Bugun...
SON DAKİKA

Dönemeçten sonraki son durağa giriliyor - 12 Mayıs 2019

 Tarih: 12-05-2019 00:21:00
Türkan GENÇ

Ekrem İmamoğlu'na her kesimden, her yaştan destek var. Sadece İstanbul'da değil, farklı illerde de sevgi çemberi oluşuyor etrafında. Kıbrıs'ta bile ona keza. Sosyal medyada sevgi seli kareleri paylaşılıyor. Tıpkı bir zamanlar sayın Erdoğan'a gösterilen yoğun ilgi alaka gibi.

Dünyaca ünlü yazarlar da desteğini veriyor. Neil Gaiman twitter hesabından ''Good Luck Turkey'' diyerek, 'Her şey güzel olacak' sloganını paylaştı. İktidar sahipleri görmeli ki, bardak doldu taştı etrafa yayılıyor.

Cumhur İttifakı, Millet İttifakı'nın başarısını hazmedeyip, karalama kampanyasına, çamur at izi kalsın söylemlerine başvuruyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi dikkate alarak 'Hodri meydan' demesini çok yanlış bulduğumu belirtmeliyim.

Bahçeli, kendi partisini iktidar partisine yaslayarak, MHP'nin temel taşlarını yerinden oynattı. Kendi içerisinde bölünen, İYİ Parti'nin doğmasına neden olan Bahçeli neden dikkate alınır, kendi içinde bütün olamayan, AK Parti içerisinde ne kadar yer bulabilir?

Genel ve yerel seçimlerde yeterince milleti, zillet diyerek, ayrıştırarak hırpaladılar. İstanbul'a kamp değil, ordugah kursalar da boş!

Her meslek grubundan FETÖ'cü çıktı, içeride yatıyor ya da yatmıyor, ama ne hikmetse siyasetin göbeğinde olanlar, elini kolunu sallaya sallaya rahatça dışarıda geziyorlar!

AK Partili bir başkan İstanbul'u Kudüs'e benzeterek, işgal edilmek istendiğini söylüyor. Bu söylemle neye ve kime hizmet ediyor? Dış egemen güçlere bir mesaj mı veriyor? Bu lafı size kimler söyletiyor diye sormazlar mı? İstanbul İstanbul'dur, Kudüs Kudüs'tür, Bunların dünya üzerindeki konumları ve önemleri farklıdır.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, ''Uzun süredir, sistematik olarak yargıya sızan ve stratejik makamları ele geçiren Fetullahçı Terör Örgütü mensupları, yargının en temel değerleri olan bağımsızlık ve tarafsızlığı ayaklar altına almıştır'' diyor.

Madem öyle bir sızıntı var; Türkiye'deki bütün seçimler iptal edilsin, yeni YSK oluşturulsun, yeni seçimler yeni kişilerle yola devam edilsin. O zaman bunu yapın.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu durum, dış dünyaya, dış basına çok farklı yansımakta. Türkiye'nin ekseninin demokrasiden uzaklaştığı yönünde yorumlar yapılıyor Avrupa'da.

Siyasette ihtiyacımız olan; sükunet, hoşgörü, sağduyu, demokrasi, hak, hukuk kurallarına riayettir. Halk buna özlem duyuyor. Keskin sirke küpüne zarar. Bu zararları Türkiye ödemesin.

İktidarın gözde medya mensupları, dünden bugüne ne oldu ki, birdenbire yön değiştirdiler. Bir kısmı 'her şey çok güzel olacak' diyen sanatçılara destek verirken, bir kısmı da YSK'nın kararını tutarlı bulmadığını belirtiyor. Bunlar iktidar cephesinden nemalanan gözde isimler. Makam mevki, para, mal mülk, şan şöhret ile ödüllendirildiler.

Bu tip insanlar güç odaklı, rüzgar hangi yönden eserse günebakan çiçeği gibi o yöne dönüp eğilirler. Zamanı geldiğinde, toplumu yanlış yönlendirmenin cezasını, hak ve hukuk içerisinde alacaklarına eminim. Dün yediğin hurmalar, bir gün gelir seni tırmalar misali.

AK Parti ve MHP seçmeni olan insanlarla konuştuğumda, YSK'nın kararıyla birlikte kafalarındaki imajın örselendiğini söylüyorlar açık açık. Yanlış yapıldığını dile getiriyorlar.

Cumhur İttifakı tabanıyla aynı eksen içerisinde, aynı yol içerisinde değil. Her ne kadar parti liderleri tabanlarıyla bütün olduklarını belirtseler de, seçmende karşılık bulmuyor. Parti söylemleriyle seçmen tabanının düşünceleri örtüşmüyor. Yani bir bakıma aynı kutuplar birbirini itmeye başladı. Çekim gücü azalıyor. Adeta dönemeçten sonraki son durağa gidiliyor. İstanbul'da 23 Haziran'daki seçim son noktayı koyacak. Ya trenin gücü kesilecek ya da haldır haldır yoluna kesintisiz devam edecek. Tren hareket etti, kimin durağında duracağını hep birlikte göreceğiz.

Bu yorumlar, görüşler yapıcı eleştiri olarak algılanmalı. Daha çok yanlış yapmadan telafi yoluna gidilmeli. Aksi halde, Cumhur İttifakı kendi ipini çekecektir.

 

****

 

Boşuna istemesin!..

 

Kibirli kişi övgüyü,

Yalancı kişi fazla arkadaşı,

Terbiyesiz kişi onuru,

Cimri kişi cömertliği,

İhtiraslı kişi günahsız olmayı,

boşuna istemesin!

 

Kelile ve Dimne

 

****

 

Günün Sözü

 

''Dervişe sormuşlar:

-En zor olan nedir?

-Sözdür demiş.

-Anlaması da anlatması da!''

 

 

                                 

  Bu yazı 5776 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI