Bugun...
SON DAKİKA

Bahadır: İYİ Parti, Türkiye'nin geleceğini inşa edecek - 14 Temmuz 2019

 Tarih: 14-07-2019 00:11:00
Türkan GENÇ

İYİ Parti Bursa İl Başkanı, Dr. Yahya Bahadır ile gündemdeki konulara dair bir röportaj gerçekleştirdik. Kent gazetesine özel açıklamalarda bulunan Bahadır, İYİ Parti'nin, Türkiye'nin önünü açacak, geleceğini inşa edecek bir hizmet partisi olduğunu belirtti. MHP'nin devamı ya da fotokopisi olmadığını vurguladı.

 

Temel değerleriniz nelerdir?

Bizim temel değerlerimiz, Türkiye'yi Türkiye yapan temel değerler. Nedir bunlar? Cumhuriyet, Atatürk, Osmanlı, Türk tarihimizin değerleri. Biz Türklüğümüzü değer olarak görüyoruz. Milli duygularımızı, manevi duygularımızı değer olarak görüyoruz. Milletin kurduğu, Türkiye'nin geleceğini inşa edecek bir partiyiz. Geçmişle bir hesabımız yok. Genel Başkanımız derin devlet tecrübesi olan, FETÖ'ye, teröre, ona, buna  bulaşmamış bir isim.

 

İttifak devam eder mi, İYİ Parti'yi önümüzdeki süreçte nerede görüyorsunuz? Ne oranda başarılı olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Biliyorsunuz biz seçimlere sokulmamak istendik. Bunun için mücadele ettik. Demokrasiye katkı için CHP'den destek gördük. 15 milletvekili vererek grup kurmamızı sağladı. Bu da doğal olarak Millet İttifakı'nı oluşturdu. AK Parti-MHP'nin ittifakına karşı bir birlikti bu. Yerel seçimlerde de 17 yıllık AK Parti iktidarına dur demek için güç birliği yaptık. Ne 24 Haziran'da ne de yerel seçimlerde, ne PKK ile ne HDP ile hiçbir ilişkimiz yok. Bağlantı içinde olanlar Cumhur İttifakı'dır. Yerel seçimlerden sonra ittifak başarısı ortadadır. Bunda en büyük pay sahibi İYİ Parti'dir. İYİ Parti sahneye çıktı, Türk siyasetinin yönü değişti. Birçok büyükşehir belediyesi el değiştirdi. Bursa da bunlardan biriydi, kılpayı kaçtı. İlçelerde kılpayı kaçırdığımız yerler oldu. Apar topar, tam alt yapıyı oluşturamadan hazırlıksız şekilde girdiğimiz için böyle oldu.

 

Bursa'da yerel seçimlerde 9 ilçede aday çıkardınız. Kazanmaya en yakın Mustafakemalpaşa da dahil istediğiniz sonuç olmadı. Size göre bunun sebepleri neler?

Biz sıfırdan başladık. Daha dokuzuncu ayda kafa kafaya yarışan bir parti olduk. Biz 100 yıllık, 50 yıllık bir MHP ve 17 yıllık AK Parti iktidarıyla yarıştık. Değerlendirme yaparken bunu görmeli. Kazanıp kaybetmede çok faktör var. Biz oyumuzu artıran ve AK Parti'yi ciddi anlamda gerileten bir partisiyiz. En başarılı olduğu illerden birisi Bursa'dır. Hiç belediye meclis üyemiz yokken, bugün 60 meclis üyemiz var.

MHP'ye kayıp verdirdiğinizi düşünüyor musunuz?

Bizim işimiz MHP ile değil. İşimiz halka hizmetle. Biz AK Parti ile iktidar ile yarışıyoruz. MHP'nin devamı ya da fotokopisi değiliz. Milliyetçi, muhafazakar, demokrat ve Cumhuriyet'in temel ilkelerine uyan hangi ideolojide olursa olsun, ister ülkücü, ister Atatürk milliyetçisi, ister demokrat, ister çağdaş demokrat herkesin oyuna talibiz. Biz hizmet partisiyiz.

 

Vatandaş size kolay ulaşabiliyor mu?

Malum havuz medyası bize çok yer vermiyor. Ambargoyu kendimiz aşıyoruz. Meydanlarda miting yapıyoruz. Biz de seyyar mikrofonlarımız, seyyar çadırlarımızla halka ulaşıyoruz. Sosyal medyada çok etkiliyiz. Milletin derdine milletle beraber çözüm arıyoruz. İmza kampanyaları düzenliyoruz. Belediye Meclisi Grup Sözcümüz saldırıya uğradı. Arka planda farklı şeyler olduğunun işaretleri var. Onunla ilgili Heykel'de basın açıklaması yaptık. Ses getiriyor dışarıda yaptığımız çalışmalar.

 

Son dönemde partinize olan ilgi arttı mı?

Evet arttı. Artarak da devam ediyor. AK Parti'nin yenilmez algısı, artık değişmeye başladı. Muhalefete de oy verilmeye başlandı. İYİ Parti'nin kurulması bir umut oldu. Biz farklıyız. AK Parti'nin, MHP'nin oy devşirdiği kitleden oy alan bir partiyiz. Bu kesimin içinden gelen insanlar bizim partimizin de kurucuları arasında, içinde. Türkiye'nin yüzde 70'ine hitap ediyoruz, halkın umuduyuz.

 

Ali Babacan tarafından kurulacak olan yeni parti, İYİ Parti'yi etkiler mi?

Bizim tabanımızı etkilemez. Sadece AK Parti'yi böler. O da milletvekili olarak böler. Türkiye'de ümmetçi anlayışla siyasal İslam'ı benimseyerek, Milli Görüş çizgisinin de dışına çıkarak, Arap milliyetçiliği sevdasıyla oluşan bir siyasi iktidar var. Devletin temeli adalettir. Bunu benimsemek ve uygulamak gerekir. Esas olan budur.

 

Ortamı nasıl görüyorsunuz?

Dini duyguları kullanma vasıtasıyla kandırılmış, yönlendirilen bir kesim var. Sömürülen insanlar var. Cemaatlerin, tarikatların, çeşitli oluşumların elinde. FETÖ de bunlardan biriydi. Biz tarikatların cirit attığı ve devleti yönettiği anlayışa karşıyız. Biz üst yönetimin kendi iktidarlarını sürdürme uğruna, kendi yanlış medya, yandaş zenginler, haksız kazançlara karşıyız. Milletimizin hakkını savunuruz. Hangi partili olursa olsun, böyle davranan herkese karşıyız. Bizim tabanlarla işimiz yok.

 

Belediyelerin birçoğu borç batağında. İsraf büyük oranda deniliyor. Bu konuda size gelen, elinizde doneler var mı?

Sayıştayın raporu var elimizde. Bunları gündeme getireceğiz. Bursa'da da israf edilen o kadar çok şey var ki. Yanlışlar çok. İşte stadyumun durumu, küme düşürülen Bursa. El attıkları her şeyi kuruttular.

 

Sisteme bakışınız nasıl?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen, tek otokratik bir sistem getirdiler. Kendileri de, milletvekilleri de ondan şikayetçi. Vatandaşın yüzüne çıkamıyorlar. Parlamentonun hiçbir hükmü kalmadı. Halktan kopmuş bir sistem. Önce kendileri değişecek. Sistem öyle değişecek. Yanlış kurgulanmış bir sistem, 'tek adam' rejimi oluşturuldu. Yasamanın, yürütmenin, yargının tel elde tutulduğu, dünyada örneği olmayan tek sistem. Bu gidiş halktan kopmaktır. Sayın cumhurbaşkanının da bundan çok mutlu olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bağımsız bir sistem kurmadıkça olmaz. Tekelden yürütmek sevdası hiçbir işe yaramaz.

 

Şehir Hastaneleri ile ilgili düşünceniz nedir?

Şehir Hastaneleri, Türkiye'nin geleceğini sömürecek olan, maddi anlamda, proje anlamında, kaynak anlamında sağlıktaki israfı artıran kuruluşlardır. Sağlıktaki amaç, öncelikle sağlığı korumaktır. Birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek gerekir. Çoğu insanın sorunu birinci basamakta çözülür. İkinci olarak, yerinde ve yakınından hizmet alacağı hizmet hastaneleri olmalı, doğrusu budur. Şehir hastaneleri ise üçüncü basamaktır. Şimdi siz birinci ve ikinci basamağı kapattınız, direk üçüncü basamağı devreye soktunuz. Ulaşım sorunu da var. Sözleşmelerini de göremedik. Hasta garantili anlaşmalar yapılmış. Çıkarın görelim. İnsanlara eziyet etmeye hakkınız yok. Yatak sayısı azaldı. Bin 500'den, bin 350'ye düşürüldü. Bu hastanelerin uzun vadeli süreceğini düşünmüyorum. Devletin elinde külfet olarak kalacak. İnsanların sağlık haklarını ellerinden almaktır bu. İlk iki basamağı kaldırmakla büyük yanlış yapıldı.

Meral Akşener ile ne sıklıkla görüşüyorsunuz?

Genel başkanımla her zaman her şekilde görüşürüz. Ben onu bürokratlık döneminden tanırım. Benim başhekim olduğum dönemde, İçişleri Bakanı olduğu dönemden tanırım. Ayrıca eşimle okul arkadaşı. Bursa Öğretmen Lisesi'nden abla kardeş. Kendisine, o dönemlerden olan duruşuna, samimiyetine, kirlenmemişliğine saygım vardı. Böyle bir parti kurarken de canı gönülden yanında olmak istedim. Karşılıklı görüşmemiz oldu ve bu şekilde ilk kez girmiş olduğum siyaseti sürdürüyorum. Önemli olan Türkiye'nin önünü açmak. Bizim mücadelemiz bunun için.

 

Eylül, ekim aylarında teşkilat kongrelerinizi yapacaksınız. Aday olmayı düşünüyor musunuz?

Ben bu işi emanet yapmıyorum. Bu partinin kurucu ikinci kişisiyim. Kurucu il başkanı ve onunla beraber il sekreteriyim. Bu partinin sürecinde emeğim var. Siyasete bu partide başladım. Kendimi milliyetçi muhafazakar ve çağdaş demokrat diye tanımlarım. Hepsi bir değer ve önemlidir. Bana verilen görev, partiyi seçime taşımaktı, taşıdım. Kongreye taşımaktı, taşıdım. Tabi ki doğal olarak yolumuza devam edeceğiz. Aday olmamak gibi bir düşüncem yok. Olursam da bir dönemden fazla başkanlık yapmak istemem. Bizden sonra gelecek olanların da yolunu açmak gerekir. Nasiptir, olursa olur, olmazsa bu partiye hizmet etmek, Türkiye'nin dönüşümünde yer almak en büyük emektir benim için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu yazı 6318 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI