Bugun...
SON DAKİKA

Erguvan Esintileri! - 30 Nisan 2019

 Tarih: 30-04-2019 08:06:00  -   Güncelleme: 30-04-2019 15:59:00
Mehmet YILMAZ

“Bursa’da yaşıyorsun, önce erguvanların sonra leylakların çiçek açtığını bileceksin. Daha sonra iğdelerin, ıhlamurların, daha sonra da manolyaların çiçek açtığını bileceksin. Bunları bilmiyorsan Bursa’da yaşamıyorsun!”

Yukarıdaki satırlar sanki aşağıdakilerin habercisi gibiydi. Cumartesi günü Nurettin Doğan ağabey Koza Han’da sohbet sırasında söylemişti. Bursa’da baharın habercisiydi erguvanlar.

Salih Şeremet Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Gülüzar Yılmaz, “Yaratıcı Yazarlık ve Yazma Becerileri Öğrenci Çalışmaları” sonucu öğrencileri yazılarından oluşan Erguvan Esintileri 2 kitabının bu gün saat 11:00’daki imza günü etkinliğine davet ediyordu.

 Kitabın önsözünde Gülüzar öğretmen, “yaratıcı yazarlık hayal gücünüze fazla mesai yaptırmakla başlar” diyor. 

Bursa’da baharı erguvanlarla özdeşleştiriyor, hayatın baharına “merhaba” demeye hazırlanan öğrencilerini de erguvan çiçeklerine benzetiyordu.

“Baharı karşılamak üzere bir başlangıç yaptık zorlu yolculuk yazarla Salih Şeremet’in zarif asil ve nazlı erguvan çiçekleriyle.”

“Yazmak, bir şeyler üretmek için bütün bir yıl derslerden arta kalan zamanlarını benimle geçiren erguvan çiçekleri kadar zarif, kuzucuklarıma bu keşif sürecini benimle birlikte geçirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Onlarla gurur duyuyorum.  Hepsi çok kıymetli olan öğrencilerime yazma yolunda rehberlik edebildiysem ne mutlu bana.”

“Erguvan esintileri 2”, 12 erguvan çiçeğinin, birbirinden güzel yazılarından meydana gelmiş 145 sayfadan oluşan bir kitap.

Her biri kendilerine ayrılan bölümde önce otobiyografilerini yazmışlar. Duygularını, hayal güçlerini zorlamış, yaşlarından daha büyük, daha olgun düşünceleri ortaya koymuşlar. Yazıları okudukça yarınlara olan inancım güçlendi.

Bir millet açısından çocuklar, ormanı oluşturan ağaçların yeni filizlenen sürgünleri gibidir. Sürgünlerin hayat belirtileri ve büyüme hızları ormanın geleceği açısından ne kadar önemli ise, çocukların azmi, kararlılığı, umudu ve yarınlara olan inancı da, milletlerin geleceği açısından o kadar önemlidir.

7/B sınıfından Eslem Vatansever,

“…Çanakkale’de ağaçlar kanlı 

 Toprak şehitlerle canlı …”

6/C sınıfından Nazlı Hilal Şahin,

Ağlayan anaların dilinde dualarla,  

Ellerinde süngü yüreklerinde imanla, 

Sonsuz denilecek bitmeyen inançla,

Destan yazılan yerdir, Çanakkale!”

6/B sınıfından Sudenur Akbulut,  

“Dalgalarınca bayram,

 Işık dolar gözlerime.”

Yukarıdaki satırları okuyup da duygulanmamak,  umutlanmamak mümkün mü?

Diğer öğrencilerin yazılarından yarın bahsedeceğim bu kitabı incelediğimde bir müzayede sırasında yaşananhikayegeldi aklıma.

Yıllar önce yüzlerce tarihi eserin açık artırmayla satışa çıkarıldığı bir müzayede salonunda,  uzun süreden beri el değmediği anlaşılan tozlu bir keman vardır. Sıra bu kemanın atışına gelir. Görevli kemanı eline alır, katılımcılara gösterir ve 10 $’dan artırmayı başlatır. 11 $, 12 $, 13 $, 15 $ ve nihayet  20 $ verilir. Görevli tam sattım demek üzeredir ki, yaşlı bir adam kemanı eline alır, tozunu siler ve çalmaya başlar. Salondan çıt çıkmaz, ta ki yaşlı adam çaldığı parçayı bitirene kadar. Müzayede salonunun arkalarında bir ses yankılanır ve sessizliği bozar.  1000 $. Kemanın birden bire değerinin bu kadar yükselmesinin sebebi sorulduğunda kemanı satın alan, “ona bir ustanın eli değdi” der. 

Salih Şeremet Ortaokulu’nun,“erguvan çiçeklerine” bir ustanın eli değmiş. Bir iz bırakmak için yaşamak sevmekle başlarmış. Mesleğini ve öğrencilerini bu kadar seven, hayatlara dokunan iz bırakan Gülüzar Yılmaz gibi öğretmenler ve böyle öğretmenleri teşvikeden, destekleyen Nurettin Kendüzler gibi okul müdürlerinin sayısı artmalıdır.

 

  Bu yazı 3677 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI