Bugun...

Baba olmak! - 16 Haziran 2019

 Tarih: 16-06-2019 00:43:00
Halide TATAROĞLU

Nedir baba olmak? Yuvayı ayakta tutmak için çabalayan eve ekmek getiren,gecesini gündüzüne katıp çalışan didinen yavrularına güzel bir gelecek sunmak için ömrünü heba eden bir lokma ekmek için belki aylarca ailesini göremeyen,yerin metrelerce altında ölümle burun buruna çalışan, başka çocuklar babasız kalmasın diye kendi evladını baba sevgisinden mahrum ederek sınırlarda çarpışan, koca yürekli adamların en önemli mesleğidir baba olmak. Bu mesleği icra edebilmek içinse tabii ki iyi bir terbiye ile yetişmiş olmak gerekli.

   Baba denilince nedense hep sorumluluk fedakarlık gerektiren şeyler aklımıza gelir. Hiç çocuğu ilk adımlarını attı diye duygulanıp ağlayan yada çocuğunun mezuniyet töreninde hüngür hüngür ağlayan bir baba geliyor mu aklımıza gelmiyor değil mi ? Çünkü babalar ağlamaz güçlüdür deriz. Babalar çocuklarının gözünde bir devdir, sırtını yaslayacağı bir dağ gölgesinde serinleyeceği bir çınardır. Böylesine ağır nitelikler yüklenmiş bir insan nasıl ağlar. Eğer bir baba ağlıyorsa orada ne söylenecek bir söz kalmıştır ne de teselli edilecek bir durum. Ne diyeceğimizi bilemez bir halde boğazımıza saplanan düğümü çözmek için sadece yutkunuruz. Bir annenin ağlayışı gibi değildir çünkü alışık değilizdir bir babayı ağlarken görmeye yüreğine çok büyük bir acı çökmeden akmaz o yaşlar gözlerinden.

     Annelerin duygularını daha kolay dışa vurmaları,çocuklarına karşı sevgilerini yoğun bir şekilde hissettirmeleri, babaların annelerden bir adım daha geride kalmalarına neden oluyor. Mesela ailemizden uzakta iken bizi annemizin daha çok özlediğini düşünüyoruz. Başımız sıkıştığında yada parasal bir mevzu olduğu vakit babamızı arama ihtiyacı duyuyoruz çoğu zaman. Çok nadir hiçbir sebep yokken sadece sesini duymak için aradığımız. Bu durum insanlar anne baba olana kadar böyle oluyor çoğunlukla. Anne babaların sürekli söyledikleri bir söz vardır “Sende anne baba ol anlarsın o zaman.” Sadece özel günlerde bir hediye ile sevgimizi gösterdiğimizi zannettiğimiz babalarımızı ihmal etmemeliyiz. Her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmek onlara sorun çıkarmak yerine sorunlarını paylaşıp üzerlerindeki yükü hafifletmek gerek. Bir gün ebedi dünyaya göç ettiklerinde onları ne kadar çok sevdiğimizi söylemek için çok geç olabilir.

    Bugün babalar günü… Böyle günleri çok abartmadan babasını kaybedenleri ve baba olmayı çok isteyip de olamayanları düşünerek yaşamak gerek. Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartları karşısında dik durmaya çalışan çocukları bir şeyden mahrum kalmasın diye çabalayan,biyolojik olmasa da manevi olarak baba olmanın gereklerini fazlasıyla yerine getiren tüm babaların,baba adaylarının,ölmüş olsa da sıcaklığı ve eksikliği her an hissedilen babaların ve benim canım babamın babalar günü kutlu olsun…

 

 

  Bu yazı 3162 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI