Bugun...

Konuşma sırası Davutoğlu'nda... - 19 Temmuz 2019

 Tarih: 19-07-2019 09:11:00  -   Güncelleme: 19-07-2019 10:58:00
Furkan KAHRAMAN

Geçtiğimiz hafta AK Parti'nin eski ağır toplarından Erkan Mumcu'nun katıldığı yayının ardından yazdığım makalede, "Mumcu'nun bu çıkışı önümüzdeki günlerde 'suskun' diğer isimlerin de konuşmasına imkan verebilir" demiştim.

Her ne kadar tam manası ile suskun sayılmasa da Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da bu furyaya katılan isim oldu.

Sosyal medya platformu üzerinden yapılan yayında kendi çizgisine göre muhalif sayılabilecek isimlerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, yol haritasına ilişkin bazı detayları da paylaştı.

Yaklaşık üç ay önce paylaştığı 'manifesto'nun ardından Türk siyasetinde ve AK Parti'de herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen Davutoğlu, içinde olduğumuz şu günlerde yeni bir harekete tıpkı '2001'de olduğu gibi' ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Parti kurmanın demokrasilerde bölücülük anlamına gelmeyeceğinin altını çizdi, Babacan'ın attığı adımı eleştirmekten kaçındı ve 'gelişmeler beklediği gibi gitmez ise' kendisinin de siyasi bir oluşum içinde liderlik etmekten çekinmeyeceğini söyledi.

Davutoğlu, AK Parti içerisinde 'emanetçi' olarak görülen bir genel başkan idi, başbakanlığı da aynı şekilde gerçekleşti.

'Stratejik derinlik' konulu dış politika tezlerinin memleketi ne denli bir buhranın kıyısına yaklaştırdığını da biliyoruz.

Lakin ilginç olan, Davutoğlu'nun suskunluğunu 'AK Parti'ye zarar gelmesin diye' mazereti ile açıklaması idi. Bu durum parti menfaatlerini çoktan ülke menfaatleri önüne koyduğunu gösterir ki, yeni oluşum hedefi var ise baltayı taşa vurdu demektir.

Kendisine 'Başbakan gibi görün ama Başbakan olma' dendiğini, kendisinden sonra da 'düşük profilli' olarak ima ettiği Binali Yıldırım'ın getirildiğini söyleyen Davutoğlu, program genelinde eleştiri boyutunu asgari seviyede tutarken, bu sayede AK Parti tabanına hitap etmeye gayret gösterdi.

Bir yanı 'kendi evine çıkmak ister gibi' eleştirel, bir yanı ise partisine aidiyetin zirvesinde seyreden Davutoğlu, yine de programı 'gemileri yakmadan' tamamladı.  Ancak bu ikilem, net bir şekilde özgüven eksikliği olarak kendini gösterdi.

Ahmet Davutoğlu parti kurar mı, kurarsa ne kadar oy alır burası şimdilik muallak...

Kesin olan ise yıllarca AK Parti bünyesinde susmayı tercih eden isimlerin birden ortalığa dökülerek ülkedeki aksayan yönleri teşhis etme çabalarındaki eksik samimiyet.

Yazıyı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu özetleyen sözü ile noktalayalım:

'Hepiniz oradaydınız be!'

 

  Bu yazı 6122 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI