Bugun...
SON DAKİKA

Bulgaristan'da ince mesajlar! - 26 Aralık 2018

 Tarih: 26-12-2018 08:50:00  -   Güncelleme: 26-12-2018 08:56:00

Bulgaristan'da 1984'de  Todor Jivkov ırkçı rejiminin soydaşlarımıza karşı zalimce uyguladığı zalimce asimilasyon politikalarına karşı direnişte şehit düşenler, Haklar ve Özgürlükler Hareketinin her yıl organize ettiği anma törenleri 34. Yılında  24-25 Aralık’ta Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan, HÖH temsilcileri, soydaşlarımızın katılımı ile anıldı.

İlk  Eğridere'de direniş önderlerinden Mustafa Ömer'in anıt önünde törenle başlatıldı.

Törenlerin ikinci günü Mestanlı'da şehit düşen, “Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin kurucularından Aliosman Ali Bayram köyünde yad edildi.

Bursa'dan BAL-GÖÇ, Eğridereliler Derneği, Mestanlılar Derneği,  Bursa CHP İl yönetimini temsilen Sayman Önal Arda, Başkan Yardımcısı Bülent Özbakan, Kazım Çelik katılım gösterdiler.

Direnişin temellerinin atıldığı Eğridere'ye bağlı,Mleçino beldesi ( Sütkesi) Bulgaristan Türküleri için bir dönüm noktası, orada yakılan barışçıl direniş, diğer bölgelerde katılımlarla alev topuna dönüşmüş.

Egridere'de yapılan törende Bulgaristan'da yaşanan zulme ilişkin, o dönemi birebir yaşayanlar, baskılara işkencelere karşı direnenler adına Rıfat Yağcı haklı mücadelelerinin sürecine ilişkin bir açıklamada bulundu.
Yağcı,” Bizler Bulgaristan devletine karşı herhangi bir bölücü faaliyetler içerisinde bulunmadık, dilimize, inancımız yönelik ırkçı Jivkov rejiminin 1970'de başlayan sistemli olarak uyguladığı asimilasyon politikalarına karşı barışçıl bir yürüyüş başlattık. İşbirlikçi hainler, bu yürüyüşümüzü engellemek için devletle birlikte bizlere saldırdılar. Bizlerin zoruna Bulgarların bize uyguladığı zulüm zorumuza gitmedi. Türk dediğimiz kanımız ,canımız insanların ihaneti, saldırıları zorumuza gitti. Birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için hala daha nifak tohumları atılmaya çalışılıyor. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi. Haklar ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın Türk siyasetçilerine çok önemli mesajı var.
Rus uçağının düşürülmesi sürecinde, iktidar ile HÖH arasında yaşanan kriz sonrası, HÖH'de ayrışmalara neden oldu.
AK Parti iktidarının destek verdiği, Lütfü Mestan liderliğinde Dost Partisi kurduruldu.
HÖH'den ayrılan dost partisi girdiği ilk seçimde baraj altında kaldı.
Bunun sonucunda HÖH’nün 12 milletvekili kaybı olurken, iktidara ırkçı, milliyetçi partilerin gelmesinin yolu açılmış oldu.
Başkan Kabadayı, anma töreninde yaptığı konuşmada, 2019'un secim yılı, öncelikli olarak Avrupa Parlamentosu seçimleri, ardından yerel seçimler, yerel seçimlerin ardından erken bir genel seçim söz konusu olabilir. Bunun için öncelikli olarak, birlik, beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. İçimize sokulacak olan nifaklara karşı dikkatli olmamız gerekiyor derken, Turkiye'deki siyasetçilere de bir mesajı var.
Mustafa Karadayı, Bulgaristan bir ulus devlet, kendi anayasası var. Bizler Bulgaristan yasalarına, göre kurulmuş yasal bir siyasi partiyiz, Türkiye'deki siyasi partiler bizleri sıcak politikalarının tarafi durumuna getirmesinler, karşılıklı olarak düşünce alışveriş için her zaman görüşürüz. Ne zaman gelirlerse gelsinler kapımız, kalbimiz açık, buralara gelip bizleri birbirimizden, ayrıştırmaya kalkmasınlar bu tür davranışlar tüm vatandaşlarımız rahatsız ediyor dedi. 
Bu mücadelenin bedelinin çok ağır olmasına rağmen, diline, inancına yapılan saldırıya karşı ölümü, işkenceyi, sürgünü göze alarak bir zafer imza atmanın en önemli unsuru, soydaşlarımızın Haklar ve Özgürlükler Hareketinin etrafında kenetlenmesidir.

 

  Bu yazı 8507 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI