Bugun...

Mars'ın Dünyalaştırılması - 24 Aralık 2018

 Tarih: 24-12-2018 13:11:00
Kenan Tez

İnsanlarda merak duygusu ile tetiklenen keşfetme dürtüsü tarih boyunca insanlığa yön vermiştir. Günümüzde dünyada yaşanılan problemler de insanlığı uzayda yeni bir maceraya itiyor. Hedef alternatif bir yaşam alanı bulmak. Özellikle son zamanlarda da tanık olduğumuz gelişmelerle birlikte uzay araştırmaları bir hayli hız kazandı. Biz de sistemimizdeki Dünya’ya benzeyen en yakın gezegene gözümüzü diktik, Mars’a.
Peki, oraya gönderdiğimiz uzay araçları ve uydular ile elde ettiğimiz veriler sayesinde gördüğümüz üzere çorak ve atmosferi uygun olmayan bu kızıl gezegende kendimize uygun bir yaşam alanı oluşturabilir miyiz, yani Mars’ı Dünyalaştırabilir miyiz? Mars’ı Dünyalaştırmak, gerek bilim insanlarının gerek de bilim kurgu yazarlarının ilgisini çeken konulardan biri. Öncelikle Mars’ın özelliklerine bir değinelim.
Mars dünyanın aksine buz gibi(yaklaşık -60 derece) ve çorak. Yani bu şartlarıyla zaten insan yaşamına elverişli değil. Aynı zamanda Mars’ın atmosferi çok ince ve atmosferinin %95’i karbondioksitten oluşmakta. Ayrıca atmosferik yüzey basıncı da 6 milibar yani Dünya’nınkinin %0,6’sı. Son zamanlarda ise 2013’te fırlatılıp 2014’te Mars’ın yörüngesine ulaşan MAVEN(Mars AtmosphereandVolatileEvolution) uzay aracı bilim insanlarına çok faydalı veriler sundu.
Mars’ı Dünyalaştırabilmek için yapılması gerekenler temel olarak 2 aşamaya ayrılmış durumda, ısıtma ve oksijenleme. Öncelikle Mars’ın şu anki sıcaklığı -60 derece ve bunun 15 derece civarlarına getirilmesi gerekiyor. Bu ısıtma işlemi nispeten kolay bir iş. Çünkü farkına varmadan yapmış olsak da sadece Dünya’da iklim değişikliğine neden olup küresel sıcaklığı artıran şeyleri yapmamız yani sera gazlarıyla Mars’ı ısıtmamız gerekiyor. Bu yaklaşık olarak 100 yıllık bir süreç. Tabii ki böyle bir kalın atmosfer oluşturduktan sonra da bu atmosferi insanların soluyabileceği bir şekle getirmemiz gerekiyor. İşte bu sefer sıra oksijenleme aşamasına geliyor. Dünya atmosferinde %78 azot, %21 oksijen ve %1’den daha az bir oranda karbondioksit bulunmakta. Mars’ta ise %95 oranında bir karbondioksitten bahsettiğimiz için bu çok daha zor bir aşama. Bu oksijenleme aşaması için kullanabileceğimiz yöntem fotosentez. Fotosentez tepkimesi kullanılarak karbondioksit oksijene dönüştürülebilir. Ancak bu yöntemle Mars atmosferini Dünya atmosferi gibi yapabilmek için günümüz teknolojisiyle yaklaşık olarak 100.000 yıl ile 170.000 yıl arası bir zaman gerekiyor.

Çok yakında bir teknolojik sıçrama yaşayacağımızı varsaysak yine de insanlığın Mars’ta yaşayabilmesi için bir atmosfer oluşturulabilmesi bile yeterli değil. Zira radyasyon, yerçekimi ve basınç gibi farklı sorunların da üstesinden gelinmesi gerekiyor.

  Bu yazı 2534 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI