Bugun...

Salonlarda siyaset yapılmaz! - 12 Eylül 2018

 Tarih: 12-09-2018 00:35:00
Kemal CANKAYA

Bursa AK Parti Milletvekili Mustafa Esgin, dün gazetemizi ziyaret ederek genel ve yerel siyasete dair değerlendirmelerde bulundu.

24 Haziran seçimleri sonrasında başlayan yeni dönemde, AK Parti artık salonlarda, kapalı odalarda siyaset yapmak yerine, halkın arasına girerek sorunları yakından takip edip, çözümü için genel ve yerel bürokratik gecikmeleri ortadan kaldırması anlamında, bir köprü görevi görüyor.

 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından, bir yandan seçmenlere teşekkür ziyaretleri yapılırken, diğer taraftan bölgenin sorunlarına ilişkin muhtarlar, STK temsilcileri, yerel yöneticilerle toplantı yaparak bilgiler alıyorlar.

Mustafa Esgin, seçildiği 1. Bölge dışında, 2. Bölge dahil hiçbir farkın olmadığını tüm ilçeleri dolaştığını belirtiyor.

Osmangazi’de, Nilüfer’de, Mustafakemalpaşa’da, muhtarlarla yapılan toplantılarda şehrin eksiklerini, sorunlarını not alarak dijital sisteme yüklediklerini, konunun muhatabı olan kurum, kuruluşlara eksikliklerin, sorunların ivedilikle çözülmesi için iletildiğini ve takibinin yapıldığının altını çiziyor.

Özellikle benim önemsediğim konulardan biri, toplumun kanayan yarası olan madde bağımlılığı. Yaptığımız gözlemlere göre madde bağımlılığı yaş ortalamasının, neredeyse 12 yaş grubuna kadar düştüğünü görüyoruz.

Vekil Esgin, madde bağımlısı bir gencin annesi ile arasında geçen bir diyalogu hatırlattı.

‘ Anne ben sizi bıraktım, ama siz beni bırakmayın’ yakarışı  insanın yüreğini sızlatıyor!

Nice nice kuzucuklar, zehir tacirlerinin elinde ölüme sürükleniyor.

Öncelikle çocukların, gençlerin neden madde bağımlısı olma yoluna girdiklerinin, toplumsal anlamda sosyolojik bir tespitinin yapılması gerektiğini belirten Esgin,  genellikle bu tür eğilim içerisinde bulunan gençlerin parçalanmış ailelerin çocukları olduğunu söylüyor.

Burada önemli olan, aileler neden dağlııyor? Sorusunun cevabını vermek gerekiyor.

Yoksul ailelerde yoksulluk, varsıl ailelerde çocuklarına karşı sorumsuzca davranışlar etken.

En önemli diğer bir faktörse, yeni kuşak gençlerin gelecek kaygısı ve korkusu ile savrulmalarıdır.

Öncelikli olarak annelerin, babaların, her aşamada çocuk gelişimi konusunda zorunlu eğitime tabi tutulmaları gerekiyor.

Mustafa Esgin’in, madde bağlılığı ile ilgili AK Parti Gençlik Kolları ve diğer siyasi parti gençlik kolları bir araya gelerek nasıl mücadele yapılması yönünde bir strateji belirlemeleri gerektiği yönünde bir önerisi var.

Esgin, doların yükselişi ile birlikte yaşanan ekonomik krize ilişkin, bir ekonomik savaş olduğunu, 15 Temmuz’da yapılamayan darbe girişiminin değişik bir versiyonu olduğunu, bu nedenle ekonominin psikolojik boyutunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Mustafa Esgin’in, Bursa Sağlık Turizmi Derneği eski Başkanı olarak uzun zamandır sağlık turizmi üzerinde çalışmalarının olduğunu biliyoruz.

Esgin,  sağlık turizminde hedef olarak, İskandinav ülkelerinin yaşlı insanlarını ülkeye getirmek, bu alanda 20 milyar dolar bir turizm hedefi olduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millet kıraathaneleri vadi anında Bursa yerelinde karşılık buldu.

Yıldırım, Osmangazi, Gemlik’te hayata geçirildi.

Mustafa Esgin, kıraathanelerin sadece zaman geçirme mekanları olmaktan çıkarıp, okunan kitaplar üzerine söyleşiler yapmak, yazar okur buluşmaları gibi faaliyetleri olacak.

Nilüfer Akçalar Mahallesi’nde gençlerin talepleri üzerine kahvehanenin ikinci katını kıraathane yaptıklarını, oraya kitaplar temin ettiklerini ilk olarak Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabının okunup söyleşi yapılacağı duyurusunu yaptı.

Bursa siyasetinin en güzel tarafı ise farklı siyasi görüşte olsalar da, insanlar görüşlerine katılmasalar da, mevzu ülke ve şehir olunca birbirileri ile düşünce alışverişinde bulunuyorlar.

Esgin, Bursa CHP önceki dönem Milletvekili Ceyhun İrgil ile görüştüğünü genel yerel siyaset dair düşünce ve önerilerini aldığını ifade etti.

Siyasette olması gereken medeni durum da budur.

Bu anlamda Mustafa Esgin’i kutluyorum, umarım Bursa için güzel projeleri hayata geçirirler.

  Bu yazı 2293 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI