Bugun...
SON DAKİKA

Düellonun ardından... - 17 Haziran 2019

 Tarih: 17-06-2019 01:16:00

Günlerdir merakla beklenen, 'İstanbul düellosu' dün itibarıyla geride kaldı.

İlk yarısı için yapabileceğimiz ilk değerlendirme, uzun yıllardır rastlayamadığımız 'tartışma kültürü'nün bizim için artık çoook uzakta olduğu idi. Geçen yıllarda nelerin değiştiğini de bu sayede görmüş olduk.

İki adayın da üzerlerindeki gerginliği atmasını sağlayacak tek isim olan moderatör İsmail Küçükkaya, sorumluluğun altında ezilmiş gibi göründüğünden dengeyi sağlamakta zorlandı. Sonra da bu durumu kah disiplinli bir öğretmen kah apartman yöneticisi tavırlarıyla idare etmeye çalıştı.

Üç dakikalık cevap süresinin ise iki taraf için de yetersiz olduğunu belirtmek gerek.

Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım'ın ilk baştaki huzursuz tavrı dikkatlerden kaçmadı. Sakince sürdürdüğü konuşmasının içerisinde yer alan 'oylar çalındı' ve 'yalan söylüyorlar' ibareleri oturumdaki tansiyonun yükselmesini sağladı.

Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu ise 31 Mart Seçimleri'nde kazanmış olmasına karşın hak gaspına uğradığını anlattı, Yıldırım'ın sözleri üzerine zaman zaman gerilen İmamoğlu somut verilerle etkili olmaya çalıştı.

Bu arada sadece İstanbul'un konuşulacağı söylenen yayının bir anda format değiştirerek günlük siyasi tartışmaların konuşulduğu programa döndüğünü de ifade edelim.

İkinci yarıya ise Yıldırım'ın İmamoğlu'na yönelik dile getirdiği FETÖ iması, İmamoğlu'nun ise yurt tartışması üzerinden verdiği cevap dikkat çekiciydi.

Öte yandan söz konusu Sayıştay raporunu moderatörün de Cumhur İttifakı adayının da okumamış olması ise vahim bir ihmal olarak göze çarptı.

 Mal beyanı, Suriyeli konusu, kadın istihdamı gibi aslında her biri için ayrı program gereken konu başlıklarında adaylar, Küçükkaya'nın izin verdiği ölçüde yanıtlamaya çalıştılar.

Detayları gazetemizin sayfasında okuyabileceksiniz.

Şahsi kanaatim, yıllar sonra gerçekleşen bu yayının iki aday açısından da herhangi bir derde derman olmayacağı yönünde.

Gecenin sonunda tek sesliliğe alışalı uzun zaman olmuş güzel memleketimizde siyasi meseleleri karşılıklı konuşmanın yalnızca moderatör aracılığı ile sağlandığını gördük.

Seçmenin kararını değiştirmeye yetmeyecek, keyifsiz, tutuk bir program oldu.

Koca memleket, 0-0 biten Lecce-Cagliari maçını banttan izlemiş gibi olduk...

 

 

  Bu yazı 5278 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI