'ın "Dik duruşumuz sayesinde ittifak görüşmeleri sonrası Bursa'da seçime 7 ya da 8 ilçe belediye başkan adayımızla gireceğiz" sözleri ve CHP'li Başkan Akkuş'un Bahadır'ın sözlerini yalanlar mahiyetteki açıklaması işleri bir kez daha karıştırdı.

CHP'liler Osmangazi'nin İYİ Parti'de olması halinde Büyükşehir'i de kaybedeceklerini iddia ediyor.

İYİ Parti ise kendini 'yeni bir yüz' olarak tanımlarken, Cumhur İttifakı'ndan da oy alabileceğini söylüyor. Ayrıca kendisini seçimin kilit partisi olarak tanımlıyor.

24 Haziran seçimlerinde yüzde 22.3 oy alan CHP ile, yüzde 12,8 oy alan İYİ Parti, ittifakın ruhuna aykırı davranarak kendilerinin söz sahibi olmasını istiyor.

Benzer bir durum Yıldırım için de geçerli.

İYİ Parti'li Erkan Subaşı daha önce Yıldırım Belediye Başkanlığına adaylığını koymuştu ancak geçtiğimiz gün istifasını açıkladı.

Böylece Millet İttifakı için yeni bir gerilim kapısı açıldı.

Son duruma göre CHP, Yenişehir, İznik, Mustafakemalpaşa, Karacabey gibi ilçelerde İYİ Parti'ye destek verecek.

İYİ Parti'nin ise Büyükşehir, Nilüfer ve Mudanya haricinde CHP'ye hangi ilçelerde destek vereceği meçhul...

Belli olan tek bir şey var ki;

Bu tartışma adaylar açıklanana kadar sona ermeyecek...

****

AK Parti'de muamma sürüyor!

AK Parti'de de adaylar üzerinde muamma sürüyor.

Yıldırım'da Oktay Yılmaz'ın, Karacabey'de Ali Özkan'ın, Mustafakemalpaşa'da Mehmet Kanar'ın, Kestel'de Önder Tanır'ın, Nilüfer'de Necati Şahin'in, Büyükorhan'da Ahmet Korkmaz'ın adaylığı neredeyse garanti.

Ancak Gemlik'te adaylığı konuşulan Berkay Bulut'un ilçe teşkilatının desteğine rağmen veto yiyebileceği konuşuluyor. Gökay Bilir ve az da olsa Refik Yılmaz isimleri hala gündemde.

Keles'te ise AK Parti Milletvekili Osman Mesten'in akrabası olan Mehmet Keskin'in tepki görmesi üzerine ismi ön plana çıkan Ali Mersin'in de benzer bir durumla karşılaşacağı öngörülüyor.

İnegöl'de mevcut Başkan Alper Taban'ın adaylığı ise netleşti. İl Yönetimi ve Alinur Aktaş Bülent Temelli'yi destekliyordu ancak, Taban'ın aday gösterileceği kesinlik kazandı.

İznik, Orhaneli, Gürsu, Yenişehir ilçelerinden bir-iki tanesinin tıpkı Mudanya gibi MHP'ye devredilmesi gündemde.

Ancak AK Parti; İznik'i turizm, Yenişehir'i gelişim potansiyeli, Gürsu'yu ise oy deposu olması sebebiyle MHP'ye bırakmak istemiyor.

MHP kanadı ise bunun üzerine bir başka sürpriz hamle yaparak Osmangazi'yi de AK Parti'den istedi. Talebin kabul edilmesi durumunda Mudanya, Orhaneli ve Osmangazi'nin MHP'ye bırakılacağı hatta MHP adayının da Tevfik Topçu olabileceği öne sürülüyor...

Süreç gittikçe uzuyor,

Bekleyip göreceğiz...

****

Aday açıklama programı iptal!

AK Parti İl Başkanlığı, pazar günü Merinos AKKM'de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'ın katılımı ile aday tanıtım programı düzenleneceğini duyurmuştu.

Ancak kulislere düşen son dakika bilgisine göre program iptal edildi!

Kurtulmuş'un yoğunluğu dolayısı ile iptal edildiği söylenen programın perde arkasında aday belirsizliğinin olduğu ifade ediliyor.

Başta Orhangazi olmak üzere bazı ilçelerde aday belirleme sürecinin uzadığı ve programın bu sebepten iptal edildiği söyleniyor...

Hatta törene katılım sağlayacak AK Partili vekiller aranarak 'tatil' oldukları kendilerine iletilmiş...

Anlaşılan önümüzdeki günler daha da hareketli geçecek...

****

Ticaret Borsası'ndan 'ekmek kavgası'na destek!

Geçtiğimiz gün yine 'idrak edilemeyen' 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü geride bıraktık.

Çeşitli kurumlar, kuruluşlar, belediyeler yanımızda oldular; sağolsunlar.

Lakin, ilginç de bir olay yaşandı.

Günler öncesinden, gazetemize ziyarete geleceğini bildiren Bursa Ticaret Borsası, perşembe günü gazetemize beş-altı somun ekmek bırakarak kutlama temennisinde bulundu.

Bizim gazeteciler olarak sürdürdüğümüz 'ekmek kavgamıza' gönderdiğiniz somunlarla destek verdiğiniz için teşekkür ederiz Bursa Ticaret Borsası yetkilileri!

Nezaketen yapılan bir ziyaret, gönderdiğiniz/göndereceğiniz hediyelerden daha evladır bizim gözümüzde.

Bazı basın kuruluşlarına yaptığınız ziyareti, haber verdiğiniz halde gelmediğiniz kurumumuzdan esirgemeniz sizin takdirinizdir.

Lakin bu şekilde bir muameleye maruz kalmak da her şeyden öte gazeteciliğe hakarettir!

  Bu yazı 3315 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI