Bugun...
SON DAKİKA

AK Parti'de her şey nasıl daha güzel olur? - 16 Mayıs 2019

 Tarih: 16-05-2019 08:28:00
Türkan GENÇ

AK Parti'nin kuruluşu Türk siyasetinin merkezindeki ciddi bir boşluğu doldurdu. Özlenen çizgide Türkiye seçmeninin ilgisini topladı.

Her yaş, her kesimden insanlar büyük bir ilgiyle AK Parti'ye koştular. Seçimlerde alınan çok yüksek oy oranlarıyla tarihi rekorlar kırıldı. 17 yıldır iktidarda kalarak kendince önemli bir başarı elde etti.

Zirveyi gördükten sonra her şeyde olduğu gibi, yavaş yavaş olumsuz değişime doğru gidiyor. En son yapılan seçimlerde bazı önemli şehirleri kaybetti, oy oranlarında azalma oldu, halkın ilgisinden mahrum kalmaya başladı.

İstanbul seçiminin iptal edilmesi, ilginin azalmasının üzerine tuz biber ekti. Bu iptal kararı, AK Parti'ye bir kazanım sağlamayacak. Ne getirip götüreceği görülecek.

Konuştuğum bazı AK Partililer, çeşitli ortamlarda kulak misafiri olduğum seçmenlerin yorumları eskisinden çok farklı. Açık söylemek gerekirse; kuruluş çizgisinden, ideolojisinden çok uzaklaştığını düşünüyorlar.

Bir yandan geçim sıkıntısı içerisinde hayat mücadelesi veren vatandaştan oy istenirken, diğer yandan partiden nemalananların yaşam standartlarının çok yükselmesi, aradaki uçurumu derinleştiriyor.

AK Partili belediyelerdeki borç batağı, rant peşinde koşanlar, ihale kovalayanlar, yandaşlara yapılan iltimaslara işaret edilmekte. Kısacası, halkın parasının har vurup harman savrulması, vatandaşa üst perdeden bakılması, milletin kendisinden soğumasına neden oluyor. Oy kayıpları da bu yüzden yaşanıyor en çok.

Artık millet sesini çıkarmaya başladı. Susmayacağını gösteriyor. Halkın gücünün, hakkının her şeyin üstünde olacağını, bunu demokratik yollardan alacaklarını açık açık ifade ediyorlar.

AK Parti teşkilatlarında da çok fazla heyecan kaldığı söylenemez. Kongreler tek adaylı oluyor, Bursa-Ankara ekseni kimi işaret ederse o aday gösterilip seçiliyor, esasında bunun adı atamadır. Karşısına aday çıkması gibi bir durum yok. Bunun aşılması lazım. İki, üç adaylı kongrelerde demokratik yarışlar yapılmalı.

Belediyelerde de bu dönem, geçmiş dönemlerin borçları yüzünden eller kollar bağlı kalacak gibi! Banka kredisiyle nereye kadar gider? Bursa'nın çözülmesi gereken birçok sorunu, yapılması gereken birçok işi var.

Önceki gün Büyükşehir Meclis toplantısında muhalefet sözcüleri, Timsah Arena stadının devlete satılmasını önerdiler. Başkan Alinur Aktaş da bu öneriye sıcak baktı, gerekirse belediye binasını ve hatta ceketini bile satacağını söyledi. Oysa ki satılarak bir yere varılamayacağı belli. Ankara ve İstanbul'da belediyelerin satmış oldukları menkuller borçları ödeyemediği gibi, üstüne ekstradan borç getirdi.

Bursa Büyükşehir'i AK Parti'nin kazanması, sayın Erdoğan'ın özel ilgisini kentimize sağladı. Buna güvenilmekte ve yatırım olarak döneceği düşünülmekte. Dileriz ki, Bursa kendi kendine yetebilen bir kent olarak 5 yılını çok iyi değerlendirebilir.

AK Parti teşkilatlarında kırılma da yaşanıyor. Partinin ilk yıllarında emek verenlerin, cefa çekenlerin vefa görmediği ifade ediliyor. Gerçekleştirilen organizasyonlara, partide önceki dönemlerde yöneticilik yapmış isimlerin çok fazla rağbet etmediği görülüyor. Onlar uzaktan izlemeyi tercih ediyorlar şimdilik. Katılan bazı isimler de kırgınlıklarını, küskünlüklerini içinde tutup, dava arkadaşıyız dedikleri, birlikte yola çıktıklarını söyledikleri Erdoğan için davete icabet ediyorlar.

AK Parti içerisinde, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı partiye umut bağlayanlar var.

Ancak sayıları çok fazla değil. Halkta yeni partinin karşılığı, etkisi fazla olmayacak gibi duruyor. AK Parti'nin mevcut oylarını bölecek o kadar. Bu da kimin işine yarar malum. Belki de kuruluş amacı budur kimbilir!

Nasıl ki matruşkalar gibi bebek içerisinden yeni bir bebek çıkıyor;

MHP içerisinden İYİ Parti, AK Parti içinden de yeni kurulacak olan Huzur Partisi.

Heyecanlı ve atraksiyonlu konuşmalar olsa da, sonuçta birbirlerinin benzerleri. Aynı yoldan devam ederler.

AK Parti'de, seçim ve İstanbul'daki YSK kararının ardından başlayan çözülme, ancak eskisiyle yenisiyle bir bütün olarak, ilk kuruluş felsefesindeki gibi, dava merkezli siyasetle yeniden toparlanabilir.

Bir de rant odaklı isimlerin parti teşkilatlarından, yakın çevresinden uzaklaştırılmalarıyla.

En önemli hedef ise, halkın sosyal ve ekonomik standartlarını yükseltmek, değerlerine sahip çıkmak olmalı.

İktidar partisinde her şey daha güzel olacaksa, ancak böyle olur!

 

****

Bunun eğitimi yoktur...

Bir insana değer vermek, özen göstermek,

onun kıymetini bilmek de bir kültürdür.

Bunun eğitimi yoktur.

Kitaplarda yazmaz.

****

Günün Sözü

''Tarih tek akılla yazılmaz,

aptallıkla da yazılır.''

 
  Bu yazı 6812 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI