Bugun...

ABD'nin yeni düşmanı Türkiye! - 20 Haziran 2019

 Tarih: 20-06-2019 09:22:00  -   Güncelleme: 20-06-2019 09:25:00
Türkan GENÇ

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın mektubuna, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevabi mektup gönderildiği açıklandı.

Mektubun içeriğine yönelik şu bilgi paylaşıldı:

''Mektupta, müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulanmış, bilinen görüşlerimiz ve önerilerimiz detaylı olarak aktarılmıştır. Karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesinin ve sorunlara uygun bir çözüm bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmesinin önemi ifade edilmiştir.''

Bu cevapta, müttefiklikten, stratejik ortaklık, partner olmaktan bahsetti.

Türk halkının duygularının bunun tam tersi olduğunu biliyoruz. En azından ben öyle hissediyorum,  bir de Akar ''Türk halkı merak etmesin, gereken cevabı verecegiz, çalışıyoruz'' deyince çok sevinmiştim.

Sonunda dik, onurlu bir duruş sergileyecek zannettim. Ama yanılmışım, bir vatandaş gözüyle çok üzgünüm ve kırgınım. Kendimi kötü hissediyorum. Savunma Bakanı'nın yazdığı mektubun, vatandaşın düşüncesini yansıtmadığını belirtmek isterim.

Savunma Bakanımız Hulusi Akar'a sormak istiyorum;

madem Türkiye'nin müktefiki, ortağı ABD, Güneydogumuza Suriye sınırları içerisindeki 30 bin kişilik terörist gruba, binlerce TIR dolusu silahı veren ABD bizim ortağımız nasıl oluyor?

Hele bir de Türk askerinin kafasına çuval geçirip, Kuzey Irak'ta Türk üssüne girip, askerlerimizin onurunu kırıp, Türk halkını derinden yaralayan ABD'ye nasıl olur da müttefik olarak bakabiliyor anlamış değilim!

Bizim sınırımıza gelip, teröristlerle halay çekiyorsa, bu siyasetçilerin ve ülkeyi yönetenlerin suçudur.

NATO tatbikatı sırasında Ege’de ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet Seasparrow hava savunma füzesiyle vurulan Türk savaş gemisi Muavenet, Savunma Bakanına hiçbir şey ifade etmiyor mu, sormak istiyorum.

O günlerde nota dahi veremediğiniz ABD, şimdi sizi neden dikkate alsın?!

Doğal olarak Hulusi Akar her türlü şantaj ve ültimatom içeren böyle saçma mektuba nasıl oldu da, kifayetsiz biçimde cevap yazabildi anlamıyorum! Hiç mi askerlik töresinden nasip almadın diye sormalıyım, mecburum artık bu soruya.

Türk halkının beklediği cevap aslında; Adana İncirlik Üssü ve Malatya Kürecik Üssü'nün zaman kaybedilmeden ABD ve ortaklarına kapatılmasının duyurulmasıydı. Misilleme ancak böyle olurdu.

Türk toprakları ve Ortadoğu cografyası, ABD'nin ne arka çöplügü ne de at koştudurduğu meydan! Artık soran sorgulayan bir Türkiye var. Bu saçma düzeni, yeni ittifaklarla, yeni çözüm arayışlarıyla değiştirmeliyiz.

Onca Mehmetçiğin kanı ile kurulan bu Cumhuriyete, saygı, minnet böyle mi gösterilir? 

Açık ve seçik olarak görülen o ki; siyasiler halen ABD ile müttefik olmaya devam ediyor.

Eziyeti, saygısızlığı, hakareti Türk Silahlı Kuvvetleri çekiyor. Türk halkı da malesef bu onursuzluğa ortak yapılıyor siyasiler tarafından.

Siyasilerimizin müttefik olarak gördüğü ABD'nin yeni düşmanının Türkiye olduğunu Türk halkı görüyor, siyasetçiler de üç maymunu oynuyor.

ABD'ye vermiş olduğunuz mektubun cevabı, Türk büyükleri, komutanları ve askerleri;

Fatih Sultan Mehmet, Yıldırım Beyazıt, Metehan, Alparslan, Cengiz Han, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün  yol ve yöntemlerine tamamen tezattır, bunu da böyle biliniz.

Siyasetçilerin bağlılıkları ABD'ye değil, sorumlu olduğu Türk milletine ve değerlerine olmalı.

 

****

 

Yalancı Çoban...

 

Yalancı çoban dağda sıkılır, ilgi çekmek ister canı. Yamaca gelip, "Yangın çıktı" diye bağırır, köyde ortalık karışır. Bir panik, bir telaş. Anlaşılınca yalan, kızar köy halkı, döner evine.

Üç, beş derken artık diğer feryatları ilgi görmez olur. Bir gün, Yalancı Çoban’ın gerçekten yanar evi. Bağırır, yardım ister, kimse ciddiye almaz. Yanar, biter kül olur.

Bu ibretlik öyküdeki gibi, bu gidişle artık insanlar siyasetçilerin söyledikleri sözlere inanmayacaklar.

İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim diyen kazanır, diğerleri kaybeder.

 

****

 

Günün Sözü

 

''Politika, politikacılara

bırakılmayacak kadar

ciddi bir meseledir. ''

 

Charles DeGaulle

 

 

 

 
  Bu yazı 4694 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI