Bugun...
SON DAKİKA

CHP ‘nin ‘dağ’daki adayları - 19 Ekim 2018

 Tarih: 19-10-2018 00:53:00
Raif YİĞİT

Yerel seçimlere sayılı aylar kala Harmancık, Büyükorhan, Keles ve Orhaneli’de CHP’nin  belediye başkan adayları üç aşağı beş yukarı belirlendi.

CHP için Bursa’da en zor yer olan ve oy oranın en düşük bölge konumundaki Dağ Yöresi 2019 yerel seçimlerine  Orhaneli hariç muhtemelen istifa eden ilçe başkanlarıyla seçime girecek. Harmancık’ta Ali Haşim Arıkan, Büyükorhan’da Ahmet Kamaç, Keles’te Ahmet Zekai Yıldız CHP’nin belediye başkan adayları. Orhaneli’de ise mimar Vildan Koç ve Halil Yaşar Özel isimleri konuşuluyor.

CHP’nin Nilüfer ve Mudanya’dan  sonra oy potansiyelinin en yüksek olduğu ve kazanma şansının en yüksek olduğu ilçe Harmancık.  Özellikle ilçe merkezinde CHP’nin hatırı sayılır bir gücü var.  İlçe olduğu 1987 yılından 2009 yılına kadar bir CHP, bir ANAP’ın seçim kazandığı Harmancık’ta 2009 yılında MHP’den devşirme aday olan Mustafa Çetinkaya ile seçimi AKP kazandı.  Bütünşehir Yasası ile köylerin merkeze bağlanmasının avantajı ile mevcut Başkan Çetinkaya 2014 seçimlerini de kazanarak Harmancık’ta üst üsyte 2 dönem seçim kazanan ilk belediye başkanı oldu.

Harmancık’lı olmamasına rağmen, ilçede yaşayan CHP adayı konumundaki Ali Haşim Arıkan, mühendis kimliği, kendisi ve eczacı olan eşinin köylerdeki şahsi sempatisi, entelektüel birikimi  ile  farklı bir seçim süreci  yaşayabilir.

1980 askeri darbesine kadar  solun Bursa’daki önemli merkezlerinden biri olan Büyükorhan, 1987 yılında ilçe olmasının ardından sol kimliğinden uzaklaşıp, merkez sağ eğilimi gösterdi.  30 yıllık ilçelik tarihin’de ANAP ve DYP rozetli adaylar seçimleri kazandı. Sadece 1989 yılında Kınık Beldesini SHP adayı Osman Şahin Kazandı. 2009 yılında Belediye’yi alan AKP, 2014 seçimlerinin de galibi oldu.  AKP’nin Bursa’da en yüksek oy oranına ulaştığı ilçede  CHP emekçisi olan Ahmet Kamaç’ın işi hayli zor.

İlçe olduğu 1953 yılından itibaren solun hiç belediye başkanı çıkaramadığı Keles’te ise “ Keles’in Yılmaz Büyükerşen’i” olabilecek bir adayı var. Emekli resim öğretmeni olan Ahmet Zekai Yıldız 15 bin nüfuslu Keles’i değil, 1 milyon nüfuslu kentleri yönetebilecek tam bir sanat insanı ve aydın.  Resim öğretmeni sıfatı resmi titri olsa da, Ahmet Hoca ressam, öykü yazarı, tiyatro eseri yazarı,  heykeltıraş, şair. Sanatın her dalıyla iç içe olan ve bu potansiyelini ulusal alana taşıyamayan Ahmet Hoca’ya biz öğrencileri hep kızıyorduk. Ancak ailevi sebeplerden dolayı  ömrünü  Keles’e hapsetti.  Keles’te seçimin AKP ve İyi Parti arasında geçeceği öngörülse de Ahmet Zekai Yıldız CHP’yi farklı bir potaya sokabilir.

1978 yılında Veli Bektaş ile seçimi kazanan ve 40 yıldır Orhaneli’de Belediye Başkanlığı kazanamayan CHP’de  iki iddialı  isim  aday adayı olarak dillendiriliyor.  TKİ’de yöneticilik yapan ve aynı kurumdan  emekli olan ve ilçe halkı tarafından sevilen bir isim olan  Halil Yaşar Özel’in adı kulislerde dolaşıyor. Orhaneli CHP’de bir diğer aday ise yıllarca Orhaneli DSP ilçe başkanlığı yapmış emekli Albay Halil İbrahim  Koç’un kızı Mimar Vildan Koç. İstanbul’da mimarlık yapan koç, teknik kimliği ile farklı bir bakış açısı koyabilir.  3 dönemdir AKP ve MHP arasında kafa kafaya giden seçim yarışı, bu dönem AKP, CHP, İyi Parti ve MHP arasında 4’lü bir yarışa dönebilir.

  Bu yazı 8033 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI