Bugun...

İnsanı merkeze alan yönetim anlayışı - 22 Mart 2019

 Tarih: 22-03-2019 08:28:00
Mehmet YILMAZ

Dün “Millet İttifakı” CHP Yıldırım Belediye Başkan adayı Özgür Erdursun’un, Otosansit Atalay Gurup Toplantı salonundaki Proje Tanıtım Toplantısına katıldık.

Projeleri yedi ana başlıkta toplamış.

Bunlar;

Çoğulcu ve Katılımcı Yıldırım

Güvenli ve Çağdaş Kent Yıldırım

Üreten Kazanan Bölüşen Kent Yıldırım

Eğitim kenti Yıldırım

Sağlıklı  Kent Yıldırım

Tarih Doğa Turizm Kenti Yıldırım

Kültür Sanat Spor Kenti Yıldırım

Yıldırım’ın en önemli problemlerinden birinin bakımsızlık olduğunu, yıllardan beri Yıldırım’a bir şey yapılmadığını, Yıldırım’daki birçok mahallenin kente monte edilmiş bir köy görünümünde olduğunu, Yıldırım’da yaşayanların bunu hak etmediğini anlattı.

 

Yıldırım’ı yönetirken Çoğulcu ve katılımcı demokrasiye önem vereceklerini, paydaşları dinleyeceklerini ve paydaşların talepleri doğrultusunda bir yönetim anlayışı oluşturarak Yıldırım’ı yöneteceklerini anlattı. “Huzurlu Yıldırım’da muhtarlarımız en önemli paydaşlardan biri olacak” dedi. İnsanı merkeze alan vatandaş odaklı şeffaf katılımcı ve ortak akılın egemen olduğu bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini anlattı. “Yıldırım kent konsey“ gerçek işlevine kavuşacak dedi.

Yıldırım’ı güvenli ve çağdaş bir kent yapacaklarını anlattı. Yıldırım’ın en önemli probleminin adeta kangrene dönüşmeye yüz tutmuş kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Bu problemi ‘insanı işin merkezine’ koyan bir kentsel dönüşüm planlarıyla çözeceklerini belirtti. “Bu anlayışla yeniden inşa ederek Yıldırım’ı çağdaş bir kent kimliğine kavuşturacağız” dedi.

Kentsel dönüşümde insanların mağdur edilmeyeceğini, vatandaşın yani hak sahiplerin yanında müteahhitlerinkarşısında yer alacaklarını belirtti. Yıldırım’da 69 mahallenin 22’sinde kentsel dönüşüm planlandığını, vatandaştan habersiz projelerin yapıldığını, anlaşmazlıklardan dolayı da bu projelerin hayata geçirilmediğini, Belediye Başkanlığını kazandığında bundan dolayı vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Yıldırım’da modern mahalle konakları, taksi ve dolmuş durakları devreye girecek” dedi.

 

Nilüfer’de olduğu gibi Yıldırım’da da park ve diğer sosyal yaşam alanların artırılacağını, eğitim kültür ve sosyal faaliyet alanlarının çoğaltılacağını anlattı. “Yıldırım daha yeşil ve daha yaşanabilir olacak” dedi.

Yıldırım’da iş ve istihdam alanlarının yetersiz olduğunu bu yüzden Yıldırım’da insanların çalışmak için diğer ilçelere gittiğini söyledi. Yıldırım’da istihdama artıracak projelerinin hayata geçirilmesinden bahsetti. Yıldırım belediyesinin öncülük edeceği“Yıldırım Çiftliği Kooperatifi” ile

tarım ve hayvancılığın daha  çağdaş yöntemlerle yapılacağını, et ve süt üretiminde hijyenik koşulları sağlayarak , bu ürünlerin satışında belediyenin öncülük edeceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle hayvan pazarı ve hijyenik kesim alanlarını yapacaklarını anlattı.

Uluslararası üne sahip “Vişne Ticaret Merkezinin” de hak ettiği hizmeti alamadığını söyledi. Vişne ticaret bölgesine Fuar ve kongre merkezi kuracaklarını böylece Yıldırım’ın kültürel ve ekonomik alanda bir cazibe merkezi olacağını sözlerine ekledi.

En dikkat çeken projelerden bir tanesi de “Yıldırım Kart” projesiydi. Sosyal yardıma muhtaç insanlarımızın bu karta yüklenecek parayla kendi mahallelerindeki alışveriş yerlerinde sigara ve alkol dışındaki bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bu karta yatırılacak miktar sosyal yardım tutarı kadar olacakmış. Böylece mahalle esnafının da kazanması sağlanacakmış.

Eğitime önem vereceklerini, İlçede tek olan nitelikli lise sayısını artıracaklarını söyledi. “Yıldırım Kolejini” hayata geçireceklerini, bu Kolejin Bursa’da tamamına hizmet vereceğini, burada özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların okuyacağını belirtti.  İlçede üniversite olmasına rağmen öğrenci yurdu olmadığını yurt ihtiyaçlarının gidebileceğini, çalışan kadınların sosyal hayata daha rahat katılabilmeleri için kreş sayısını artıracaklarını bu kurumlarda atanamayan öğretmenlerin görev yapacağını söyledi.

Özgür Başkanın iddialı olan bu projelerin hayata geçireceğine olan inancı davranışlarına yansımıştı. Seçmende nasıl bir karşılık bulacağını bekleyip göreceğiz.

  Bu yazı 2295 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI