Bugun...
SON DAKİKA

Tatlıoğlu: Çözüm için Karaağız’da olacağız. - 14 Eylül 2018

 Tarih: 14-09-2018 00:01:00
Raif YİĞİT

Büyükorhan’ın Karaağız Köyü’ne yapılması planlanan biyokütle enerji santrali Bursa gündemini meşgul etmeye devam ediyor.  Santralin yapılmasına karşı çıkan köylüler, 80 gündür santralin yapılacağı alanda nöbet tutarak, direnişlerini sürdürüyor.

Dağ Yöresi’nin TBMM’de temsilcisi olan İyi Parti milletvekili  Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu ve AKP milletvekili Osman Mesten’e  köylüler, kendilerine sahip çıkılmadığı için alınganlıklarını ifade etmişlerdi.

Beni telefonla arayan İyi Parti Bursa milletvekili  Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu bu gün  Karaağız Köyü’ne giderek, köylülerle görüşecek.  Karaağız’ın  700 yıllık köy olduğunu belirten Tatlıoğlu “ Ziyaretimi sadece bir siyasi olarak değil, aynı zaman da yörenin bir insanı olarak gerçekleştireceğim.  Santral meselesinin  tüm taraflarını dinleyerek, çözüm konusunda ne yapabilirim? neler yapabiliriz? Hepsini  etüt edeceğiz.  Köylülerin soruna  siyasi bir gözlükle bakmayacağız.Sorunlarına çözümsel bir bakış açısı sergileyeceğiz”  dedi.

Bursa halkının 20 yıldır siyasi gündeminde olan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu bir çok ünvana sahip olsa da mütevazi bir adamdır. Adab-ı  muaşaret  kurallarına bulunduğu her sosyal ortamda uyar. Haksızlıklar karşısında diklenmeden, dik durmasını bilir. Bursa’nın değil, Ülkemizin en önemli iktisatçılarından biri olmasına rağmen,  akçeli, gökçeli işlerle işi olmaz.  Hatta girdiği her siyasi mücadele de  kendisi ve  ailesinin  iktisadına önemli zararlar verdiğine bizzat şahidim. 

İsmail Hoca’nın  Karaağız köyünden kendi siyasi geleceği  ve partisi için bir çıkar sağlamak,  köylüleri kendi partisine tahvil etmek gibi bir yaklaşımı olmayacağından  eminiz. Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun sorunun çözümü konusunda  katalizör  misyonu  geç de olsa üstlenmesi sevindirici bir gelişme.

Dağ yöresi tarihinde ilk kez 3 milletvekilini 3 değişik partiden  Ankara’ya gönderdi.  Üstelik bu üç milletvekili de listelerin ilk 2 sırasında yer aldı. CHP Bursa milletvekili Erkan Aydın  sorun baş gösterdiğinden itibaren köylülerin hep yanında olarak, her türlü desteği sağlıyor.  Şimdi iktidar partisinin Dağlı Milletvekili  Osman Mesten’in de Karaağız köylülerinin sorununu çözme konusunda bir adım atmasını bekliyor.  Ancak AKP içindeki kast sistemi Osman Mesten’e ne kadar hareket alanı sağlar? Bilemiyoruz. AKP içindeki siyasi erk Osman Mesten’in konuya müdahil olmasına izin verir mi? Onu da bilmiyoruz.

Sonuçta Karaağız da yaşayan köylülerin ezici çoğunluğu santrali istemiyor ve yaptırmamakta kararlılar.  Her ne kadar konu yargıya taşınmış olsa da, Bursa bürokrasisi ve siyasetinin köylülerin talepleri doğrultusunda adımlar atması gerekiyor.

  Bu yazı 6935 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI