Bugun...

Eyyy Amerikan Cargill Eyyyy Fransız Flormar 21 Eylül 2018

 Tarih: 20-09-2018 22:30:00
Raif YİĞİT

Cargill işçileri  5 aydır eylem yapıyor, haklarını arıyor. İkinci Bab-ı Ali diye böbürlendiğimiz  Bursa basını birkaç köşe yazarı dışında olayı görmezden geliyor. Görmüyor. Duymuyor. İşitmiyor.

3’ncü hava alanı inşaatında işçiler eylem yapmasa,  hakkını arayan Cargill işçilerinin direnişinden haberimiz olmayacak.

Sendikalar kör.

Siyasi partiler sağır.

Basın kuruluşları sindirilmiş.

Hava kurşun gibi ağır mı ağır. İşçiler bağırıyor, bağır, bağır, bağır…

ABD merkezli Orhangazi’deki Cargill firmasında çalışırken sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işlerine son verilen işçiler Bursa’dan, İstanbul'a yürüyüşlerinin başlattılar. Bir çoğu Tuzla'da gözaltına alındı. Sonra serbest bırakıldılar.

İşçiler;  "Ülkemizde iktidar ABD'nin mallarını boykot ederken, Amerikan şirketinin sokağa attığı kendi işçisini, vatandaşını bu şirketlere karşı ezdirmesini halkımıza bırakıyoruz" dedi.

Gebze’de kozmetik ürünleri üreten Flormar firmasında çalışan işçilerde yaklaşık beş aydır eylem yapıyorlar. Cargill ve Flormar firmalarında işten çıkarma gerekçesi ise aynı. Sendikaya üye olmak!...

 İşçi, Memur ve İşveren Sendikaları, esas itibariyle üyelerinin ekonomik, sosyal hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kurulmuş kuruluşlardır. Anayasanın 51. maddesine göre; sendikaya üye olmak anayasal bir haktır. Ülkemizde hem işçiler, hem memurlar ve hem de işverenler için sendikalara üyelik ve sendikal faaliyet imkanı vardır.

Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesine göre; sendikal haklarının kullanılmasını engelleme, suçtur. Bu nedenle çalışanların sendikalı olmaları veya olmamaları yönünde baskı ve tehditte bulunulmasına yönelik cezai işlemler vardır.

Sendikalaşma ve sendikalarla ilgili düzenlemeler konusu, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile yapılmıştır.  Ancak ne yazıktır ki, kanunlar geçersiz kabul ediliyor. İşverenler sendikadan, örgütlenmiş işçiden korkuyor.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkemizde 14 milyon işçinin sadece 1 milyon 800 bini sendikalı. Yani çalışanların sadece yüzde 13’ü sendikalı. Sendikalı işçilerin de çok büyük bir bölümü kamu sektöründe çalışan işçilerden oluşuyor.

Şimdi  birileri çıkıp “eyyy  Amerikan Cargill, eyyyy Fransız Flormar sen kim oluyorsun da benim vatandaşımı sendikaya üye olduğu için işten çıkarıyorsun.  Sen kim oluyorsun da Anayasa ve kanunla verilmiş haklarını kullanan işçi kardeşlerimi işten çıkarıyorsun” diyecek mi? Diyebilecek mi?

  Bu yazı 6668 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI