Bugun...
SON DAKİKA

İstanbul'dan Bursa'ya 'bürokrat göçü' başlar mı? - 19 Haziran 2019

 Tarih: 19-06-2019 09:09:00

Bilindiği üzere 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ortaya koyduğu sonuçlar ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki büyükşehir belediyelerini CHP kazanırken, Bursa AK Parti'nin elindeki tek metropol olmuştu.

Hatta seçim sonrası netleşen bu tablo üzerine 'Bursa, AK Parti'nin bu dönemdeki yıldızı olacak' değerlendirmeleri yapılmış, yarım kalan yatırımların bu dönemde nihayete erdirilebileceği beklentisi hasıl olmuştu.

Lakin, 6 Mayıs tarihinde Yüksek Seçim Kurulu İstanbul'daki büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi.

Bu hafta sonu gerçekleşecek 'yenilenmiş' İstanbul seçimi, bazı yönleriyle Bursa'yı da yakından ilgilendiriyor.

Zira, pazar günü yapılacak seçimde netice yine CHP lehine sonuçlanırsa yukarıda belirttiğim temenniler daha yüksek sesle dile getirilecek.

Tabi bir de madalyonun diğer yüzü var.

İstanbul'da olası bir CHP iktidarı sebebiyle çok sayıda AK Parti'ye yakın bürokratın görevinden alınabileceği/ayrılabileceği konuşuluyor. Bu durumda da en yakın rota olarak Bursa görünüyor.

Yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri içerisinde görev alan, bir kısmı AK Parti'nin kurucu kadrosunda da yer alan bürokratların tıpkı İstanbul'da olduğu gibi Bursa'daki belediye şirketlerine geçiş yapabileceği konuşuluyor.

Bu durumda da Başkan Aktaş'ın kararı büyük önem taşıyor.

Aktaş, 30 Nisan 2019 tarihinde basın mensupları ile gerçekleştirdiği toplantıda bu konuya ilişkin, "Yapı itibariyle radikal kararlar alıp bir çırpıda uygulayan birisi değilim. Aşama aşama geçiren birisiyim. Gerek büyükşehir gerek BUSKİ ayağındaki yönetim modelleriyle yakın zamanda değişim dönüşümleri kamuoyu ile paylaşırız. Amacımız kurumu daha verimli hale getirmek. İşler hale getirmek. Ortaya koyduğumuz projeleri daha net ve somut takip edip sonuca götürmek en büyük hayal ve hedefimizdir.Bu manada Bursa içinde veya dışından belediyeye transfer anlamında personel yönetici anlamında yaklaşım çok fazla olmayacak. Tek tük olacak ama çok fazla 10 ya da 20 kişinin gelmesi söz konusu değil. Bursa'da beyin gücü, iş gücü kaynağı var. Bunu en iyi şekilde elimizin altındaki gücü değerlendirmek durumundayız" ifadelerini kullanmıştı.

Tabi bu durum, İstanbul seçimleri hakkında yenilenme kararı çıkmadan önceydi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz hafta sonunu İstanbul'da geçirdi. Aktaş'ın söz konusu 'transferler' hakkında görüşmeler yaptığı iddia edildi.

Daha önce yaptığı açıklamada 'Bursa'nın beyin gücü kaynağını kullanmak istiyoruz' diyerek bürokrat transferine mesafeli yaklaşan Başkan Aktaş'ın yeni süreçte nasıl bir karar alacağını hep birlikte göreceğiz.

Olası bir sirkülasyon halinde kurumlarda ne gibi değişiklikler olacağı konusunda tahminde bulunmak güç.

Ayrıca, Bursa'nın bu transferlere ne kadar ihtiyacı olduğunu da sorgulamak gerek.

Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri olan Bursa'da yaşanabilecek bir bürokrat enflasyonu hizmet aktarımı noktasında da sıkıntı oluşturulabilir. Zira bahsettiğimiz bu tabloda sisteme yeni müdürler, yeni daireler, yeni başkanlıklar eklenmesi söz konusu.

Öte yandan, kulislerde Bursa'da hayata geçirilmesi planlanan projelerin finansmanı konusunda Ankara'dan beklenen cevapların henüz alınamadığının konuşulduğunu da belirtelim.

Sözün özü Türkiye de Bursa da, nefes almak için İstanbul seçiminin sona ermesini bekliyor...

 

  Bu yazı 5920 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI