Bugun...

'Çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız' - 5 Mart 2019

 Tarih: 05-03-2019 08:10:00
Mehmet YILMAZ

Dün sabah saat 10’da, Millet İttifakı CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in “projeler ve seçim süreci değerlendirme” toplantısına katıldık.

Deluxe Davet Salonda bütün masalar dolu, hiç boş yer yoktu. Projeksiyondan Mustafa Bozbey’in seçim afişi duvarlara yansıtılmış, başka da bir şey yoktu. İttifakı oluşturan parti mensupları masalarda karışık oturuyordu. Bazı masalarda koyu sohbetler yapılıyor, yüzler gülüyordu.

Pazar günün Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezindeki görüntülerden eser yoktu. İktidar partisine mensubu Bursa Büyükşehir Belediye başkanı, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş salonu dolduramamıştı. Belki de Bursa’da bir ilk yaşanıyordu. Muhteşem maketlere, görsel şova rağmen yüzler gülmüyordu. Sadece Belediye Başkan ve Meclis Üye Adayları ve eşleri gelse o salon doldurulurdu. Neyse konumuz bu değil.

Konuşmalar başladığında kürsüye ilk davet edilen, İYİ Parti Bursa İl Başkan vekili Haluk Hısımcıl oldu. Zira Dr. Yahya Bahadır Cumartesi günü Mustafakemalpaşa’da Meral Akşener’in karşılanması sırasında küçük bir kaza geçirmiş ve ayağı alçıya alınmıştı.

Kürsüye davet edilen CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, “bu süreci dayanışma süreci içerisinde yönetmek zorundayız, sonuç almak istiyorsak” diye başladı sözlerine. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri halinde daha iyi bir Bursa’nın mümkün olduğunu söyledi. “Daha iyi, daha yaşanabilir bir Bursa Millet İttifakının başarısına bağlı” dedi ve Nazım Hikmet’in “Bu Memleket Bizim” şiiriyle selamlama konuşmasını bitirdi.   Nazım Hikmet Bu Memleket Bizim

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, bu şiiri ilk defa MHP kongresinde Alpaslan Türkeş’ten duyduğunu söyleyerek başladı sözlerine. “Bir başka seçim süreci yaşıyoruz bu seçimde. Mustafakemalpaşa’da daha önce bakanlık yapmış Şükrü Erdem, Bursa’da 20 yıldan beri Nilüfer Belediye Başkanı olan Mustafa Bozbey seçimi kazanınca beka sorunu var, Alinur Aktaş kazanırsa yok! Bu nasıl iş?  Ekonomik olarak son on yıl, altmış yılın en kötü on yılı. Seçmene söyleyecek başka bir şeyleri kalmadı, o yüzden sürekli beka diyorlar” diye sözlerine devam etti. “Uludağ Üniversitesinde aynı anda çıkan iki doktordan biri Bandırmaya, diğeri de Şevket Yılmaz Devlet Hastanesine gitmek üzere yola çıkıyor, Bandırma’ya giden daha önce ulaşıyor. Nasıl bir Bursa’da yaşıyoruz? Bu nasıl bir ulaşım” diye sürdürdü. Ekonomimin düzlüğe çıkarılması için Parlamento’da üç yıllık bir planla teklifleri, iktidar tarafından kabul görmemiş.

Daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal davet edildi kürsüye. Çok etkili bir konuşma yaptı.“Önemli bir gündeyiz, içinde bulunduğumuz süreçte Türkiye’nin meseleleri artık tek partinin çözeceği ortamdan çıkmıştır” diye başladı sözlerine. “Türkiye’nin sorunları partilerin sorunlarını çoktan aşmış, partilerin tek başına çözebilecek iradeleri kalmamıştır. Çünkü %10 barajını çok gören ve bundan beslenen siyaset, 16 Nisan Referandumuyla barajı %50+1’çıkardı. Bununla siyaset de ayağını bağladı ve içinden çıkamaz hale geldi” diye devam etti. Koalisyon döneminin kapandı demişlerdi. O dönem eskide kaldı demişlerdi. Şimdi ise koalisyonlar ittifaklarla seçim öncesinde yapılıyor. Eskide koalisyonların seçim sonrasında yapılırdı. “Bu gün iktidar az önce milletvekili arkadaşımın da söylediği gibi,  bir beka meselesi var diyor. Ama bu bekanın neye karşılık olduğunu söylemiyor. Evet, bir beka meselesi var! Beka meselesi 16 yıldır uyguladıkları ekonomik politikaları sonrasında yoksullaşmış insanların sadece karnını doyurmaya odaklandığıişvereninartık Türkiye’den kaçıp başka ülkelere yatırım yaptığı, gençlerimizin ‘beyin göçü’ adı altında ülkeyi terk ettikleri, yaşlılarımızın-emeklilerimizin Allah geçinden versin ‘aman ölmeyelim, çocuklarımız işsiz hiç olmazsa onların karnını doyuruyoruz dedikleri bir dönemde yaşıyoruz. Açlık sınırının 2009, asgari ücretin 2020 Lira olduğu bir dönemde yaşıyoruz.  40 milyon insanın ne yazık ki yoksulluk sınırının altında olduğu bir toplum. Evet, ülkenin bir beka meselesi var! İşsizlik sorunu bir beka meselesidir. Yoksulluk, açlık bir beka meselesidir. Özgürlük, adalet, ahlak birer beka meselesidir” diye sürdürdü konuşmasını.

“Ama şunu söylemek istiyorum değerli arkadaşlar.  Artık savunacağı bir şey kalmadı, ekonomiden bahsetmiyor, borç yükü altında ezilen-batan çiftçiden bahsetmiyor artık.  Sabahtan akşama kadar düşman yaratıp kendisinin dışındakileri terörist ilan eden bir anlayışla karşı karşıyayız.

Bu yüzdendir ki,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı, diğer ittifakın adayı, Mustafa Bozbey’i eleştirmek için Nilüferde ‘Nazım Hikmet gibi, Uğur Mumcu gibi, Bahriye Üçok gibi, Muammer Aksoy vatan hainlerinin isimlerini veriyor’ diyebilecek kadar haddini aşıyor. Herkes haddini bilecek o şahsiyetlerin her biri vatanseverdir” diyerek tamamladı sözlerini.

Belediye başkan adayları tek tek davet edildi sahneye. Her biri kısaca kendisini tanıttı. Güne damgasını vuran sözler Adayı Erkan Aydın'dan geldi. Erkan Aydın, “insan çekilmesini de bilmeli! Mustafa Bozbey üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olacak, sonra çekilecek. O Ankara’ya gidecek, ben üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım” sözleri salondakileri güldürdü.

Mustafa Bozbey “bu toplantının en önemli anlamı birbirimizi tanımaktır. Biraz sonra projelerden de bahsedeceğim sizlere. Ama öncelikle Bursalıların karşısına ‘Millet İttifakı’olarak, kimlerle, nasıl bir anlayışla çıkacağız? Her Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Adayı arkadaşımızla yoğun bir tempo içerisinde 31 Mart günü akşamına kadar çalışacağız” diye başladı sözlerine. Bu süreçteherkesin ittifak gereği bir söylem birliği içerisinde çalışması gerektiğini ifade etti. Yerel siyaset yapacaklarını, genel siyasetten uzak duracaklarını herkesin de bu şekilde davranması gerektiğini anlattı. “Çalmadık kap, sıkılmadık bir el bırakmayacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. İnsanları seviyoruz. Nerenin adayı isek onu hizmet edeceğimizi ve orayı anlatacağız. Bizim hizmet edeceğimiz yer Bursa. Genel siyaseti genel merkezler yapsın. Biz Bursa’ya hizmet etmek için yola çıktık. Her arkadaşımız aynı vurguyu yapmalı. Biz hizmet etmek için, insanların hayat standartlarını yükseltmek için geliyoruz. Biz Bunu için varız” diye devam etti.

Vatandaşa hizmet etmek için yola çıktıklarını, bu süreçte iki partinin de teşkilatlarının işbirliği içerisinde her yere birlikte gitmelerinin önemini vurguladı. Millet ittifakının bir güç birliği içerisinde olduğunu herkese göstermelerinin önemini anlattı. Ancak bu şekilde sonuç alabileceklerini söyledi. “Gezdiğimiz her yerde çok iyi karşılanıyoruz. Geçen gün Kapalı Çarşıya gittik. Çarşı esnafı bu güne kadar hiçbir siyasetçinin bu kadar ilgiyle karşılanmadığını söyledi” diye sürdürdü konuşmasını.

“Bursa’nın deprem gerçeğini göz ardı edemeyiz. Planlama yapılmadan önce Bursa’nın fay hatlarının yerlerini net olarak belirleyerek, planları ona göre monte edeceğiz”  diyerek başladı Projelerini anlatmaya.

Projeleri;

Trafik ve Ulaşım

Planlama ve İmar

Kentsel Dönüşüm

Turizm

Çevre

Tarım ve hayvancılık

Kadın ve çocuk merkezleri                  

Kırsala gezici sağlık hizmetleri                                                                                                   

Bağımlılıkla Mücadele

Bu projeleri önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı olarak açıklayacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı. Bursa’nın problemlerini biliyor. Çözüm yollarını da bildiğini söylüyor. “Nilüfer’de yaptık, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diyor.

Bekleyip görelim...

  Bu yazı 3814 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI