Bugun...
SON DAKİKA

Dağlı’ların Osmangazi çekişmesi - 7 Kasım 2018

 Tarih: 06-11-2018 23:03:00
Raif YİĞİT

Yerel Seçimlere kısa bir zaman kala, belediye başkan aday adayları gün yüzüne çıkmaya başladı. CHP bir çok ilçede adaylarını belirlerken, Büyükşehir ve metropol ilçelerde  de yakın zamanda isimler netleşecek. MHP ve İyi Parti ise siyasi sislerin dağılmasını bekliyor.

AKP’de ise fırtına öncesi sessizlik hakim. Bir çok isim aday havuzunda dillendiriliyor.  Osmangazi’de ise “Dağlı” aday adaylarının çekişmesi gündemde.

CHP Bursa milletvekili Erkan Aydın Osmangazi’nin potansiyel adayı. AKP’de ise  Osmangazi belediye başkan aday adaylığı dillendirilen 3 buçuk “Dağlı”  var.  AKP eski Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Besaş Genel Müdürü ve Keles eski Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ve  eş  kontenjanından “hanım köylü Dağlı” Abdullah Karadağ  AKP Osmangazi’nin  potansiyel adayları. (Abdullah Karadağ Sivas’lı,  eşi benimde halam olan, Hanife halam anne tarafından Kıranışıklar, baba tarafından  Karıncalı köylü)

***

Şu bir gerçek ki  2000’li yıllarda karşıt görüşte olsalar bile toplumun büyük kesimi  Refah Partisi, Fazilet Parti gibi milli, görüş çizgisinden gelen belediye başkanlarının icraatlarını beğenirdi.  Belediyelerdeki bu başarılı hizmetler sayesinde AKP de 2002 yılında aldığı iktidarı hala sürdürüyor. AKP’li  belediyelerde ilk dönemlerinde farklı hizmetlere imza attılar. Ancak son beş yılda ise AKP’li belediyeler rutin hizmetleri bile yapamayınca  parti üyeleri bile homurdanmaya başladı.  Belediye yönetimlerinin kendilerini  iktidara taşıdığını bilen Cumhurbaşkanı,  başarısız belediyelerin iktidarını götüreceğini  ön gördüğü için en yakın arkadaşları olan İstanbul, Ankara, Bursa ve  daha birçok  belediye başkanını görevden aldı.

İki dönemdir Osmangazi Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Dündar,  görev yaptığı 10 yıl içinde Osmangazi İlçesi’ni soyadına benzeterek  “dününü dar” etti. Fetih Müzesi dışında elle tutulur bir eseri  de yok. 

Her ne kadar bir çok konuda uyuşmasak ta, her ne kadar  eski patronum olsa da Osmangazi’de AKP adına fark yaratacak kişi tartışmasız Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’dur. Nedenlerine gelince; Tatlıoğlu’nun yönetim anlayışında sosyal belediyecilik ön planda yatar. Çevre sorunlarına ve çevre talanına izin vermez.  Kültür, sanat ve spor  konularında çok mesai harcar. Altyapı ve rutin belediyecilik işlerini belediye bürokratları zaten yapıyor.

Orhaneli gibi küçük bir ilçede yaptıklarını öğrenenler “Tatlıoğlu eski solcu mu? “ sorusuna bir çok kişi maruz kalıyor.  İrfan Tatlıoğlu 15 yaşından itibaren hep milli görüşçü ama, icraatları ve yaşam tarzı olarak sosyal demokrat belediyelerden daha çok Ovacık’ın Komünist Partili Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Maçoğlu’na daha çok örtüşüyor.

Heykel’den, Altıparmak’a, Çekirge’den- Dobruca’ya kadar günden güne yok olan, insanların şehir merkezinde Osmangazi’den Nilüfer’e  şehir içi göç başlattığı bir dönem de hangi partiden, kim belediye başkanlığını kazanırsa kazansın, Osmangazi’bin kurtuluşu için yeni  ve radikal bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç var.

 

  Bu yazı 14239 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI