Bugun...
SON DAKİKA

Ödüle Odaklanmak - 22 Nisan 2019

 Tarih: 22-04-2019 09:12:00
Mehmet YILMAZ

Bu yıl, 20-21 Nisan tarihlerinde 7.’si düzenlenen Bursa Veteran Masa Tenisi Turnuvasını, turnuvaya Eskişehir’den katılan dostum Şenel Altun’u izlemek üzere, dün ve önceki gün Osmangazi Dikkaldırım Spor Salonuna gittim.

Dışarıda pek fazla duyulmayan bu turnuvaya katılımcılar açısından bakıldığından ilginin çok yüksek olduğu gözden kaçmıyordu. Yaşları 30 ile90 arasında değişen kadınlar ve erkekler farklı kategorilerde yarışa katılıyordu.

Her ne kadar 30 ile 90 yaş arası demiş olsak da bunların büyük bir çoğunluğu emekli. Sosyal hayattan kopma kenara çekilmek evde oturmak işe yaramazlık duygusuna kapılmamak için kendilerini spora vermiş ve yepyeni dostluklar kurmuşlar. Birçoğu neden daha önce başlamadığına ay keşke daha önce de      

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden yarışmaya katılmak için gelenleri görmek mümkün. Hatta Yunanistan’dan da yarışmaya katılan varmış, gösterdiler. Her siyasi görüşten, her etnik kimlikten ve her inanç gurubunda insanlar vardı.

Tek ve çift erkeklerde kategoriler, 30-39, 40-49, 50-59, 60-64, 65-69, 70-75 ve 75 yaş üzeri, kadınlarda ise, 30-39, 40-49, 50 yaş ve üzeri olarak planlanmıştı.

Kaç yaşında olursa olsun yarışmacılar maçlarda son derece disiplinli davranıyordu. Bütün dikkatleri rakibin atacağı servislerde, raketler hazır bekliyorlardı. Yan masalarda neler olduğu hiç birinin umurunda bile değildi. Her sporcu sadece ödüle, yani alacaklarımadalyaya odaklanmıştı. O madalyaya ulaşabilmek için yapacakları dışında hiçbir şey ilgilerini çekmiyordu.

İlk turlarda fazla heyecan yoktu. Üst turlara çıktıkça maçlardaki çekişme kendini daha iyi hissettiriyordu. Buna bağlı olarak da heyecan, her tur sonunda daha da yükseliyordu.  Burada dikkat çeken en önemli nokta hiç kimse hakeme itiraz etmiyor. Herkes kararlara saygılı davranıyor, galip gelen de yenilen de birbirlerini kutluyordu. Maç sırasında bazen gerginlikler olsa da, insanların kendi davranışlarından dolayı kendi kendilerine kızıyordu. Rakip oyuncuya ya da takım arkadaşlarına kızmıyorlardı.  Salonda hoşgörü hakimdi. 

Yanımda oturan Devlet Su İşlerinden emekli Ahmet Kurnaz 75 yaş ve üzeri kategorisinde maçlara çıkıyormuş. Daha önce amatör futbolculuk ve antrenörlük geçmişi olduğunu, on yıldan beri de masa tenisi sporuyla ilgilenip maçlara çıktığını anlattı. “Spor sağlıktır. Biz bu yaştan sonra başka bir spor dalıyla uğraşamayız ama masa tenisi oynuyoruz” dedi. Önümüzde oturan oldukça kilolu birini göstererek “şu gördüğün arkadaşımız 125 kg. futbol oynayamaz ama çok iyi maçlar çıkarıyor”dedi. Geçen yıl Balıkesir’den turnuvaya katılan Turhan Arkas 92 yaşındaymış.

Şenel beyin yurt içinde ve yurt dışında turnuvalara katıldığını biliyorum. Daha önce söylemişti. Mart ayında Ankara ve Adana’da Turnuvalara katılmışlar. Adana’da salonda aynı anda 41 masada maç yapılmış. İnanılır gibi değil. Düşünebiliyor musunuz tek salonda,  aynı anda 41 masada masa tenisi oynanıyor. Huzursuzluk yok. Kargaşa yok. Tartışma yok, İtiraz yok.

 04 - 05 MAYIS 2019 /   21. Şile Bahar Şenliği İkili Takım Turnuvası varmış. 

Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Burada herkes daha iyi olma gayreti içerisinde. Dereceye girmeyi ve madalya almayı düşünüyor. Bazen masalarda rakiplerin hiç de eşit olmadığını görüyorsunuz. Üç set sonunda zayıfın bırakın set almasını ancak birkaç sayı alabiliyor. Buna rağmen herkes birbirini kutluyor.

Burada sadece kazanmaya odaklanmıştı insanlar. Hiç kimse yan masada ne olup bittiğine bakmıyor. Herkes kazanmak için elinden geleni yapıyor. Burada zayıflıklarla alay etmek yoktu. Hiç kimsenin yanlışına bakılmıyor, eksiğine bakılmıyor, eleştirilmiyor, azarlanmıyor, yadırganmıyor, aşağılanmıyor, hor görülmüyordu. Herkes madalya almak istiyordu.

 Ah, ah dedim. Ne kadar güzel, keşke her yerde böyle olsa, keşke her yerde sevgi hakim olsa, keşke her yerde hoşgörü hakim olsa.  Ah keşke herkes farklılıklarımızı ayrışma, uzaklaştırma, ötekileşme sebebi olarak görmese.

Ah keşke bizi yönetenler de bu salonlara gelse, bu salonlardaki sporcuları izlese, birbirlerine yaklaşımlarını örnek alsa diye düşündüm. İnanın her şey daha iyi olur. Her problem daha kolay çözülür.

 

 

  Bu yazı 3113 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI