Bugun...
SON DAKİKA

İnsan asıl unsur olmaktan çıkarken - 4 Kasım 2018

 Tarih: 03-11-2018 23:29:00
Kenan Tez

 

İnsan bir tür yarı  tanrı olmaya evriliyor. Yaşamı değiştirme ve yaratma becerisine kavuşan insan,Domuzun sırtında kulak yetiştirip kendine yedek parça üretebilecek düzeye geldi.Laboratuvarlarda askeri amaçlarla mikroorganizmalar yaratabiliyor.

Organların yerine yapay organlar yerleştirebilecek, beyni doğrudan bilgisayara bağlayabilecek, Beden ve zihinlerimizi değiştirebilecek, insan mühendisliği bilimi geliyor. insan ve makineyi  birleştirip bir tür sayborgyaratacaklar. Silikon Vadisi’nde insan zihnini bilgisayara yüklemek ve bilgisayarda zihin ara yüzü oluşturma çalışmaları son hız devam ediyor.

50 yıl içinde fiziki dünyadan ayırt edilebilmesi çok güç  Matrix gibi bir simülasyona dönüşmüş  sanal dünya yaratılacak.Bilim kurgu romanlarından söz etmiyoruz söylediklerimiz teknik olarak mümkün.

İnsan çok yakın bir gelecekte bu gezegende ki en zeki yaratık olmaktan çıkacak,işte asıl sorun burada başlıyor. Yapay zeka daha gelişmiş bir zekaya sahip olacaksa, bugün insanınhayvana yaptığı muameleyi ona uygulayabilir. Yaşadığımız dünyaya egemen olan zekanın yaptıklarınıdüşününce  İnsanlar bütün bu kötülükleri yaptıysa insandan zeki olan bir  varlık  neler yapabilir bunu düşünmek bile tüylerimizi ürpertiyor.

Beden, beyin ve zihin mühendisliği becerisini geliştirerek tarihte ilk kez ekonomik eşitsizlik biyolojik eşitsizliğe dönüşecek. Gelecek onyıllar içinde yeni teknolojiler biyolojik eşitsizliği daha büyütecekler, yoksullar sadece daha alt sınıf mensubu olmakla kalmayıp, bir  alt türe dönüşebilirler. Gücün insandan algoritmalara geçmesi ister istemez bir felaketi de beraberinde getiriyor.

20. yüzyılın sonuna dek insan, özellikle ekonomik ve askeri olarak sistem için gerekliydi. Devletler, savaşa göndermek ve fabrikalarda çalıştırmak için insana ihtiyaç duyardı.Bu bitti insan unsuru ikinci plana düşüyor. Artık savaşlar için milyonlarca insanı askeri almak gerekmiyor. Elit güçler yetiştiriliyor, özel harekat güçleri ya da dron kullanacak insanlar gibi. Ordular giderek sofistike ve otonom teknoloji kullanımına yöneliyor.

  Bu yazı 4298 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI