Bugun...

Karaağız Köylülerinden DAĞDER’e sert cevap - 11 Eylül 2018

 Tarih: 11-09-2018 00:24:00
Raif YİĞİT

7 Eylül 2018 tarihli  “Karaağız Köyü’nün kara günleri” başlıklı yazımda; Büyükorhan’ın Karaağız köyüne yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı DAĞDER’in tutumunu Genel Başkan Prof.Dr. Ali Kaya’nın ağzından yazmıştım.

               DAĞDER Genel Başkanı Ali Kaya “Karaağız köyü  bizim köyümüz. Köyde yaşayanlarda bizim insanımız. Biz Dağder olarak santralin karşısındayız, yada santral yapılmasının yanındayız gibi gözümüzü karartıp işin içine giremeyiz.  Ben akademisyenim. Olaylara bilimsel bakmamız gerekiyor.  Bir talep olmamasına rağmen bu konunun uzmanı profesör bir arkadaşımdan yardım istedim. Sonra santral izinleri ile ilgili dosyayı istedim. Ama dosya bize geç ulaştı.” Diyerek, santral yapılmasını istiyormuş gibi DAĞDER’in işin içine çekilmeye çalıştığını açıklamıştı.

               Ali Kaya’nın  bu açıklamasına karşın, Karaağız Köylüleri adına bir genç gönderdiği mail ile DAĞDER’e sert bir ifade ile sitemlerini belirtmiş.  Sadece birkaç imla düzeltmesi yapıp, maili aynen yayınlıyorum.

“Sayın Raif Yigit, yazdığınız yazıda yöremizi temsil eden, bize en başta sahip çıkması gereken kuruluşun başındaki şahsın ifadelerini esefle kınıyoruz.  Biz  Karaağız’lılar sosyal denek değiliz. Biz köylüler olarak bu santrali istemiyoruz. Durum bu kadar net. DAĞDER meselenin neresine bilimsel bakacak. Bunu tüm ülkeye duyurduk. Ne yazık ki bunu duymayan bir DAĞDER kalmış.  Bizler 2 buçuk aydır köyümüzü korumak adına nöbet tutuyoruz. . Benim 80 yaşındaki dedem bastonuyla nöbet tutuyor. Bir çoğumuz işyerlerinden izin alarak bu kutsal göreve katkıda bulunuyor.

Bizim bu direnişimize katkı veren kişi, kurum ve siyasilerden Allah razı olsun.  Ama Dağ Yöresi’nin en üst kuruluşu olan DAĞDER kış uykusuna yattı. DAĞDER bu zor günümüzde yanımızda olmayacakta, ne zaman olacak? Biz onlardan para, malzeme yada başka bir şey istemiyoruz. Köyümüzün zor günlerinde yanımızda olmasını bekliyoruz. Bir gün çıkıp gelsinler ve bizim ne istediğimizi sorsunlar. Bir dağ  köyü olarak ta bu bizim en doğal hakkımız.  Biz köyümüzü koruma eylemi yapmayıp,  çalgılı-çengili  şenlik yapsaydık, DAĞDER  hemen gelirdi.

Biz Karaağız köylüleri  vatanını milletini seven insanlarız. Bizler PKK’lı değiliz, Bizler FETÖ’cü değiliz.  Bizler köylerini korumak isteyen bir avuç köylüyüz. Sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi DAĞDER, yöre çocuğu vekillerimiz  İsmail Tatlıoğlu, Osman Mesten niye gelip bize destek olmuyorlar. Niye bizleri yalnız bırakıyorlar. Biz sonuna köyümüzü savunacağız. Saygılarımla…”

  Bu yazı 9214 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI