Bugun...
SON DAKİKA

Hayalleri büyük, yetkileri kısıtlı başkan! - 31 Mayıs 2019

 Tarih: 31-05-2019 09:23:00  -   Güncelleme: 31-05-2019 09:32:00
Türkan GENÇ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı dün ziyaret ettik.

Makam odasının terasında, deniz manzarası ile bol oksijenli Mudanya havasının getirdiği iyot kokusunu içimize çekerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Mudanya için hayallerimizde birçok ortak noktada buluştuk.

Bunlara hayal diyoruz şu an için, zira Bütünşehir Yasası'na göre ortak çalışma gerektiren alan çok fazla. 

Hayallerimizi elele vererek, 'birlikten güç doğar' anlayışı ve Bursa ortak paydası ile hayata geçirebiliriz ancak.

Bu hayallerin başında, cruise yolcu gemilerinin yeni yapılacak Mudanya limanına bağlandığını görebiliyorum şimdiden. Yanı başında da harika bir dizaynla marinası, uluslar arası teknelerin burada bağlanmış olduğu, yat fuarlarının düzenlendiği gözümün önüne geliyor.

Bunlar kısa vadede yapılabilecek işler.

Asıl iş nedir diyorsanız; Marmara incisi Mudanya için gözünüzü kapatın, dünya şehirlerinden Singapur'dan ve yanı başımızda olan Ege'nin incisi Kuşadası'ndan neyi eksik diye bir sorun kendinize.

Tur korsan tekneleri eksik, günlük gezi tekneleri ve büyük turistik gemiler için kapsamlı iskele eksik, küçük balık ekmek tekneleri eksik...

Tarih, doğa, kültür anlamında fazlalıkları var, ama turizme yönelik önemli eksiklikleri de içinde barındırıyor ne yazık ki.

Kuşadası esnafının yüzünü güldüren cruise gemileri, Mudanya esnafının da yüzünü güldürebilir. Yeter ki, vizyon sahibi belediye başkanıyla işbirliği içerisinde çalışılsın.

Hayri Başkan kendi sorumluluk alanındaki işleri özenle ve incelikle gerçekleştiriyor.

Tabi başkanın da yetkileri bir yerde bitiyor. Bütünşehir Yasası ya revize edilecek ya da ortak çalışmalarla destek olunacak.

Öncelikle plajlar, kordon, kıyı şeridi çok iyi hale getirilmeli. Yollar ona keza.

Turizmin alt yapısı, herkesin üzerine düşen görevi yapmasıyla sağlanır. 

Hayri Başkan'ın bir özelliği de, ileriye dönük 3-5 yıllık planlar değil, makro plan ve projelerle insan odaklı eylemleri hayata geçirmek için canını dişine takarak çalışması.

Sokak sokak, adım adım yapılan çalışmaları yerinde inceliyor. Hatta bu durum randevularını dahi etkiliyor.

Başkan Türkyılmaz, Mudanya ile birlikte Kumyaka ve Tirilye'nin de ayrı birer değer ve adeta cennetten bir köşe olduğunu ifade ediyor. 

Buralardaki Rumlardan kalma kiliseler restore aşamasında. Restorasyon tamamlandıktan sonra turizmin hizmetine sunulacak. Bu da çok doğru, turizm vizyonu için isabetli bir karar.

Yıldıztepe Projesi, Arkeopark Projesi tamamlandığında, Mudanya'nın çehresi biraz daha güzelleşecek.

Buradan başkana bir önerimiz var;

Yıldıztepe'ye antik tiyatro havasında büyük sütunlar, uygun bir yerine de devasa boyutta kral ve kraliçe heykelleri konulsun.

Myrleia kenti, Prusa ve Apameia ile bütünleştirilebilir.

Ellerinde barış meşalesi ve zeytin dalı hayat bulsun.

Barışın Başkenti'ne yakışır şekilde olur. Şu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz dünya barışına katkı sağlar.

Bizim gördüğümüz Mudanya, 20 yıl sonra çok farklı bir konuma gelecek.

Nasıl olacak diye sorarsanız; batının rüzgarının son bulduğu gözüküyor, doğu rüzgarının esintilerinin arttığı yeni bir dönem başlıyor.

Lojistik sektörü, zamandan ve israftan uzak olmak için, denizcilik sektöründen raylı sistemlere dönüş yapacak.

Günümüzde 45 günlük deniz taşımacılığı, raylı sistemle 20 günlere inecek. Bu da lojistik merkezle kentimizi ihya edecek gibi görünüyor. Demiryolu ile taşınacak Uzakdoğu ürünleri, Bursa merkezli ulaşım ağıyla daha kısa sürede Avrupa ülkeleriyle buluşturulacak.

İpekyolu ticareti ile birçok ülkenin ürünleri kentimizde görücüye çıkacak. Mudanya da bu yenilikten, gelişmelerden nasibini alacak, İstanbul bağlantılı şehirlere piyango vuracak.

Velhasıl, giderek büyüyen Mudanya için önümüzdeki süreç çok daha önemli.

Umutların yeşereceği, hayalerin de gerçek olacaği aşikar. Zaman kaybetmeden hızlı adımlarla alt yapı çalışmalarına başlanmalı.

Sorunlar, sıkıntılar çözülmeli. Vizyon projeler hayata geçirilmeli. Bunun, bu ülkeye yetkililerin borcu olduğu unutulmamalı. Bu coğrafyadaki insanların da yüzü artık gülsün.

 

SOSYETE PAZARI'NDAN NE AMAÇLANIYOR?

Mudanya'nın en büyük sorunu trafik ve ulaşım. Büyükşehir'in sorumluluğunda olmasına rağmen, Başkan Hayri Türkyılmaz bu soruna çözüm üretmeye çalışıyor.

Pazar günü kurulan sosyete pazarını, trafiği rahatlatması için hafta içinde bir güne planladı. Bu yüzden esnafın tepkisini çekti. Aslına bakarsanız, haksız yere suçlanıyor. Kimsenin ekmeğiyle oynamak değil amacı. Sonuçta pazarı tamamen kaldırmıyor, sadece trafik sorununa çözüm bulmak için çabalıyor. 

Üstelik işin içinde başka şeyler de olduğunu öğrendik; bazı saf uyanıklar, belediyeden kiraladıkları birkaç tezgahı fahiş fiyattan başkalarına kiralayarak haksız kazanç elde etmişler.

Bu da yetmemiş, pişkinliği ele alarak, hava parası almak için satışa çıkarmışlar! Onlarla işbirliği içinde olan art niyetli personel de tespit edilmiş, yasal süreç başlatılmış. Bu pazar yerinden belediye kazanç sağlamadığı gibi, kasasından aylık 100 bin lira da ekstradan para çıkıyormuş. Sözleşme şartlarına da uyulmamış.

Yani anlayacağınız, gelinen noktada, ne ahlak ne insanlık kalmış.

Mudanya halkının hakkı gasp edilmiş. Haksızlıkları gidermeye çalışan Hayri Başkan, Mudanya'yı birtakım rant odaklı kişilere, oluşumlara teslim etmeyeceğini söylüyor. Açıkça ''Çalmam, çaldırmam'' diyor. Pazarcı esnafının tepkilerine bu yanıt olacaktır.

****

Yeni bir ümitle beklemeli...

Her yeni gelen günü

yeni bir ümitle beklemeli.

Gece yağan yağmurla uyursun ,

sabah bir de bakarsın odan güneşli.

Necati CUMALI

****

Günün Sözü

''Gücünü, mevkiinden,

makamından değil,

halkından, milletinden al.''

                                 

 
 
 

 

  Bu yazı 6330 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI