Bugun...

Voleybol kenti Bursa - 12 Ekim 2018

 Tarih: 11-10-2018 23:16:00
Raif YİĞİT

Bursa  her ne kadar Türkiye’nin 4’ncü büyük ili olsa da, spor alanında  özellikle futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi dört temel branşta  İstanbul’dan sonra ülkemizin ikinci büyük şehridir. Bursa takım sporların da Ankara’nın da, İzmir’in de fersah fersah önünde bir il olma özelliğini koruyor.

Avrupa kupalarında 2 şampiyonluğu olan ve Kadın voleybolunun 5. büyüğü unvanını elinde bulunduran Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı sürpriz ve ani bir şekilde kapatıldı.  Kapatılma yüksek maliyeti ve ekonomik sebepler olarak  açıklansa da, iş tamamen zihniyet meselesinden ibaret.  İşin tuhaf yönü 3 milyon Nüfuslu Bursa’nın takımı merkez nüfusu 300 bin olan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne satıldı. Yerine ise erkek voleybol takımı ile bir alt ligde devam kararı alındı.

Bursa Erkek voleybolunda Efeler Ligi’nde İnegöl Belediyespor başarı ile yoluna devam ediyor. 1. Ligde Tofaş ve Bursa Büyükşehir Belediyespor ile temsil ediliyoruz.  Voleybol Erkekler 2. Ligin’de ise İnegöl Belediyepor, Karacabey Belediyespor ve Gemlik Basketbol Spor Kulübü  Bursa’yı temsil ediyor.

Dünyanın en prestijli ligi konumundaki Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nde ise Nilüfer Belediyespor Bursa kadın voleybolunun tek temsilcisi olarak kaldı. 2017-2018 sezonu hedefini de ligde ilk 6 sıra olarak belirledi.   Geçtiğimiz yıllarda Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde yer alan ve dönem dönem başarılı olan Bursaspor ise bu yıl sürpriz bir şekilde ligden çekildi. Bir yıllık gideri vasat, yedek bir  futbolcudan daha az olan takım  anlamsız bir şekilde kapatıldı.

Voleybol Kadınlar İkinci Ligi’nde ise Bursa’yı iki okul takımı temsil ediyor.  Devlet okulu olan Ahmet Erdem Anadolu Lisesi ve Özel bir kolej olan Nova Gençlikspor’un Bursa kadın voleyboluna katkıları kocaman bir övgüyü hak ediyor.  Ahmet Erdem Anadolu Lisesi gibi bir devlet okulunun bir çok gideri olan, deplasman masrafları hayli yüklü olan bir alanda mücadele etmesi takdire şayan bir olay.  İlerlemiş yaşına rağmen takımla yatıp takımla kalkan Mehmet Dönmez Hoca ve yardımcısı  Hikmet Özmen’in spor  idealizminden dolayı kutluyoruz.

Geçtiğimiz yıl 2. Lige yükselen ve 16-17 yaşındaki kız öğrencilerden kurulu genç bir takımla mücadele eden Nova Gençlik Spor ise  Bursa voleyboluna yeni bir soluk getirdi.  Antrenör Nizamettin Çakır ve Yardımcısı Seray Doğan’ın özverili çalışmaları ile yoluna devam eden  takım 1-2 takviye ile tam bir takım hüviyetine bürünebilir.  Özel okulun amacının sadece kar olmadığını, özel okulların sosyal yatırımlarda yapabileceğini, kurduğu takım ile gösteren Özel Nova Fen ve Anadolu Lisesi  kurucusu Canan Topsakal ise ayrıca övgüyü hak ediyor. 

  Bu yazı 7454 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI