Bugun...

Bursa CHP’de kurultay kazanı kaynıyor

 Tarih: 22-07-2018 02:17:00
Türkan GENÇ

CHP Genel Merkezi 24 Haziran seçimleri sonuçlarını her ne kadar başarılı bulsa da, başarılı bulmayan CHP’liler değişim için harekete geçtiler.

Muhalif milletvekillerinin yaptığı değişim çağrısı, parti örgütleri tarafından karşılık buldu. İmzalar toplandı. Kurultay için düğmeye basıldı.

Kurultay olması durumunda büyük olasılıkla değişim yaşanacak.

Bu değişim Bursa’ya nasıl yansır?

CHP kulislerine yansıyanlara göre; 40 kurultay delegesinden, öncelikle 13 delegenin imza verdiğini, dün ise sayının 20’ye ulaştığını öğrendik.

Değişim için imza veren kurultay delegeleri kimler? 

İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir, İnegöl İlçe Sekreteri Yasemin Soydan, Nejdet Sert,  İznik İlçe Başkanı Asiye Çalışkan, Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan, Gemlik İlçe eski Başkanı, Belediye başkan adayı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, önceki dönem Milletvekili İlhan Demiröz, Sinan Çiftçi, Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal,  Keles İlçe Başkanı Ahmet Zekai Yıldız, Harmancık İlçe Başkanı Haşim Ali Arıkan, Orhaneli İlçe Başkanı Yaşar Aslan, İl Kadın Kolları eski Başkanı Macide Arıkan, önceki dönem İl Başkanı Şadi Özdemir, önceki dönem İl Sekreteri Muharrem Or, Yıldırım Belediye  Meclis Üyesi Huriye Canan Tunar,  İl yöneticisi Bülent Yaşar, Nilüfer Belediye meclis Üyesi Şemsi Oğuz, İl eski Başkanı Zafer Yıldız.

Pazartesi günü, Büyükorhan İlçe başkanı Ahmet Kamaç ve birkaç isimin daha  değişim için imza vereceği belirtiliyor.

Bursa’da değişim için imza vermeyen kurultay delegeleri;

İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Ali Rıza Asildoğan, Kestel İlçe başkanı Yıldıray Atlı, İl Yöneticisi Eda Bayraktar, Nilüfer Belediye başkanı Mustafa Bozbey, İl Sekreteri İlhan Ekinci, Büyükorhan İlçe Başkanı Ahmet Kamaç, Süheyla Kaplan, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru, İl eski Yöneticisi Neşe Öztürk, Şaziye Öztürk, Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, Yasemin Reçber Milletvekili adayı Mustafa Şenyurt, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Nimet Yıldız.

Doğal delege sayılan Milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu,  Erkan Aydın, CHP’ye yeni katılan BAL- GÖÇ eski Başkanı Yüksel Özkan da, değişimden yana imza vermediler.

Sarıbal’ın, ‘’Bursa örgütü değişim istemiyor’’ açıklaması, parti örgütü tarafından tepki ile karşılandı.

Bazı partililer, Sarıbal’ın açıklamasını talihsizlik olarak değerlendiriyor,

‘’Parti tabanının görüşleri alınmadan böyle bir düşünce beyan edilmesi, ne Sarıbal’ın sosyalist düşüncelerine ne de demokrasi kültürüne yakışıyor’’ diyerek tepkiler dile getirilmekte.

CHP’de değişimcilerin bir kısmı, Muharrem İnce’nin genel başkan adayı olmasını isterken,

diğer kısmı ise ne Kemal Kılıçdaroğlu ne de Muharrem İnce ile olur görüşünde.

Değişimden yana imza veren kurultay delegelerinin büyük çoğunluğu, İnce’nin adaylığına sıcak bakmıyorlar.

CHP’nin deneyimli siyasetçileri, kurmayları, ‘’CHP’de kolay kolay lider çıkmıyor, 24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce gibi lider vasfına sahip bir isim çıktı, örgütün heyecanı soğumadan partide İnce’nin liderliğinde değişim yapılarak yerel seçimlere gidilmesi gerekir’’ yorumunu yapıyorlar.

Değişimin gerçekleşmesi durumunda, Bursa’da siyaseten güçlenecek isim olarak Gürhan Akdoğan ve ekibinin ön plana çıkacağı konuşuluyor.

Fakat Akdoğan ekibinin dar kadrocu Baykal çizgisinin devamı olarak tanınması nedeni ile pek sıcak bakılmıyor.

Diğer taraftan, CHP İl eski Başkanı Şahin Gençal, Muharrem İnce’ye yakın bir isim. Siyasi birikimi, deneyimi nedeniyle Bursa’nın yeniden yapılanması için görev verilebileceği konuşuluyor.

Öte yandan, her ne kadar siyasete nokta koyduğunu söylese de, İl eski Başkanı Metin Çelik siyaset sahnesine geri dönebilir.

Kurultay kararının ardından, genelden yerele CHP’de büyük değişimin sinyalleri veriliyor.

Fakat değişimin çok sert olması durumunda, istifaları da beraberinde getireceği kaygısı da taşınmakta.

Velhasıl, CHP’de kurultay kazanı kaynıyor, partilileri ağustos sıcağından daha sıcak günler bekliyor!

 

Yalnız çıkılan yollar…

Yalnız çıkılan yollar bir keşiftir, bir armağandır, 
kendini tanıma sanatıdır. 
Bazı yollar; kuşların, ağaçların ve güzelliklerin
tekrardan karşına çıkması
için bir fırsattır. 

 

Günün Sözü

‘’Sessizlik, gürültülü

insanlardan

korunma şeklidir.’’

  Bu yazı 3991 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI