Bugun...
SON DAKİKA

Yıldırım'da israf mı vurgun mu? - 14 Mayıs 2019

 Tarih: 14-05-2019 08:29:00
Türkan GENÇ

Yıldırım Belediyesi'nin yeni Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, hizmet döneminin başında kısıtlamalarla işe başladı.

Tasarruf tedbirleri kapsamında, Meclis toplantısında oy birliği alınan karar doğrultusunda 9 müdürlük kadrosunu iptal etti.

Kapatılan müdürlükler şunlar:

Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Spor İşleri Müdürlüğü, Kreş Müdürlüğü, Arşiv Müdürlüğü, Basın ve Yayın Müdürlüğü, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü.

İptal kararı; AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti gruplarının oy birliği ile kabul edildi.

Bu 9 müdürlüğün birimlerinin çalışmalarını, Koordinasyon İşleri Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde sürdürmesi kararlaştırıldı.

Başkan Yılmaz, “Bu uygulamayla bir taraftan daha hızlı hizmet üretirken, diğer taraftan da bürokrasiyi, yazışmaları azaltacağız. Böylece hem vakitten hem nakitten tasarruf sağlayacağız” diyor.

Kulağımıza gelen bilgilere göre, belediyelerin borç yükünün çok fazla olduğu ifade ediliyor.

Özellikle de Yıldırm Belediyesi'nin borç miktarı insanı şoke edecek boyutta!

570 milyon lira civarında ciddi bir meblağdan söz edilmekte. Hatta, AK Partililer arasında bu rakamın da çok çok üzerinde olduğunu dile getirenler mevcut.

Bu kadar miktardaki paranın, hangi kalemlere harcandığı, kimlere, nerelere ödendiği, neden ve ne kadar gittiği merak konusu. Kalem kalem, satır satır vatandaşla paylaşılması gerekir.

İlçede geçen hizmet döneminde ciddi büyük yatırımların olmadığına dikkat çekiliyor, halk da haklı olarak bu paranın nasıl harcandığını, nerelere gittiğini bilmek istiyor. Vurgun mu yoksa israf mı diye soruyor, bunların ikisinin de kabul edilemez olduğunu söylüyorlar.

Bu meblağlar ile halk için neler yapılmaz ki? Yıldırım ilçesi ihya edilir. Bu işler doğru bir şekilde yapılsaydı, adeta petrol bulunmuş gibi, burada yaşayanlar hizmete ve yatırıma boğulurdu.

Belediyenin Mevlana Mahallesi'nde yaptığı kentsel dönüşüm kapsamında, 300-400 dairesinin olduğu, bunun da ederinin 150 milyon dolayında tuttuğu, bunun büyük borç miktarından düşüleceği  söylense de, henüz dairelerin satışının gerçekleşmediği biliniyor. 

Hatırlanacağı üzere; bu mahallede temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selçuklu mimarisiyle 5'er katlı binalar yapılmasını istemişti. Ancak bu talimata da uyulmadı, 10 katı aşan binalar yapıldı.

Bu büyük borçtan dolayı yeni başkanın zora gireceği aşikar. Hizmet ve yatırım anlamında darboğaz olacağı kesin. Banka kredileriyle halledilmeye çalışılacak. Bu da belediyeye ek külfetler getirir.

Bu konuda başkan Oktay Yılmaz, borcun çok fazla olduğunu, ancak bu borcu ödemek için daha çok çalışacaklarını belirtiyor.

Tasarruf tedbirleri alarak makam aracını da kullanmadığını söylüyor.

Ne yazık ki, telaffuz edilen rakam, bu şekilde tasarruf tedbirleriyle ödenecek gibi değil.

Akılcı, mantıklı ileriye dönük yatırım, plan ve projelerle ödenebilir.

Diğer türlü borç katlanır.

Dileriz ki, bu borç halk hizmetine ve belediye personeline olumsuz yansımaz.

Son günlerde ilginç duyumlar da alıyoruz; kadrolu personelin maaşlarının geç ödeneceği, ikramiyelerin verilemeyeceği, taşeron işçilere de yarım maaş ödenebileceği konuşuluyor. Dahası, 300-500 kişi arasında personelin işten çıkarılacağı söylentileri de var.

Bu türden iddialar umarız doğru değildir.

Bu ramazan ayında nahoş olaylar doğmasın, kimse ekmeğinden, işinden gücünden, rızkından olmasın.

Oktay Başkan ve ekibi böyle bir şeye mahal vermeyecektir. Bir tasarrufa gidilecekse, çalışanlar üzerinden yapılmamalı.

 

 

****

Anlatmaktan vazgeçin...

 

Dertleriniz başkalrına

anlatmaktan vazgeçin.

Yüzde 20'si umursamaz,

yüzde 80'i içten içe

memnun olur.

 

****

 

Günün Sözü

 

''Cahillerle tartışmaya girmeyin,

ben hiç yenemedim.''

 

Gazali

 
  Bu yazı 6355 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI