Bugun...

Erken kalkan aday oluyor - 13 Kasım 2018

 Tarih: 12-11-2018 23:18:00
Raif YİĞİT

AKP’de  dün akşam sona ermesi beklenen 2019 Mahalli İdareler seçimleri Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvuruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla 16 Kasım 2018 Cuma günü saat 17:00’ye kadar uzatıldı.

Şu ana kadar  Keles’te 12, Orhaneli’de ise 8 aday adayı başvuruyu gerçekleştirdi. Mevcut ilçe başkanları Keles’te Mehmet Keskin, Orhaneli’de Ali Aykurt AKP Genel Merkezinden “istifa edebilirsiniz” icazetini bekliyorlar.

Orhaneli’deki 8 aday adayından 4 tanesi hali hazırda  mevcut  Belediye meclis üyesi. Kapanan Göynükbelen Belediyesinin son başkanı olan Adnan Uludaş, Orhaneli Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Mehmet Başay, Ekrem Çuhadar ve Kemalettin Özcan  belediye meclis üyeliğinden Orhaneli Belediye Başkanlı’ğına terfi etmek için başvuru yaptılar.

Bir-iki yıl öncesine kadar  CHP üyesi olan ve CHP yönetiminde de yer alan, Orhaneli Beşiktaşlılar Derneğinin kurucu başkanı aynı zamanda Orhaneli Kent Konseyi Başkanı  Taner Ay başvurusunu gerçekleştirdi. Orhaneli Belediye Meclis üyesi Davut Yılmaz ile eski Orhaneli AKP İlçe Başkanı Cemil Demir’in de  kuzeni  olan Ömer Faruk Demir de  İmamlık görevinden istifa ederek adaylıklarını deklare etti. Çekirge Devlet Hastahanesi İdari ve Mali İşler Müdürü  Ali Osman Tayır’da görevinden istifa ederek, güçlü bir aday adayı olarak parti içi rekabette yerini aldı.

Keles’te vakit aday olma vakti

Keles’te ise sabah erken kalkan belediye başkan aday adaylığı dosyasını teslim ediyor.  (Keles’teki aday adaylarının çoğunu ilçede yaşayan halk ilk kez duyduğu ve tanımadığı için köyleri ile birlikte yazıyorum) Mevcut Başkan Mehmet Teke (Belenören Köyü) ile birlikte  AKP eski Keles ilçe Başkanı Raşit Kolay (Alpağut Köyü) ve eski meclis üyesi Coşkun Korkmaz  (İlçe Merkezi) 3 veteriner aday adayı olarak göze çarpıyor.  İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Ali Doğru (Dağdibi Köyü) görevinden istifa ederek aday adaylığını açıkladı.

AKP il yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda AKP il Başkanı Ayhan Salman ile dünürlük ilişkileri olan Mali Müşavir Ali Mersin ( İlçe Merkezi),  Karaardıç Köyü Muhtarı Nusret Bayram,  İnşaat Mühendisi Orhan Çetin (Avdan Köyü) , Bursa’da esnaflık yapan Ali Beyrek (Yağcılar Köyü) adaylık için şanslarını deneyen isimler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde Zabıta Memuru olan Emre Kahraman (Yazıbaşı Köyü) ile  Kontrol Mühendisi olarak görev yapan Ali Çetinkaya (Uzunöz Köyü) Büyükşehir personelliğinden AKP’den Keles  belediye başkan aday adaylığını terfi eden isimler oldu. Elini sallasan aday adayına çarpacak Keles’te, bir de ithal aday adayı başvurusunu gerçekleştirdi. Keles Tarım Kredi Müdürü olan Erzincan’lı Uğur Sağlam’da aday adayları listesinde yer aldı. Şu da bir gerçek ki  ithal aday Uğur Sağlam  mevcut aday adayları içinde Mehmet Teke, Mehmet Keskin, Raşit Kolay, Coşkun Korkmaz  dışında kalan  diğer 7 aday adayından daha fazla tanınıyor.

Orhaneli ve Keles’te   “gece rüyasında ak sakallı dedeyi” gören,  cesaret hapı içmiş, özgüven patlaması yaşayan yeni aday adayları önümüzdeki  üç günlük süreçte ortaya çıkacaktır.

  Bu yazı 12819 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI