Bugun...

Halkın Bursa gündemi - 16 Nisan 2019

 Tarih: 16-04-2019 08:29:00
Türkan GENÇ

Genel gündem maddelerinin başında seçim sonuçları, yeniden sayılan oylar başı çekerken, yollarda, çeşitli mekanlarda insanların gündemi çok farklı konularda oluyor.

Dün, içinde bulunduğum otobüs, yıkılan tarihi Atatürk stadının yanından geçerken, yolcular tarafından değişik yorumlar yapılarak sohbet açıldı.

Stadın çevresine afiş asılıyordu; Millet Bahçesi TOKİ yazılı afişler, milletin dikkatini çekti!

''Burası zaten Kültürpark. Yani milletin bahçesi. Bu stadı yıkmayıp koruyacaktınız ya da yıktıysanız da Kültürpark'a dahil edecektiniz. Başka bir şey yapmaya gerek yoktu'' diyerek, konuyu açtı orta yaşlı bir adam.

Tower Plaza'nın son hali, Altıparmak meydanındaki dönen taşlar heykelinin garabetliği de yorumlar arasında nasibini aldı.

''Bursa'da Bursalı kalmadı, Suriyeli doldu. Biz kendimizi yabancı hissediyoruz, onlar buralı oldu. Bolu'da Suriyelilere belediye kasasından, dört ayrı kurumdan yardım yapıldığı ortaya çıktı. Bu nasıl bir anlayıştır. Yeni başkan yardımları kesti. En çok Suriyeli Bursa'da var. Asıl burada gerekli böyle bir yaptırım. Onlar bizden rahat yaşıyorlar, ekmek elden su gölden oh ne rahat'' dedi genç bir kadın.

Söze arka sıralardan yaşı geçgin bir hanım girdi;

''Ben Altıparmak çocuğuyum. Bizim zamanımızda Altıparmak en gözde semtti. Herkes birbirini tanır, selamlaşır, saygı gösterirdi. Caddenin alt tarafında Mehmet Ali Bakkal vardı, Arap Şükrü tarafında Yahudilik'te Dondurmacı Emrullah vardı. Komşuluk çok iyiydi. Hiçbiri kalmadı şimdi. Buralar yabancı doldu'' dedi.

Orta yaşlı bir bey; Altıparmak'taki adım başı kiralık dükkanlara dikkat çekti ve eskiden burada dükkan bulmanın zorluğuna değindi.

Annesiyle birlikte ön tarafta oturan başörtülü bir kadın; 58 yıl sonra ilk kez sola, CHP'ye oy verdiklerini söyleyerek, sohbete dahil oldu.

''Kendimi bildim bileli biz sağ partilere oy vermiş bir aileyiz. Ama bu dönem vermedik. Çünkü ortamı, gidişatı, ülkenin halini hiç iç açıcı bulmuyoruz'' diye konuştu.

Hemen ya taraftaki sarışın kadın da onu destekledi ve ''Her taraf özel okul, hastane, TOKİ inşaatları doldu. Başka bir şey yapılmıyor ki, iş sahası açsınlar. İşsizlik had safhada. Bunu düşünen yok. Her yer beton yığını oldu Bursa'da, yeşil çok azaldı'' dedi.

Doğanbey TOKİ konutlarının çirkinliği, Bursa'nın merkezini ne denli mahvettiği de unutulmadı yapılan değerlendirmelerde.

Otobüsün orta kısmında yanyana oturan, 70'li yaşlardaki iki bey de kendi aralarında bu sohbet minvalinde yorumlar yaptı.

Birisi, eski yıllarda bakkal dükkanı işletiyormuş. 121 tane müşterisi varmış. Hepsi hesabı yazdırır, ay başında ödeme yaparmış. Güvenden, saygıdan bahsetti. Yıllarca aynı şekilde çalışmış. Borcunu aksatan olmazmış hiç. Sadece cenazesi olan, özel bir durumu bulunan bir süre sonra verirmiş.

Yanındakine; ''Şimdi kimse kimseye güvenmiyor, en yakın akrabası, arkadaşı borç bırakıyor, birinden borç istesen altın ya da döviz olarak veriyor'' dedi.

Diğeri de bir yakınına kredi çekerken kefil olmuş, yakını borcunu ödememiş, telefonlarına da çıkmıyormuş, bulamıyormuş. Sözüne inanarak iyilik yaptığını, ancak icralık olduğunu anlattı, eskiden söz senetti, namustu, şimdi nerde diye hayıflanarak.

Velhasıl; günümüzde hemen her alanda kalitenin düştüğü, insan ilişkilerinin zedelendiği, güvensizliğin, saygısızlığın, sevgisizliğin, sadakatsizliğin, vefasızlığın tavan yaptığı, Bursa'nın insan profilinin çok karıştığı, yeşilin azalıp betonlaşmanın çoğaldığına vurgu yapıldı.

Genelde sohbetler, sitemler, yakınmalar bu yönde. İnsanlar bunlardan çok musdarip. Eski günlere özlem duyuyor.

Yöneticiler bu konulara çok dikkat etmeli.

Elbette dünya aynı değil, eski Türkiye, eski Bursa da yok. Ancak, bir yandan ilerleyen, gelişen değerler, diğer yandan olumlu özellikleri yok etmemeli.

Güzel değerlerimize sahip çıkmalıyız. Saygı, sevgi, güven, nezaket, zerafet yeniden inşa edilmeli. Kentlerimizi, kentsel özelliklerimizi korumalıyız. Çeşitli etknliklerle bunlar geri kazanılabilir. Kentlilik bilinci çalışmaları vardı bir dönem, bu kapsamda olabilir.

Otobüs Heykel durağına geldiğinde inerken, Setbaşı-Heykel-Postane arasında yapılan yürüyüşler konusu açılmıştı.

Bursa'nın gündemi, halkın nabzı, kentin merkezi noktalarında böyle atıyor.

****

Mudanya Belediyesi

ihtisas komisyonları belirlendi

 

Mudanya Belediye Meclisi, ilk toplantısını dün gerçekleştirdi.

Toplantıda 10 ihtisas komisyonunun üyeleri de yapılan seçimle belirlendi. Açık oylama sonucunda komisyonlar ve üyeleri şu isimlerden oluştu:

Plan ve Bütçe Komisyonu: Hayati Samast, Ali Polat, Kadir Kahraman.

İmar Komisyonu: Ozan Eroğlu, Selahattin Avcı, Arif Bayrak.

Hukuk Komisyonu: Cengiz Taner, Mehmet Aybars Yılanlı, Yusuf Alper Ömeroğulları.

Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu: Servet Usta, Caner Tafsin, Volkan Biçer.

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu: Ergül Batman, Mehmet Er, Neslihan Erdeniz.

Eğitim ve Sağlık Komisyonu: Enver Üçüncü, Erkan Altıntaş, Emre Akdemir.

Turizm Komisyonu: Yusuf Akbulut, Adnan Menderes Akengin, Volkan Biçer.

Esnaf Komisyonu: Servet Usta, Cengiz Taner, Kadir Kahraman.

Ulaşım Komisyonu: Erkan Altıntaş, Mustafa Özçelik, Emre Akdemir.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu: Mehmet Er, Aydın Demir, Yusuf Alper Ömeroğulları.

****

Bir ah cihanı altüst eder

Elinden geldiği kadar,

bir gönlü perişan etmemeye çalış.

Çünkü bir ah

cihanı altüst eder.

Sadi Şirazi

****

Günün Sözü

''Dinleyeni olmadığından değil,

anlayanı olmadığından

sessizleşir insan.''

Osho

 

 

  Bu yazı 5953 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI