Bugun...
SON DAKİKA

Dikkat! Bir çift göz kayıtta... - 20 Temmuz 2019

 Tarih: 20-07-2019 00:02:00
Halide TATAROĞLU

Geçen gün kızım bıcır bıcır oyuncaklarını konuşturuyor kendince, öyle güzel kaptırmış ki kendini bir yandan işimi yaparken kulağım onda dikkatini dağıtmadan dinlemeye koyuldum ufacık dünyasında acaba ne hayaller üretmiş diye. Bebeğine benim ona hitap ettiğim cümleleri kullanıyor babasıyla kurduğu dialogların aynısı tekrar ediyor, babaannesinin çok kullandığı bir söz vardır “Sübhanallah” baktım bebeği onun istediği gibi durmuyor diye “Sübhanallah kızım şöyle dursana” diyor. Daha 3 yaşında olmasına rağmen her şeyi bir kayıt cihazı gibi kaydetmiş ve ne gördüyse duyduysa aynısını tekrar ediyor.

   Çocuğun taklit ve model alma becerisi 1 yaşın da gelişir. Aslında çocuklar taklit ederek anne-babasını kopyalamak değil ebeveyni ile arasında bağ kurarak yakınlaşmaya çalışırlar. Çocuk gördüğü duyduğu her davranışı önce taklit eder daha sonra kendince anlamlar verir ve kendi kimliğini bu şekilde oluşturur. Yani çocuğun ileride aile kurduğunda uygulayacağı davranışların temeli daha bu yaşlarda bellidir. “Kuş yuvada gördüğünü yapar” diye bir atasözü vardır. Bir kız çocuğu için anne, erkek çocuğu içinde baba en önemli rol modeldir. Çocuk mutlu bir aile yapısına sahip anne- baba arasında saygı ve hoşgörü hakim ise çocukta bu ortama göre şekil alacaktır. Annesinin babasıyla olan ilişkisi onun ileride bir erkeğe karşı olan tavrını, evlendiğinde eşine karşı olan tutumunu etkileyecektir. Ya da sürekli eşiyle tartışan hiçbir şeyden memnun olmayan bir annesi varsa o kız için erkek ne yaparsa yapsın aciz ve yetersiz bir varlıkmış gibi olabilir. Erkek çocuklar içinde durum pek farklı değildir. Çocuk evde dominant ve baskıcı bir baba görüyorsa, sürekli eşini aşağılayan hatta dayak atan, her şeyini eşinden bekleyen, bağıran çağıran, ben erkeğim… diye başlayan cümleler kuran bir erkek karakteri görüyorsa demek ki erkek böyle davranmalı deyip taklit ile başlayarak daha sonra yaşam biçimi durumuna getirebilir. Böyle olunca da aile içi şiddetler boşanmalar artmaktadır.

   Son yıllarda sıklıkla şahit olduğumuz aile içi şiddet olayları o kadar çok artmış durumdaki gün geçmiyor bir cinayet haberi daha duymayalım. Aile içi şiddet psikolojik , sosyolojik ve biyolojik nedenlerden birisi sonucu ortaya çıkmakta. Şiddet gösterme öğrenilebilen bir davranış olduğu için şiddetin en önemli öğrenme kaynağı ise kişinin ailesidir. Aile içi şiddetin bulunduğu bir ortamda yetişen çocuk ve gençlerin şiddet gösterme eğiliminde bulundukları tespit edilmiştir. Bu konuda aile içindeki davranışların çocuk üzerinde ne kadar etkili olduğunu bir ispatı.

  Çocuk için anne baba bir rol modeldir. Kızımdan verdiğim örnek aslında her şeyi açıkça gösteriyor. Çocuklar ufakken gördüklerini duyduklarını oyuncaklarına ve oyun ortamında arkadaşlarına uyguluyorlar. Sevgi gördüyse sevgi, şiddet gördüyse şiddet gösterirler. Aileler bu yüzden çocuk yetiştirirken çok dikkatli olmalı. Sevgili anne babalar her an bizi kayda alan bir çift gözün bulunduğunu unutmayalım ve birbirimize karşı daha özverili davranalım. Bunu sadece çocuklarımızın önünde göstermelik değil her koşulda uygulayalım. Mutlu aileler sağlıklı çocukları sağlıklı çocuklar huzurlu toplumları oluşturur.  

  Bu yazı 4140 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI