Bugun...

Seçimin gölgesinde kara mektuba cevap! - 14 Haziran 2019

 Tarih: 14-06-2019 09:14:00
Türkan GENÇ

Bugünlerde haberlerde, gündemde bir İstanbul seçimi, bir de ABD'den gelen kara mektup var.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı'ndan gelen mektupta; Türkiye'nin ortak olduğu F-35 programında olmasına rağmen, parasının da bir kısmını ödemesine karşın, hem programdan hem de eğitimden çıkarılacağı bildiriliyor.

Bu mektuba cevap için açıklamada bulunan Savunma Bakanımızın ''Çalışıyoruz, gerekli cevabı vereceğiz'' şeklindeki sözleri de hayli ilginç ve yenilir yutulur gibi değil!

Bakanımız eğer biraz askerlik ve komutanlık vasfı taşıyorsa, vereceği cevap çok basit; Türklerin tarihini iyice okusun ve anlasın.

ABD yetkilileri bizi Ortadoğu'da çölde deve otlatan Araplara benzetmesinler, yok bizden öğrenmek istemezler ise en yakın müttefiki, dostu İngilizlere ve Fransızlara  sorsunlar!

Türklerin savaş meydanında ne destanlar yazdığını, anaların ne yiğitler doğurdunu, İngilizlerin ve Anzakların dedelerinin nerede yattıklarını, Çanakkale top tabyalarını göstersinler. Seyit Onbaşı'yı görseler zaten ne mektup yazabilirler, ne de kitap okuyabililer!

Seyit Onbaşı'nın bir top mermisiyle, İngiliz ve Fransız savaş gemilerini Çanakkale'nin serin sularında nasıl batırdığını, 240 okka top mermisini topa nasıl koyduğunu öğrensinler!

Nene Hatun'u sorun; bebesini bırakıp cepheye koşan kahraman Türk kadını, ''Bebem anasız yaşayabilir, vatansız yaşayamaz'' diyerek savaşa gitmiştir.

Tokatlı Kınalı Ali'nin annesine sorsunlar; analar Alilerin saçlarına neden kına yaktıklarını, vatana nasıl kurban ettiklerini anlasınlar! 

Onlarca düşman askeri öldüren Kore Gazisi Hacı Altıner'in, kendisine verilen övünç madalyasını, ABD'ye nasıl geri teslim ettiğini iyi bilirler!

Çanakkale 57. Alay'da bir tane dahi asker kalmayana kadar savaşarak,

sancağı da ağacın dalına asarak şehadet şerbetini içmiş komutan ve askerlerinin, böyle bir askerlik anlayışı ile kim boy ölçüşebilir!

Bir ülkeyi güçlü yapan tank, uçak, füze, savaş gemisi degildir. Ülkeyi güçlü yapan, onun için seve seve canını hiç düşünmeden, azimli, kararlı şekilde dik duran, vatan aşkıdır. Allah'a şükürler olsun ki, bizde çok fazlasıyla  var. Asker ve komutan deyince hangisini sayalım? Onlarca komutanın tarihin savaş meydanlarında destan yazdığını aklınız almaz iken, kazandığınız bir savaşı gösterin! Ey ABD.

ABD Kıbrıs'a iyi baksın, özellikle Beşparmak dağlarına. Türk tankı tepenin üstüne kendiliğinden çıkmadı. Onu oraya çıkaran bir Mehmetçik vardı!

Bizim, vatan millet deyince, nasıl bütün olduğumuzu Allah da bilir, kul da. Onlarca yiğidimizin hiç düşünmeden canlarını nasıl ortaya koyduklarını  herkes bilir. Şehirlerimizin nasıl unvan aldıklarını bilmezler mi, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, boşuna mı aldı bu unvanları? Türkülerimiz ona keza. Hey on beşli, on beşli, Çanakkale içinde vurdular beni...

Bize hep balık hafızalı derler, böyle olmadığımızı çok iyi biliyoruz. Bize kim ne yaptıysa hatırlıyoruz, zamanı geldiğinde masaya koymasını biliriz. Vurulan savaş gemimiz Mukavemenet ve ölen askerlerimiz, ülkemizin güneydoğusuna  YPG, PKK terör bölgesi oluşturarak her gün askerlerimizi dolaylı yoldan şehit eden ABD ve ve Avrupa değil midir? 40 yıldır düşmanlık peşinde olanlar nasıl dost olur? 15 Temmuz'un bir bakıma planlayıcıları da onlar değil mi?

Bize aslında diyorlar ki, tarafını seç; ABD mi, RUSYA mı, bu ne utanmazlıktır! Biz ikisine de yok diyoruz. Türkiye'nin çıkarı neredeyse biz oralıyız, komşularımızla beraber ortak yolda buluşmak hepimizin faydasınadır.

F-35 alsak dahi bize yarardan çok zarar getirir. Geçmişte aldığımız F-16 savaşan şahinlerde ne büyük hata yaptığımız ortaya çıktı. ABD istemez ise yerden dahi kaldıramadığımız uçağının kodlarını çözeceğiz diye, sabotaj ve kumpaslarla onca mühendisimiz, bilim insanımız şehit olurken, FETÖ olaylarında şehit edilenleri de anmadan geçeyemeceğim.

NATO'ya girmek için verilen mücadelede aklımız tutuluyor, onca gencimizi darağacında ölüme gönderdiler, bu Türkiye'nin gelişimine değil, ABD'nin acımasız politikalarına kurban verilişiydi. Şimdi çok iyi anlıyoruz ki, ABD'nin dostu olmaz, kurbanı olur! Türkiye de bu kurbanlardan biri yapılmak isteniyor. Ama unutuyorlar ki, aslandan kurban olmaz!

Acilen alınan S400'lerin ülkemize getirilerek hava sahamızı korumamız gerekir. Hatta sonraki yıllarda kendi hava savunma sistemimizi oluşturarak, yabancı teknolojiye ülke güvenliğimizi emanet etmemeliyiz. Sınır komşularımız da desteklenip S400'ler almaları sağlanmalı, yeni politikalar oluşturularak bütün coğrafi bölge güven altına alınmalı. 

ABD ve işbirlikçilerine Doğu Akdeniz'de verilecek en güzel cevap, ABD Savunma Bakanına plaket yapılıp gönderilecek olan İstiklal Marşı'mızın şu dizeleridir:

''Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.''

****

Başdanışmanın yönetici asistanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde çalışırken, AK Parti Milletvekili Ahmet Kılıç'a danışman olarak Meclis'e giden Cengiz Erdem, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik'in yönetici asistanı olarak görevlendirildi. Dünkü yazımda sehven başdanışmanın danışmanı olarak yazmışım. Düzeltiyorum.

****

Her an gidebilir...

Yokluğunuzdan korkacak

insanlar biriktirin.

Diğerleri her an gidebilir.

Ts. Eliot

****

Günün Sözü

''Durmadan devam ettiğin sürece,

ne kadar yavaş gittiğinin

bir önemi yoktur.''

Konfüçyüs

 
 
  Bu yazı 3305 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI