Bugun...
SON DAKİKA

Hatice Aslanoba Anısına - 4 Mayıs 2019

 Tarih: 04-05-2019 00:02:00
Mehmet YILMAZ

Dün duygusal yoğunluğu çok fazla olan Yeşilyayla Mahallesi'nde Yıldırım Belediyesi Hatice Aslanoba Aile Sağlığı Merkezinin Açılışına katıldık.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, İş Adamı Ali Aslanoba, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akın, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin vardı.

Hatice Aslanoba’nın oğlu Fatih Koruyucu duygu yoğunluğu yüksek, kısa bir teşekkür konuşması yaptı. “Şu anda burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. 25 Mart 2017 tarihinde vefat eden annem  adına böyle bir şey yaptığı için dedeme,  dönemki Belediye Başkanı Edebali’ye ve Şimdiki Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. Bu sırada Anneannesi Ayten Aslanoba metanetine daha fazla hakim olamamış, hıçkırıklara boğulmuş, ağlıyordu.

Daha sonra İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akın, “Çok kıymetli hayırseverimiz ve çok değerli misafirlerimiz, bu gün burada çok önemli bir sağlık hizmeti sunmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Hep birlikte Aslanoba Aile Sağlığı Merkezini hizmete sokacağız” diye başladı konuşmasına.  “Hızlı büyüyen nüfusa sahip ilçemiz için bu tür yatırımlara çok değer veriyoruz.  Burada hayırsever İş Adamımızla Yıldırım Belediyesi arasında güzel bir iş birliği yapılmıştır” dedi. Bu tür yatırımların sadece sağlık bakanlığına bırakılamayacağını, Belediyelere ve Özel Sektöre de bu konuda iş düştüğünü belirtti.

Bursa’nın doğusunda Şevket Yılmaz Hastanesi, Batısında da bir ay sonra hizmete girecek Şehir Hastanesi ile Bursa ve çevre illere hizmet vereceklerini anlattı.

Konuşma yapmak üzere davet edilen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, sözlerine “Başta Ali Amcamız ve Ayten Teyzemiz olmak üzere çok değerli katılımcılar, Hatice Aslanoba Aile Sağlığı Merkezinin açılışına hoş geldiniz” diyerek kısa bir konuşma yaptı. Bu tesisin yapımında emeği olan herkese teşekkür etti.  “Aslolan bu gök kubbede bir hoş seda bırakmaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

“15 yıldır dört ana konuda üzerinde ifade etmem gereken bazı başka öyküler var. Bu başarı öyküsü sizin desteğinizde yapılan birer başarıdır. Başarı öyküsü mimarları sizlersiniz” diye başladı konuşmaya Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin.

Hastanelerin tamamının sağlık bakanlığına bağlanmasıyla eşgüdümün ortadan kalktığını, Sosyal Güvenlik Reformuyla sigortalılığın tek çatı altında toplandığının, bu sayede hizmetin daha da yaygınlaştığını anlattı.

“Özel sektörün yapmış olduğu yatırımlar devletin görme alanı içerisine  girdi, bu da sağlıkta memnuniyeti artırdı.4. önemli nokta bu gün açılışını yaptığımız Aile Sağlığı Merkezi. Bunlar burada olduğu gibi vatandaşımızın hemen gidebileceği, ilk sorununda kendisini tanıyan aile hekimi tarafından müdahalenin yapıldığı,  aile sağlığı merkezlerine birinci derece sağlık kuruluşları deniyor” diye devam etti. “Bu sayede sağlıkta memnuniyet oranları %39’lardan %77’lere çıktı. Bursa’da %80’lere ulaştık” dedi.

Geçen hafta Şevket Yılmaz Hastanesinin acil servisine gitmemiş olsam, oradaki yoğunluğu görmemiş olsam inanacağım Mustafa Esgin’in sözlerine. İnsanların sıkıntılarını gözlerimle görmemiş olsam doğru olduğunu düşüneceğim anlatılanların. Yine ayın hafta içerisinde Çekirge Devlet Hastanesine gitmesem, oradaki feryat eden insanları görmesem, en kısa zaman içerisinde MR çektirmek üzere, bir hafta sonraya Gemlik Devlet hastanesine randevu almasam inanacağım.

 

Ama neyse biz konumuza dönelim. Üç kat üzerine inşaedilmiş Aile Sağlık Merkezinin yapımında en ince ayrıntıya kadar dikkat edilmiş. Alt katında ana okul ve Mahalle Muhtarlığı yer alıyor. Üst iki kat Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet verecek. Şu anda üç doktor, üç hemşire ve iki sağlık görevlisiyle olmak üzere sekiz kişi ile hizmet verecek.

Mahalle için son derece modern bu yapının orada yaşayanların sağlık problemlerinin çözümü açısından son derece önemli rol oynayacağı kesin. Mahalleye hayırlı olsun.

 

 

 

  Bu yazı 4121 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI