Bugun...

Baro kararını veriyor… - 12 Ekim 2018

 Tarih: 11-10-2018 23:15:00
Kemal CANKAYA

Baro Başkanı Gürkan Altun, Yönetim Kurul Üyesi Yener Poroy, Barolar Birliği Delegesi İzzet Boğa, genel kurul öncesi gazetemizi ziyaret ederek, projelerini bizlerle paylaştılar.

Başkan Gürkan Altun, yeni dönem hedefleri ve geride kalan 2 yılda hayata geçirdikleri projeleriyle ilgili Kent Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Değişiklerden ziyade Baro’nun bakış açısını korumak istediklerini ifade eden Başkan  Altun, “Baro’nun kente ve meslektaşa bir bakış açısı var. Bu bakış açımız devam edecek.  Onun dışında mesleki çalışmaları, sempozyumlar ve konferansların sayısını, meslektaşların donanımlarını artırmak için sertifikalı programlar yapmak, Baro’nun adını duyurmak adına yeni etkinlikler eklemek, geçen dönem eklediklerimizin üstüne koymak istiyoruz” dedi.

En önemli projelerinde biri, yeni mesleğe giren genç avukatlara ücretsiz büro tahsis edilmesi. Bununla ilgili Başkan Altun şu bilgileri verdi:

“Binası hazır olan, bütçesi onaylanan 'Baro Han Projesi' kapsamında 85 genç meslektaşımızın mesleğinin ilk 2 yılında yararlanmak üzere ofisler oluşturacağız. Aynı binada hukuk kütüphanesinin de olduğu Atatürk Araştırmaları Kütüphanesi kuracağız. 350 kişilik tiyatro-konferans salonu, 110 kişilik ve 120 kişilik çok amaçlı toplantı salonları, 2 adet toplantı odası, sergi salonu, başkanlık makamı, danışma ofisi, eğitimi ve sanat atölyeleri, kafeterya, çay ocağı gibi kapsamlı hizmetler sunacağız” ifadelerini kullandı.

Genç avukatlara verdiği değeri yaptığı çalışmalarla ortaya koyan Altun, başka barolar tarafından da örnek alınarak uygulamaya sokulan yönetim kurulu genç temsilcisi uygulamasına devam edip, bunun yasal alt yapısını oluşturmak için mücadele edeceklerini söyledi. 

Merkez adliyenin tamamlanması için 4-5 yıl gibi bir sürenin olduğunu da ayrıca belirten Altun, merkez adliye tamamlandığında yanına bir de baro binası yapmak istediklerinin altını çizdi.

Bursa Barosu 13-14 Ekim’de yapılacak olan seçim ile kararını verecek.

Bursa Barosu’nda iki aday yarışacak;

mevcut Başkan Gürkan Altun ve geçen dönem aday olup seçimi kaybeden Şerafettin Yılmaz seçime katılıyorlar.

Bursa Barosu köklü bir baro olarak, hukuk üstünlüğü için mücadele veren güçlü bir kurum.

Baro ile ilgili yaptığım kulislerde, Gürkan Altun’un ekibiin tekrar baroyu kazanacağı konuşuluyor.

Bursa Barosu’nun tarihsel geçmişine baktığımızda, genellikle seçimleri çağdaş demokratlar göğüslemiş, bu geleneğin hala devam ettiğini de görüyoruz.

Altun’un listesine baktığımda; genç, dinamik, nitelikli, mesleklerinde başarılı avukatlar görüyorum.

İçlerinde çok yakinen tanıdığım Avukat Yener Poroy, Bursa’nın hukukçu olan köklü bir ailesinin içinden geliyor.

Babası Burhan Poroy, amcası Orhan Poroy Bursa’da sayılan sevilen köklü bir hukukçu aile. Yener Poroy babasından, amcasından devir aldığı hukukçu bayrağını onlara yakışır bir şekilde taşıyor.

Poroy genç, enerjik bir hukukçu olarak, birçok sivil toplum kuruluşlarının kuruluşunda yer almış, üyelik, yöneticilik yapmış.

Yener Poroy 1983 Bursa doğumlu, İlk ve Orta öğretimini Bursa’da tamamladıktan sonra, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2004 yılında mezun olarak, 2005 yılında Bursa Barosu’na kaydını yaptırmış. 2006 yılında Avukatlık mesleğine adım atmış.

Yener Poroy, kendine ait hukuk bürosunda mesleğini sürdürmekte, hala Bursa Barosu yönetim kurulu üyeliği devam etmekte olup, Nilüfer Rotaract Kulübü Başkanlığı, Tirilye Yelken Kulübü Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği, Bursa Arabuluculuk Derneği Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği, Bursa Genç Sanayici İş İnsanları Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi.

Yani on parmağında on hüner olan genç bir hukukçu kardeşimiz.

Bizler her zaman her alanda gençlerin daima yönetimlerde olmasını doğru buluyoruz.

 

  Bu yazı 4162 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI