Bugun...
SON DAKİKA

İlk İngiliz parasında ‘La İlahe İllallah’ yazıyordu… - 7 Ekim 2018

 Tarih: 07-10-2018 03:14:00
Kenan Tez

İngiltere'de yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve bugün British Museum koleksiyonunda sergilenen şaşırtıcı bir sikke bulunmaktadır.

Basıldığı dönemde 30 gümüş kuruşa (penny) eşit olan Altın Mancus, Mercia ve İngiltere'nin Anglosakson Kralı Offa'nın emriyle 8. yüzyılda yaptırılmıştır.Offa aynı zamanda gümüş para basımını da başlatmıştı.AltınMancus adı verilen bu paranın en sıradışı yanı Abbasi Halifesi Mansur hicri 157 (miladi 774) tarihli altın dinarının kopyası olmasıdır.

1230 yıldan daha eski olan bu paranın üzerinde Arapça '' La İlahe İllallah Muhammed'urResulullah”, ayrıca paranın kenarını izleyecek şekilde "Allahın eşi ve ortağı yoktur '' yazıyordu.

Para ile Orjinal Abbasi dinarı arasında ki önemli farklardan bir tanesi Kral Offa'nın paranın üzerine

 ''OfffaRex '' yazdırarak kendi adını koymuş olmasıydı.Bilim insanları bir İngiliz Kralı'nın neden bir Arap sikkesinin taklidinin bastığına bir cevap bulamamıştır.Kimilerine göre Offa müslüman olmuştu, ancak daha mantıklı bir ihtimal daha var ki o da bu paranın ticaret ya da hac amacıyla Arap ülkelerine yolculuk yapacak kişilerin kullanması için basıldığıydı.

Müslümanların ticari etkinliklerinin ve para birimlerinin Avrupa üzerindeki etkisine ilişkin birçok delil yeraltından çıkmaktadır.Bulunan sikkeler, Offa'nın ilk kez kullanıma soktuğu gümüş kuruşun ağırlık ve içerik olarak Abbasi dirhemine denk olduğunu göstermektedir.

Charlemagne'ındenier yahut da reforme edilmiş haliyle denarius adlı para birimi, dirhemin üçte ikisi değerindeydi ve Bizanslıların miliare parası da Aynı ağırlık ve kaliteyle çıkarılmıştı.

O dönemde Arapça para bastıran tek gayri müslim hükümdar Kral Offa değildir. 11. yüzyılda yaşayan İspanyol Katolik Prensi 8. Alfonzo, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir süs parasının basılmasını emretmiştir. Bununla da kalmayarak kendi adının yanına Katoliklerin Emiri, '' Roma'da ki Papa için ise '' Tanrının Kilisesinin İmamı '' İbarelerini yazdırmıştı.

Ayrıca yakın zamanda merhum olan Aytunç Altındal da bunu katıldığı bir tarih programında dile getirmiştir.Aytunç Altındal ayrıca bir Kelt haçından bahsetmiş ve bu haçta '' Besmele '' yazdığını belirtmiştir.

 

Foto

 

para

  Bu yazı 6205 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI