Bugun...
SON DAKİKA

Yüz verirsen böyle olur… - 8 Haziran 2019

 Tarih: 08-06-2019 01:48:00
Türkan GENÇ

Kentimizde yaşayan binlerce Suriyeliden bir kısmı ülkelerine bayram tatiline giderken, gitmeyenler de buralarda plajları ve denizi istila ettiler!

Mudanya, Güzelyalı, Küçükkumla, İznik sahillerini dolduran Suriyeliler, plajlara, zeytinliklere, çamlık alanlara derme çatma çadırlarını kurarak, sıcak havada serin sulara girmenin keyfini sürüyorlar!

Don atlet denize girenler, çıkınca da kordonda oturup nargile fokurdatmaktalar.

'Bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya' misali, adeta dünya umurlarında değil.

Sanki onların ülkesi değil de benim ülkem işgal altında!

Suriyelilerin bu keyif sürmesi, Türk halkına ev hapsi yaşatıyor.

Denizler, plajlar hepimizin ama, bu kadar pişkinlik, hoyratlık, rahatlık da bir yere kadar.

Burası Suriye değil, Türkiye. Sizin misafir, bizim de ev sahibi olduğumuz aşikardır, unutulmamalı. Misafir misafir olduğunu bilecek. Ev sahibinin başına çıkmaya kalkmayacak. Edebi, üslubu elden bırakmayacak!

Sahile at, deve getirmeler, çadır açmalar, nargile içmeler... Çok rahatına düşkünsen, git ülkendeki plajlarda yap bunları. Bizi de burada rahatsız etme.

İşte bu tür hareketler, davranışlar sizi itici kılıyor, gözden düşürüyor. Kendinize biraz çeki düzen verseniz, sorun kalmaz aslında.

Vatan toprağı kutsaldır. Sizin plajlarda, denizlerde değil, vatan toprağını koruyor kolluyor olmanız gerekirdi.

Doğru ya; 600 yıl hüküm süren Osmanlı size askerliği de, vatanın kutsal olduğunu da öğretemedi.

Biz neden bahsediyoruz!

Şükür ki, bizim Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz gerekeni yaptı.

Çadırları yıktı, hayvanları topladı, buranın Türkiye olduğunu gösterdi!

Ne gerek vardı ki, zabıta memurlarının yorulmalarına, yoğun mesai harcamalarına. Biz genelde zabıta personelini bekçi olarak görevlendirmiyoruz. Ama başka bir çare bırakmıyorlar. Kimseye de ek görevler vermeye gerek kalmamalı.

Mağdur olan kesimine, yaşlısına, çocuğuna, kadınına yardım elimizi tabi ki uzatırız, bu bir insanlık vazifesidir. Lakin gelip burada savaşın nimetlerini, kendi çıkarları doğrultusundaki işgalci tavırlarına da göz yummak doğru olmaz.

Herkes haddini, hududunu da bilecek.

Senin ülkende seni mülteci ederler!. Yüz verdik astarını istiyorlar. Bu kadarı da fazla artık. Suriye bir kesim halkını da iyi tanıdık!

Daha dün her şey yolundayken, ortalık güllük gülistanlıkken, ülkelerinde hayallerini dahi kuramadıkları yaşamı, savaş zamanında tatili, sefayı ülkemizde geniş geniş, rahat rahat icra ediyorlar.

Türk halkı ise tatilin hayalini bile kuramaz oldu. Toz pembe hayaller yalan oldu. Parası olan dahi bunlar yüzünden buralara gelemez oldu.

Her mülteci, ekonomiye zarardan, külfetten başka bir şey getirmiyor. Adeta ABD'de nasıl Çin mahalleri varsa, burada da Suriyeli bölgesi oluştu. Çarşamba semti gettoya dönüştü.

Bir sokak röportajında bir Suriyelinin ''Ben şimdi burada kafa keseceğim abi'' cümlesi, nasıl bir tehdit altında olduğumuzu gösteriyor. Yetkililer ne bekliyor?!

Üretmeden tüketmek olmaz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli. İlerisi için çok daha büyük tehlike, risk olduğu şimdiden gözükmekte. Önlemler alınmalı, rahatsızlık verenler sınır dışı edilsin. Biraz radikal gelebilir ama, 15-50 yaş arasındaki erkekler ülkelerine gönderilsin. İlerde bunlar ülkemiz için ciddi tehdit oluşturacaklar.

Bunlara bugüne kadar ülkemizde ödenen paralar da, bir şekilde Suriye devletine hesap olarak çıkartılmalı. Nasıl alırsınız, nasıl edersiniz bilmeyiz ama, bu görev siyasilere düşer.

Artık bırakın Suriyelileri düşünmeyi de, biraz da kendi vatandaşınızın yaşam standartlarını yükseltmeye bakın. Türk halkı da biraz huzurlu, mutlu ve rahat yaşasın.

****

Dostoyevski'nin Budala kitabından...

Bu devir,

sıradan insanın en parlak zamanı.

Duygusuzluğun, bilgisizliğin,

yeteneksizliğin, tembelliğin,

hazıra konak isteyenlerin devri.

****

Günün Sözü

“İçinize ne kadar çok ışık

girmesine izin verirseniz,

yaşadığınız dünya da

o kadar parlak olur.”

Deepak CHOPRA

 

  Bu yazı 4152 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI